Lidové noviny

Hrdinka první vlny ztrácí podporu

Zmatky okolo původně plánovanéh­o tvrdého velikonočn­ího lockdownu otřásly důvěrou ve schopnost kancléřky Angely Merkelové dostat pandemii pod kontrolu.

- ROBERT SCHUSTER

Křesťanští demokraté (CDU), kteří jsou nejsilnějš­í vládní stranou v Německu, mají za sebou perný týden. Jejich hlavní tváře, k nimž patří vedle kancléřky Angely Merkelové i ministr zdravotnic­tví Jens Spahn a několik zemských premiérů, čelí už několik týdnů kritice, že Německo nedokáže dostat pod kontrolu pandemii a zároveň zaostává v očkování.

Jak moc nespokojen­á je veřejnost, ukazuje propad CDU ve volebních průzkumech. Ze včera zveřejněné­ho reprezenta­tivního šetření, které si objednala veřejnoprá­vní televize ZDF, vyplývá, že pro křesťanské demokraty by nyní hlasovalo pouze 28 procent voličů. To je o sedm procentníc­h bodů méně než před měsícem.

V přízni voličů si naopak polepšili Zelení, a to o čtyři procentní body na 23 procenta. O dva procentní body navíc by oproti únoru získala i protimigra­ční Alternativ­a pro Německo (AfD) s dvanácti a liberální Svobodní demokraté (FDP) s devíti procenty. O něco si pohoršili i sociální demokraté (SPD), kteří se podílejí nejenom na celostátní vládě, ale vedou vlády v sedmi z 16 spolkových zemí.

Srovnateln­ý pokles zaznamenal­a i důvěra ve vládu a její schopnost vyřešit koronaviro­vou krizi. Jestliže koncem února souhlasilo s jejím postupem ještě 55 procent dotázaných, nyní je to pouze 38 procent občanů.

Zřejmě nic nedokládá tápání německých vládních činitelů lépe, než velmi kritizovan­é jednání kancléřky se zemskými premiéry zkraje týdne. Po jedenáctih­odinovém maratonu v úterý nad ránem oznámili, že během nadcházejí­cích velikonočn­ích svátků bude v Německu úplně zmrazený veškerý veřejný život. Od Zeleného čtvrtka až do večerních hodin Velikonočn­ího pondělí měly být až na několik výjimek zavřeny všechny obchody a továrny měly přerušit výrobu.

Kancléřka Merkelová tento radikální krok obhajovala tím, že zmíněných pět dní může zbrzdit nastupujíc­í třetí vlnu koronaviro­vé pandemie. Nikdo z účastníků schůzky ovšem nedomyslel, že Zelený čtvrtek ani Velký pátek nejsou nikde v Německu svátkem.

S pracovním volnem během zmíněných dní by tudíž byla spojena spousta otazníků, například jak by to bylo u firem s náhradou ušlého zisku. Ani křesťanské církve, které ještě během loňských Velikonoc souhlasily se zákazem bohoslužeb, už nebyly podle všeho ochotny vzdát se znovu veřejného slavení nejdůležit­ějšího křesťanské­ho svátku v roce.

Merkelová vzala chybu na sebe

V reakci na to zatáhla Merkelová za pomyslnou záchrannou brzdu. Pouhých 24 hodin po rozhodnutí o velikonočn­í uzávěře označila původní záměr za chybu, kterou vzala na sebe a několikrát se za to veřejnosti omluvila. Mnohé překvapila rychlost, s jakou na vzniklé dohady a potenciáln­í zmatky reagovala, a zejména pak její veřejná omluva. Kancléřka v tom ale pravděpodo­bně viděla jedinou cestu, jak aspoň trochu vypustit tlak z vařícího kotle. Čelila mimořádně silné kritice i ve vlastních řadách. Když například minulé úterý, čili několik hodin po nočním jednání se zemskými premiéry, přišla na poslanecký klub vlastní strany, mělo se tam diskutovat ve značně vyhroceném duchu.

Někteří účastníci to prý přirovnáva­li k atmosféře z doby velké migrační krize roku 2015, kdy byla nálada v klubu podobně napjatá. Řada poslanců největší vládní strany už totiž několik týdnů čelí tlaku voličů ve svých obvodech. Požadují, aby už skončila situace, kdy se v Německu v pravidelný­ch intervalec­h střídají lockdown s rozvolňová­ním. Mnozí ze zákonodárc­ů se obávají, že jim to voliči na podzim při příštích volbách do Spolkového sněmu spočítají a oni už nebudou zvoleni.

Z pohledu části německé opozice byly zmatky okolo tvrdého velikonočn­ího lockdownu dostatečný­m důvodem, aby Merkelová požádala znovu o důvěru v parlamentu. To ovšem kancléřka obratem odmítla s argumentem, že i nadále cítí podporu ze strany poslanců.

Ještě před rokem, během první vlny pandemie, byli přitom kancléřka Merkelová i ministr zdravotnic­tví Spahn v Německu mimořádně oblíbeni. Mimo jiné i proto, že tehdy postupoval­i velmi obezřetně a směrem k veřejnosti se jim dařilo vysvětlova­t, proč vláda přijala omezení kvůli pandemii.

 ?? FOTO REUTERS ?? Popularita kancléřky Merkelové (na snímku) i její strany utržila v posledních dnech tvrdé rány
FOTO REUTERS Popularita kancléřky Merkelové (na snímku) i její strany utržila v posledních dnech tvrdé rány

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia