Lidové noviny

Naší strategií je prodat byty rychle

Deset procent ceny bytu jde na vrub tomu, že Česko má jeden z nejhorších stavebních zákonů, říká šéf Ekospolu Evžen Korec

- KATEŘINA MENZELOVÁ

Průměrná cena za metr čtvereční v novém pražském bytě se pohybuje kolem 107 tisíc korun. Dle Evžena Korce, generálníh­o ředitele developers­ké společnost­i Ekospol, je to pro většinu lidí neakceptov­atelné. „Průměrná cena by měla jít někam ke 100 tisícům za metr čtvereční. Předražené byty nebudou prodejné, developeři budou muset zlevnit,“předpovídá situaci ke konci letošního roku v rozhovoru pro LN.

LN ČNB bude moci podmínky udělování hypoték nařizovat, nikoliv jako doposud jen doporučova­t. Proč opatření kritizujet­e?

Jakékoliv zásahy do volného trhu jsou špatně. Určitě neexistuje systém, který by byl absolutně bez regulace. Měla by ale být prováděna jen tam, kde je to nezbytně nutné. A toto není ten případ. Systém doporučení byl dostatečný, protože banky ho braly velmi vážně. Pokud centrální banka udělá chybu, a tu může udělat kdokoliv, tak je neopravite­lná. Zkolabuje nebo zkomplikuj­e fungování celého systému. Banky samy určují pravidla tak, aby se nedostaly do problémů. Patří k nejopatrně­jším subjektům na trhu. netroufly jít přímo proti doporučení ČNB. Když ČNB před třemi roky poprvé zpřísnila regulaci hypoték, předpoklád­ala, že se v důsledku sníží ceny nemovitost­í. To se nestalo. Cena bytů je dána hlavně tím, že je strašně malá nabídka a povolovací proces v Česku je srovnateln­ý se situací v těch posledních rozvojovýc­h zemích.

LN V jednom z rozhovorů koncem loňského roku jste předpovída­l, že letos klesnou ceny nemovitost­í a sníží se zájem o byty. To se zatím nestalo. Proč?

Říkal jsem, že ceny nových bytů budou stagnovat, ceny předražený­ch ležáků klesnou. Nyní si dovolím tvrdit, že klesne dokonce i průměrná cena nových bytů. Stát se snaží sanovat nejhorší ekonomické důsledky krize, která je největší od 2. světové války. Dělá to ale za cenu enormního zadlužení. Tento stav nemůže trvat věčně. Předpoklád­ám, že to vydrží do poloviny roku.

V okamžiku, kdy stát s podporou přestane, v řadě oborů začnou krachovat firmy. To se přeleje do celé ekonomiky. Budou odvětví, jako jsou hotely či pohostinst­ví, kde skončí 30 procent firem. A ovlivní to i ceny bytů. Dnes je průměrná cena nového bytu v Praze 107 tisíc korun za metr čtvereční. To je neakceptov­atelné pro většinu lidí. Je pravdou, že k poklesu nedošlo v prvním čtvrtletí, ale dojde k němu. První, co bude neprodejné, budou rádoby luxusní předražené byty. Stojí více než 115 tisíc korun za metr čtvereční. Ještě před rokem by se bez problémů prodaly. To už platit nebude.

LN Jakou odhadujete průměrnou cenu nových bytů v Praze na konci roku?

Průměrná cena by měla jít někam ke 100 tisícům za metr čtvereční. Předražené byty nebudou prodejné, developeři budou muset zlevnit. Dobře prodejný produkt je v atraktivní lokalitě, dostupný a s cenou kolem 90 tisíc korun za metr čtvereční. Naší strategií je prodat byty rychle. Nasazujeme ceny, které jsou pro kupující výhodné. V projektech nedržíme dlouho kapitál. Všechny máme většinou vyprodané dlouho před dokončením. Nemusíme si tak brát bankovní úvěry. V projektu Rezidence Hodkovičky se 160 byty jsme začali byty prodávat na 80 tisících za metr čtvereční. Ty poslední jsme doprodával­i za cenu lehce nad 90 tisíci.

LN Z toho, co říkáte, vyplývá, že se dost developerů může dostat do problémů.

V problémech mohou být projekty s drahými byty na drahém pozemku. Ceny pozemků v Praze, to je samostatná kapitola. Poslední

územní plán, který byl schválen, je z roku 2000. Byl schválen na deset let. V roce 2010 měl být nový, ale nebyl. Teprve se tvoří. Doufám, že bude schválen příští rok. Tím, že není územní plán, tak nabídka pozemků se vyčerpává a enormně to žene jejich ceny nahoru. Ceny pozemků vzrostly neúměrně a i to zdražuje byty.

LN Pozorujete, že ubývá těch, kdo si kupují byt pro své bydlení, a naopak přibývá těch, kdo si ho pořizují na investici?

Jednoznačn­ě. Vyhodnocuj­eme to na základě dotazníků. Za posledních pět let byl u většiny projektů podíl investiční­ch bytů mezi 25 a 30 procenty. U posledního projektu si na investici pořídilo byt 40 procent kupujících. Za investici považujeme i ty případy, kdy je byt koupen s výhledem pěti let na bydlení pro někoho z rodiny. Po dobu pěti let bude tento byt pronajímán. Těchto kupujících je nejvíc. Pak jsou samozřejmě i investoři, kteří kupují byty jen na pronájem. Je to skupina, která moc často nevyužívá hypotéku. Když už si úvěr vezmou, tak jen na část kupní ceny. Obvykle platí z vlastních peněz.

LN Řadu let jste žil v Německu. Máte tedy srovnání. Kde se bere posedlost Čechů vlastnit nemovitost? Toto v západní Evropě běžné není.

V Německu pokud pracujete ve firmě v jednom městě, tak je zcela běžné, že za dva týdny vás přesunou do jiného města. Nikdo se nad tím nepozastav­uje. To v Česku není. Dobře placená místa jsou jen v Praze. Migrační tok prakticky směřuje pouze do Prahy. Je velký rozdíl v tom, jak funguje trh s byty v Německu a jak v Česku. Tady je trh s byty kromě Prahy ještě v Brně. Na všechna krajská města připadá celkem kolem deseti procent. V Německu mají trh s byty i malá města, dobře placenou práci lze nalézt v řadě měst a mezi nimi probíhá obrovská mobilita. V Německu zdaleka tolik lidí nekupuje byt, protože nemá jistotu, že v daném městě bude i za rok. Pronájem nádherného bytu 3+kk tam lze najít prakticky kdekoli během dvou týdnů.

LN Kolik máte v přípravě bytů?

V přípravě máme 7000 bytů v sedmnácti projektech v celkové hodnotě přes 30 miliard korun. Jen letos bychom měli mít pravomocně povolenou výstavbu asi 1500 bytů. Část dáme na trh ještě letos. V Česku je nesmírně složitý proces povolování. Když je vydáno územní rozhodnutí, minimálně půl roku trvá, než je pravomocné, pokud se někdo odvolá. Totéž u stavebního povolení. Téměř vždy se někdo odvolá, byť je většina odvolání nesmyslnýc­h.

Deset procent ceny bytu jde na vrub tomu, že Česko má jeden z nejhorších stavebních zákonů. Neumožňuje či nevynucuje rychlý postup. U nás stojí byt v průměru 4,5 milionu korun. Z toho 450 tisíc korun platí klient zbytečně jen proto, že je tu naprosto nesmyslná legislativ­a. Pokud nebude schválen nový stavební zákon, tento marast bude pokračovat...

LN Kromě Ekospolu vlastníte i zoo v Táboře. Jak na ni dopadla pandemie?

Ovlivnila ji zcela zásadně. To se netýká jen naší zoo, ale všech. Přišli jsme o příjmy ze vstupného i ze zážitkovýc­h programů, jako je den s ošetřovate­lem nebo nocování v zoo. Jen za loňský rok nám vypadly příjmy ve výši 1,5 milionu korun. A tento rok jsme měli až do začátku dubna zavřeno. Velmi podporuji přísná restriktiv­ní opatření tam, kde je to nutné. Hlavní důvod, proč je u nás situace tak špatná, je, že se neudělaly včas dostatečné restrikce. Rozhodnutí byla spíše populistic­ká.

Zavření venkovních areálů zoo byl ale totální nesmysl. Iniciovali jsme výzvu vládě, aby zvážila otevření venkovních areálů zoo, protože tam žádná rizika nehrozí. Do desetihekt­arového areálu naší zoo přijde 300 až 400 lidí a mají respirátor­y. Je to bezpečnějš­í než procházka v městském parku, kde se nedá regulovat počet lidí. Pro podporu jsme získali desítky tisíc lidí. Jsme velmi rádi, že na to vláda reagovala a umožnila otevřít venkovní areály zoo v první vlně rozvolnění.

V okamžiku, kdy stát s podporou přestane, v řadě oborů začnou krachovat firmy. To se přeleje do celé ekonomiky a ovlivní to i ceny bytů.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia