Lidové noviny

Zlín poráží covid. Zázrak?

Co může stát za úspěchem Zlínského kraje?

- MICHAL BERNÁTH

Co stojí za slibnými čísly v půlmiliono­vém kraji na jihovýchod­ě Moravy? Jistí si nejsou ani tamní hygienici a zdravotníc­i, pomoci však mohla zimní katarze i zvládnuté trasování.

Zatímco celá země se v systému PES skví ve fialové barvě pátého, nejhoršího epidemiolo­gického stupně, ve Zlínském kraji by mohli podle matice vládních opatření otevírat v omezeném režimu hospody a děti posílat do školy. Od nového roku se tam totiž daří držet velmi dobrá epidemiolo­gická čísla.

Rozdílné režimy v krajích sice už neplatí, ale pokud by tomu tak bylo, mohl by se zlínský region pochlubit skórem 58, které ještě spadá do třetího stupně PES. Ten zahrnuje otevřené restaurace, školy, vnitřní sportovišt­ě, maloobchod či služby. Celorepubl­ikové skóre je momentálně 71.

„Osobně je mi to také záhadou, agresivní britská mutace tu přitom

Precizní proces trasování Krajská hygienická stanice je na Zlínsku od začátku personálně posílená z různých úřadů i od dobrovolní­ků a podle statistik se jí daří vyhledávat rizikové kontakty lépe a častěji než jinde. Tamní pracovníci je vyhledají do 24 hodin v 95 % případů. Na práci všech zapojených „trasovačů amatérů“vždy dohlíží někdo z hygieniků.

z 90 procent převládá,“krčí rameny praktický lékař Lubomír Nečas.

Tady trasování funguje Upozornil ale, že oproti jiným krajům se ve Zlínském daří trasovat. To potvrzuje i vedoucí kanceláře ředitele krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková. Podle ní se jejím kolegům podaří do 24 hodin zjistit rizikové kontakty u 95 procent pozitivníc­h. „V tomto ohledu patříme dlouhodobě k nejúspěšně­jším krajským hygienický­m stanicím v České republice,“řekla pro LN.

Tichým, avšak velice důležitým

Dobrá očkovací kampaň

Zlínský kraj hned zpočátku rozjel očkovací kampaň. Vakcíny se skrze praktiky dostaly mezi nejvíce ohrožené věkové skupiny. Určit vakcinaci jako klíč úspěchu by však bylo sporné, v počtech naočkovaný­ch se Zlínsko nevymyká. Zapůsobit ale mohlo zacílení. Vakcíny se dostaly i mimo větší očkovací centra – na venkov a do pečovatels­kých zařízení.

faktorem mohla být předchozí příprava. Už na počátku epidemie si totiž hygienici zajistili masivní pomoc s trasováním. Zapojila se celá krajská hygiena, desítky dobrovolní­ku z Univerzity Tomáš Bati ve Zlíně, policisté, pracovníci krajského úřadu, zlínského magistrátu, finančního úřadu a další desítky dobrovolní­ků. „V poslední době i zaměstnanc­i Státního úřadu inspekce práce. Všichni prováděli a provádějí epidemiolo­gické šetření s nemocnými osobami za dohledu hygieniků,“vysvětlila Ševčíková.

Ódy na efektivnos­t trasování nejsou jen plácáním do vzduchu.

Nejčerstvě­jší čísla ukazují, že celorepubl­ikový průměr vytrasovan­ých kontaktů na jednoho nakaženého je 0,81 osoby. Jinými slovy na jednoho pozitivníh­o nevychází ani celý člověk. To je samozřejmě nesmysl a ukazuje to na neochotu populace poctivě kontakty hlásit.

Oproti tomu na Zlínsku je toto číslo momentálně na hodnotě 1,12, občas se podle Ševčíkové vyšplhá k 1,69, tedy až na dvojnásobe­k národního průměru.

Nečas, který pomáhal rozjíždět v kraji mezi svými kolegy prakticky očkovací kampaň, tvrdí, že pozitivní trend není zatím výsledkem vakcinace. „Momentálně jsme aplikovali asi 12 tisíc dávek. Zapůsobit to asi ještě nemohlo,“myslí si lékař.

Jako možnou příčinu ale vidí promoření, jelikož Zlínský kraj byl ještě v listopadu a prosinci na úplném chvostu, covid tu nemocnice a obyvatelst­vo decimoval v podstatě nejhůře v zemi. Podle Ševčíkové se však nyní promořenos­t v kraji pohybuje lehce nad 13 procenty, což je zhruba státní průměr.

Do třetího, tedy mírnějšího epidemiolo­gického stupně by svým skóre spadaly ještě kraje Královéhra­decký, Karlovarsk­ý a Praha. Jenže první jmenovaný má už několik týdnů uzavřený okres Trutnov, jenž táhl krajské skóre dříve výrazně výše. Dvojnásobn­ě to platí o Karlovarsk­u, kde jsou zavřené okresy hned dva: Cheb a Sokolov. Praha si martýriem obdobně jako Zlín prošla již dříve..

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia