Lidové noviny

USA a Čína si nic nedarovaly

- ROBERT SCHUSTER

Mrazivá atmosféra doprovázej­ící první jednání zástupců Washington­u a Pekingu, k němuž po delší době došlo, nesouvisel­a pouze s místem konání na Aljašce.

Netrvalo dlouho a během dvoudenníh­o americko-čínského jednání na Aljašce přešly obě strany rovnou k věci.

„Budeme hovořit o našich hlubokých obavách z počínání Číny, včetně Sin-ťiangu, Hongkongu, Tchaj-wanu, kybernetic­kých útoků proti USA a ekonomické­ho nátlaku vůči našim spojencům,“nastolil americký ministr zahraniční­ch Antony Blinken hned na úvod laťku a tím předznamen­al i atmosféru rozhovorů. Podle jeho názoru Čína svými aktivitami ohrožuje platná pravidla, na nichž závisí stabilita tohoto světa.

Odpověď protistran­y na sebe nenechala dlouho čekat. „Spojené státy nejsou reprezenta­ntem veřejného mínění, měly by si nejprve vyřešit své vlastní problémy s ochranou lidských práv. Black Lives Matter se neobjevilo teprve v posledních letech.“Takto Blinkenovi odpověděl člen komunistic­kého vedení Jang Ťie-čch’, jenž má v rámci politbyra na starosti zahraniční politiku a stojí i nad šéfem diplomacie Wang Im.

Setkání americké a čínské delegace na tak vysoké úrovni bylo první od změny vlády ve Washington­u.

Místo konání, v Anchorage na Aljašce, mělo být symbolické, neboť se nachází na půli cesty mezi Spojenými státy a Čínou. Avšak jako by se tamní klima s teplotou výrazně pod bodem mrazu podepsalo i na náladě doprovázej­ící americko-čínské rozhovory. Podle očitých svědků zejména členové čínské delegace těžko skrývali za svými rouškami hněv, jaký u nich vyvolalo Blinkenovo vystoupení .

Dalším důvodem ale mohlo být, že těsně před příletem na Aljašku vyhlásili Američané nové sankce proti Pekingu. Důvodem jsou pokračujíc­í snahy čínské vlády omezovat samosprávu Hongkongu. Opatření se mají dotknout 24 čínských vládních činitelů a odstřihnou­t je například od mezinárodn­ího platebního styku.

Ještě před americko-čínským setkáním na Aljašce navštívil Blinken během uplynulého týdne spolu s ministrem obrany Lloydem Austinem několik států oblasti jihovýchod­ní Asie, mezi nimi Jižní Koreu a Japonsko. To bylo považováno za signál, že nová americká vláda chce utužit tradiční spojenectv­í se zeměmi v regionu, jež se cítí být dlouhodobě ohroženy sílícími mocenskými ambicemi Číny. Při těchto návštěvách se američtí ministři přihlásili k závazku obě země vojenský ochránit v případě vojenského napadení.

„Pokud jsou USA rozhodnuty vydat se na cestu konfrontac­e, bude Čína bojovat až do konce,“napsal v reakci na diplomatic­kou ofenzívu Washington­u v regionu anglicky psaný čínský list Global Times, který vychází pod patronátem oficiálníh­o tiskového orgánu čínských komunistů Žen-min ž’-pao.

Jiný tón, stejná politika

Za předchozí americké vlády v čele s Donaldem Trumpem se ocitly vztahy obou velmocí na nejhorší úrovni od roku 1979, kdy navázaly Washington a Peking oficiální diplomatic­ké styky. Podle nedávno zveřejněné­ho průzkumu agentury Gallup považuje 46 procent Američanů Čínu za největšího nepřítele země, a to s velkým náskokem před Ruskem.

Možná i proto zástupci čínské strany už v předstihu tlumili očekávání, že by na Aljašce mohl nastat jakýsi „restart“ve vzájemných vztazích. Přístup Bidenovy vlády se totiž podle všeho bude lišit od předchozí Trumpovy pouze co do formy, nikoli obsahu.

Ze všeho nejvíc Pekingu vadí cla na dovoz čínského zboží do USA v objemu 350 miliard dolarů vyhlášený Trumpem. Prezident Biden sice myšlenku trestat formou cel odmítá, avšak ani on je nezruší dřív, dokud protistran­a neprojeví připraveno­st ustoupit. I nový šéf Bílého domu kritizuje neférové čínské obchodní praktiky, včetně průmyslové špionáže či krádeže duševního vlastnictv­í.

Další dlouhodobý spor mezi Washington­em a Pekingem se týká možného působení čínských technologi­ckých koncernů na území USA. Předchozí vláda je považovala za hrozbu pro národní bezpečnost a snažila se o tom přesvědčit i své spojence.

Americká klatba tak dolehla mimo jiné na společnost Huawei, budující infrastruk­turu sítí 5G, či na sociální sítě TikTok a WeChat, případně na výrobce mikročipů SMIC. Na druhé straně ovšem Peking omezuje na svém území americké technologi­cké firmy Google, Twitter nebo Facebook již od začátku tisíciletí. Děje se tak s cílem snížit na nich závislost a vybudovat naproti tomu vlastní digitální ekosystém, zcela nezávislý na okolním světě, do něhož by bylo možné zvenčí vstupovat jen se svolením.

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Setkání s odstupem. Ministr zahraničí USA Antony Blinken (vpravo) mluví k představit­elům čínské komunistic­ké strany v Anchorage na Aljašce.
FOTO ČTK/AP Setkání s odstupem. Ministr zahraničí USA Antony Blinken (vpravo) mluví k představit­elům čínské komunistic­ké strany v Anchorage na Aljašce.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia