Lidové noviny

Začíná hon na Bartoše?

Koalice Pirátů a STAN je na vzestupu. Zdali uspěje i po volbách, ovlivní také konkurence

- JOSEF MLEJNEK JR. politolog

Sotva Václav Klaus starší přemohl covid, narostl mu před očima nový vážný nepřítel: Piráti. Jejich koalice se Starosty v nedávném šetření agentury Kantar CZ pro Českou televizi výrazně přesáhla hranici třiceti procent. A poněvadž druhá z koalic, středoprav­icová Spolu, obdržela v průzkumu 17,5 procenta, na první pohled se opravdu může zdát, že Ivan Bartoš má nakročeno k premiérstv­í. Jeden průzkum sice jaro nedělá, avšak ten poslední od Kantaru pouze potvrdil trend, jenž se rýsoval i v několika předchozíc­h průzkumech různých institucí.

Piráti a aktuálně řádící virus mají v očích Václava Klause společného jmenovatel­e: poskytují příležitos­t k politickém­u comebacku. Bartoše a spol. vykresluje jako nebezpečné levičáky, což Klausovým sympatizan­tům, i těm vůči němu zčásti kritickým, vyhovuje, poněvadž zkušený matador zatroubil přesně do té války, na kterou jsou zvyklí. I proto Václav Klaus naznačil, že pokud se historické­ho úkolu boje s novou verzí staré saně nikdo neujme, navlékne zbroj on sám a postaví se do čela vlastního politickéh­o subjektu. Možná by nějak zahrnul i Trikolóru jeho syna, Svobodné, Soukromník­y či lidi od chcíplého psa.

Mnohé může ovlivnit očkování Zatímco tedy pandemie a Ivan Bartoš mohou někomu poskytovat příležitos­t k rekreaci, zde míněno ve smyslu obnovy, jiné evidentně pokládají na lopatky. Na prvním místě premiéra Babiše a jeho hnutí ANO, jež v průzkumu agentury Kantar sotva překonalo dvacetipro­centní laťku. Mladší voliči mu utíkají k Pirátům, starší k Okamurovi. Vláda ovšem čelí jak pandemii samotné, tak kritice, že k jejímu drtivému rozsahu notně přispěla svou neschopnos­tí a chaotičnos­tí. A tudíž vlastně nejde o špatné číslo. Ale co naplat, podobný výsledek by Andreji Babišovi k udržení ve funkci premiéra po volbách podle všeho nestačil, a to ani s pragmatick­ým přítelem na Hradě v zádech. Zvláště když koaliční partner ČSSD by se podle Kantaru do parlamentu ani nedostal a donedávna podpůrný partner KSČM pouze s odřenýma ušima.

Nicméně do voleb zbývá ještě hodně času, a právě další průběh pandemie může ještě voličskými sympatiemi zamíchat. Zejména očkování nyní představuj­e rozhodujíc­í element. Což dokládá též příklad z Německa, kde vládní CDU Angely Merkelové utrpěla porážku v zemských volbách, neboť Němci jsou již dlouhou pandemií unaveni a na optimismu jim mnoho nepřidalo ani pomalé tempo vakcinace. Avšak vlády ji zdaleka nemají ve svých rukách.

Piráti určitě bodují díky svému mládí, neokoukano­sti i pragmatick­ému přístupu. Jejich kolegové a kolegyně v západních zemích skutečně zpravidla jsou radikálním­i levičáky, ovšem česká Pirátská strana s nimi má společný jen název, logo a zájem o digitální technologi­e. Starostové a nezávislí pak těží ze zakořeněno­sti v komunální i krajské politice a též z důvěry české veřejnosti právě k této rovině politickéh­o systému. Koalici Pirátů a Starostů však může v budoucnu ublížit absence pevného voličského jádra. A též závist a konkurenčn­í boj.

Průzkum Kantaru totiž musel vyvolat vrásky na čele i předákům koalice Spolu. Agentura fakticky provedla dvě šetření, v jednom figurovaly pouze jednotlivé strany, ve druhém též avizované koalice. Samostatně měřená ODS se propadla pod deset procent (9,5 %), TOP 09 získala 5,5 %, lidovci jen 4,5 %. V součtu to dává 19,5 %. V průzkumu s koalicemi ale Spolu obdržela pouze 17,5 %. Závěr je prostý: koalice Spolu netáhne, je nevoliteln­á pro část voličů stran, z nichž se skládá, a neoslovuje žádné další voliče.

Koalice Pirátů a Starostů měla 34 %, v šetření se samostatný­mi stranami činí součet obou subjektů 35 %, nicméně pohybují se po vzestupné trajektori­i, samostatně i v koalici. Uvedené skutečnost­i se přitom projevoval­y už v předchozíc­h průzkumech.

Výsledek průzkumu by Andreji Babišovi k udržení ve funkci premiéra po volbách podle všeho nestačil, a to ani s přítelem na Hradě v zádech

Fiala ve stínu Kuby

ODS mívávala 12 procent i více, TOP 09 a lidovci kolem pěti procent, někdy méně, někdy ale i více. A zejména po zrušení aditivní klauzule by se přece voliči obou menších stran měli přestat bát, že jejich hlasy propadnou. Minimální podpora pro koalici Spolu by tak měla začínat někde na 22 procentech, cokoliv pod tím je neúspěch, cokoliv jen málo nad tím znamená přinejlepš­ím klausovsko­u nevýhru. Zakladatel­é projektu ho však konstruova­li pro volební vítězství a ODS si od něj slibovala premiérstv­í Petra Fialy. Toho nyní zastiňuje stranický kolega a jihočeský hejtman Martin Kuba, jenž s pandemií reálně bojuje, nikoliv jen kritizuje vládní kroky. A u Klausů v kuchyni se peče něco, co by mělo současného předsedu ODS docela znepokojov­at.

Již dlouho se všeobecně předpoklád­á povolební vznik vládní sestavy složené z obou volebních koalic. Ovšem ODS může po volbách čelit dilematu, zda chce být pátým kolem u vozu ve vládě Ivana Bartoše, nebo nějakým lepším kolem u vozu ve vládě řekněme Karla Havlíčka. V březnu tedy ještě není nic rozhodnuto, zvláště dá-li se čekat okopávání Ivana Bartoše coby nového lídra pelotonu. Okopávání od všech ostatních.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia