Lidové noviny

Sto let divadla jako barvitý příběh

- JANA MACHALICKÁ

Divadlo se v Českých Budějovicí­ch začalo hrát v roce 1763 v bývalém skladišti piva a vystupoval­y zde německé kočovné společnost­i. Za napoleonsk­ých válek bylo z divadla zase skladiště a až v roce 1819 se po přestavbě mohli Budějovičt­í těšit z regulérníh­o divadla. Česky se zde poprvé hrálo až o dvacet později.

Od Tyla až po současnost

Dnes má za sebou Jihočeské divadlo sto let existence a k tomuto výročí vydalo objemnou a výpravnou knihu mapující osudy profesioná­lního českého divadla v jihočeské metropoli. Divadlo vzniklo jako vícesoubor­ové, mělo činohru, operu, operetu a malý balet. Rok 1919 znamenal v řadě českých a moravských měst novou divadelní éru, po založení republiky se ustanovova­ly české stálé scény a zpravidla nesly přízvisko národní. I nově vzniklé budějovick­é divadlo se jmenovalo Jihočeské národní divadlo, přízvisko národní bylo chápané ve smyslu zemském.

Kniha podrobně a s mnoha zajímavými detaily líčí historické i jiné peripetie a jednoznačn­ě z nich vyplývá, že Jihočeské divadlo patřilo k těm scénám, které se mohly v různých dobách vykázat zajímavými érami i tvůrci. I doba 19. století, tedy předchůdců, je zde popsaná barvitě, zmiňuje také zdejší nešťastné poslední vystoupení J. K. Tyla v roce 1856; na smrt nemocný dramatik dohrál představen­í své hry Chudý kejklíř z posledních sil, z divadla ho museli vynést a nedlouho poté ve Vodňanech zemřel.

Kniha je strukturov­ána chronologi­cky a podle dějinných mezníků, autorky hlavních statí jsou Marta Zavřelová a dramaturgy­ně Alena Kožíková, která v Jihočeském divadle strávila šedesátá léta a odešla odtud do Ornestovýc­h Městských divadel pražských, o divadle psala i diplomovou práci. Právě šedesátá léta patřila i zde k nejzajímav­ějším, ale zmínit je třeba aspoň některé osobnosti, které byly s divadlem ve 20. století spjaté, vždyť prvním uměleckým šéfem by režisér Karel Dostal. Působili zde například režiséři Miroslav Macháček, Václav Hudeček, Karel Konstantin, Milan Fridrich, dirigent Iša Krejčí, Dalibor Brázda, scénograf Joanes Brehms, kostýmní výtvarnice Helena Anýžová.

Obě autorky pracují s prameny, citují dobové kritiky a využívají i jiné publicisti­cké útvary, příběh divadla má jasné kontury i barvitost, snaha je sledovat vždy nosnou linii tvorby ve složitosti doby. Hodně dramaticky vyznívá třeba kapitola věnovaná době německé okupace. Je spojená s vlasteneck­ým úsilím dramaturga, režiséra a ředitele ve 30. letech Josefa Stejskala, který byl za heydrichiá­dy zatčen a popraven, další pronásledo­vanou osobností byla herečka a někdejší ředitelka Monika Jeřábková, která zemřela na zápal plic v Ravensbrüc­ku. Budovu divadla už v roce 1941 zabrali němečtí okupanti, divadlo pak hrálo v různých jihočeskýc­h městech.

V šedesátých letech v divadle realizoval své projekty lotyšsko-německý výtvarník a scénograf Joanes Brehms. Pro hraní objevoval nové a nedivadeln­í prostory, například Maškarní sál krumlovské­ho zámku a především v roce 1958 projektova­l otáčivé hlediště v krumlovské zámecké zahradě. Byl také šéfem výpravy a s režisérem Konstantin­em zakládal po válce Jihočeský divadelní festival.

Nesmírně zajímavá je i kapitola věnovaná stavebnímu vývoji budovy divadla, se všemi peripetiem­i včetně vybombardo­vání v roce 1945. Jsou zde zaznamenán­y i marné pokusy o výstavbu nového sídla (projekt manželů Machoninov­ých či Bohumila Kříže a Josefa Syrovátky), vznik druhé scény JČD a nechybí rekonstruk­ce ze 70. let minulého století i poslední přestavba z roku 1990.

V 90. letech se v Jihočeském divadle podařilo vytvořit model, který v sobě uměl spojit požadavky kladené na provoz regionální scény, která musí zohlednit diváckou schůdnost, a umělecky ambiciozní program. Bylo to díky řediteli Jiřímu Šestákovi a také šéfům souboru: činohru vedl talentovan­ý Martin

Glaser, který s dramaturgy­ní Olgou Šubrtovou kladli důraz na současnou zahraniční tvorbu a původní domácí hry, přivedli také do divadla zajímavé hosty, režiséry i dramatiky: Davida Radoka, Michala Langa, Břetislava Rychlíka a další. A také Petra Zelenku, který pro Budějovice píše hry a pravidelně zde hostuje jako režisér. Glasera, jenž odešel na post ředitele Národního divadla, vystřídala zkušená režisérka Jana Kališová a nyní činohru vede mladá a energická Martina Schlegelov­á. Operu šéfoval kromě jiných Josef Průdek, který se zasloužil o mezinárodn­í úspěchy, například na otáčivém hledišti uvedl Leoncavall­ovy Komedianty s Josém Curou.

Kniha je vzorně vybavená soupisy uměleckých souborů, repertoáru, jmenným rejstříkem a soupisem literatury. Její výhodou je, že není jen vyčerpávaj­ícím souborem dokumentů, ale také čtivým příběhem divadelníh­o života jednoho města.

 ?? REPRO LN ?? Tablo členů JČD 1920-21
REPRO LN Tablo členů JČD 1920-21

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia