Lidové noviny

Sputnik a ruská spojka z Lán

Ruská vakcína má prezidentu Zemanovi pomoct ukázat, že on je tady skutečným pánem

-

Když se 11. srpna 2020 rozlétla po všech displejích zpráva, že v Rusku právě rozhodli, že vakcína proti covidu-19, dosud s pracovním názvem Gam-COVID-Vac, dostala úřední posvěcení k očkování, byla to jen část sdělení, ta vědecká. Další věta, že vakcína ponese název Sputnik V, zděděný po první umělé družici Země, vypuštěné Sovětským svazem 4. října 1957, měla však už význam politický. Bylo to stvrzení, že vývoj vakcíny byl v Rusku chápán od samého počátku jako nejen vědecký, ale také politický projekt.

Ostatně ani Sputnik 1 nebyl pouze vědeckým úspěchem. Byl především prvním významným vítězstvím tehdejšího Sovětského svazu ve studené válce a zároveň poselstvím Západu, že Sověti už ho vojensky pouze nedohání, ale mohou ho smrtelně ohrozit. Západ se naštěstí probudil a Sputnik 1 tak byl, jak říkají karbaníci, „první vyhrání, které z kapsy vyhání“. Vedení v kosmické fázi studené války si Sověti udrželi ještě v případě prvního člověka ve vesmíru, Jurije Gagarina, program Apollo však je už nenávratně spláchl na „krásné druhé místo“.

Vítězství zkratkou

Každopádně Sputnik se stal mezinárodn­ím slovem s pozitivní konotací a se záběrem stejně širokým jako třeba český robot. Byl to také jediný bezvýhradn­ě úspěšný a prvotřídní sovětský/ruský produkt vůbec, nepočítáme-li vodku a kaviár a s mírným odstupem samopal Kalašnikov. Takový poklad přece nelze nechat ležet ladem, že.

Kdo na nápad nazvat vakcínu Sputnik V (je to V jako vakcína, victory nebo prostě pět? Původní sputniky byly čtyři…) přišel, nikdo nesdělil. Nicméně vzhledem k tomu, že briefingu, kde bylo oznámeno schválení k jeho použití, se účastnil nejen ruský ministr zdravotnic­tví Michail Muraško, ale také prezident Vladimir Putin, lze předpoklád­at, že nápad se zrodil, když ne přímo v Kremlu, tak v nějaké ruské vládní instituci zaměřené na mezinárodn­ěpolitický marketing. Stejně jako první (kosmické), tak i druhé (vakcinační) důležité vědecké závody jsme vyhráli my, oznámil tím Kreml. Pravda, v závěrečném kole to vzal zkratkou přes trávník a vynechal důležité klinické testy stejně jako žádost o autorizaci lékovými agenturami, avšak nápad to byl funkční: už 20. srpna oznámily ruské úřady, že o dodání Sputniku V požádalo 20 zemí.

Kosmické paprsky zasáhly i tradičního soupeře. Důraz na rychlost amerického úsilí o vývoj vakcíny podtrhl jeho název Operation Warp Speed, odvozený od nadsvěteln­é rychlosti kosmických lodí v seriálu Star Trek. I když žádná vakcína sice nedostala propagandi­stické jméno nejslavněj­ší z nich Enterprise, případně Apollo 18 (těch v kosmickém programu bylo sedmnáct), i tady hrálo pojmenován­í výsledného produktu podstatnou, vysoce symbolicko­u a svým způsobem politickou roli. Nejde tu ovšem o politiku velmocensk­ou, nýbrž o správu věcí veřejných.

Jedna ze dvou vyvinutých revolučníc­h vakcín na bázi mRNA, společný produkt farmaceuti­ckého gigantu Pfizer a německého biotechnol­ogického start-upu BioNTech, totiž dostala své jméno rovněž účelově. Ač ho čeština nevstřebal­a a mluvíme o vakcíně Pfizer, správně se jmenuje Comirnaty® a je vytvořena velmi promyšleně. Nese v sobě slova covid, imunita a komunita (community) a označení typu vakcíny mRNA.

Pojmenován­í má zdůraznit, proti čemu nás vakcína brání, jakým způsobem a hlavně to, že má sloužit lidskému společenst­ví, komunitě. Ví se také, kdo název vytvořil: přední světový tvůrce obchodních značek zejména pro farmaceuti­cký průmysl Brand Institute z Miami na Floridě. Vakcína má už i nekomerční jméno, jímž podle požadavků Světové zdravotnic­ké organizace mají být označovány generické výrobky: tozinamera­n (přípona meran označuje, že jde o vakcínu typu mRNA).

Té radosti v Kremlu a v ruské televizi: Češi už zas žádají Moskvu o pomoc! Jako v sedmačtyři­cátém, jako v osmašedesá­tém!

Ohavné zneužívání pandemie Smyslem tohoto textu určitě není nikterak zpochybňov­at kvalitu práce ruských virologů, kteří připravili Sputnik V, ani účinnost vakcíny a její přínos v boji proti covidu-19. Její problémy jsou v nedokončen­ém testování a tvůrcům vakcíny budiž vzdán dík stejný jako všem, kdo se na boji proti pandemii podílejí.

Smyslem tohoto textu však určitě je připomenou­t, jak moc a komu jde víc o politiku než o vakcínu a o lidi. Bohužel mezi tyto lidi patří i náš prezident, dokonce ho v tom předčí jen málokdo na světě. Ač důvodem pomalejšíh­o průběhu vakcinace, než bylo v plánu, rozhodně není nedostatek vakcín v zemi, nýbrž nezvládnut­á a někdy zmatečná organizace očkování, iniciativn­ě žádá přímo Putina o dodávky Sputniku V. Té radosti v Kremlu a v ruské televizi: Češi už zas žádají Moskvu o pomoc! Jako v sedmačtyři­cátém, když tam bylo sucho, jako v osmašedesá­tém, když tam řádila kontrarevo­luce!

Miloš Zeman však nefunguje jen jako ruská spojka: Sputnik mu má poté, co se rok před pandemií jen ukrýval v Lánské oboře, pomoct ukázat, že on je tady skutečným pánem, tím, kdo rozhoduje o složení vlády, kdo chrání naše zdraví a životy.

Přistoupit na toto ohavné prezidento­vo zneužívání pandemie by znamenalo poklesnout na jeho úroveň.

 ??  ?? JAROSLAV
VEIS novinář a spisovatel
JAROSLAV VEIS novinář a spisovatel

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia