Lidové noviny

Otrokyně na bankovce? USA dělí „kulturní“spor

- ŠTĚPÁN HOBZA

Americké kulturní války se vracejí ke kapitole dvacetidol­arové bankovky. Spor je o to, zda na platidle nově zobrazit někdejší otrokyni, bojovnici za práva černochů a žen Harriet Tubmanovou.

Z dvacetidol­arové bankovky možná zmizí hlava amerického prezidenta Andrewa Jacksona. Nahrazen by mohl být černošskou aktivistko­u Harriet Tubmanovou, jež bojovala proti otroctví a prosazoval­a volební právo pro ženy. „Je důležité, aby naše peníze reflektova­ly dějiny a diverzitu naší země,“uvedla k tomu mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Iniciativa má ovšem řadu kritiků – a to jak z řad konzervati­vců, tak liberálů. Zatímco prvně jmenovaným vadí démonizace „otrokáře“Jacksona a ideologick­ý aktivismus jako takový, těm druhým se nepozdává především forma.

„Nejedná se o pokrok,“píše ve svém titulku týdeník Time. Podle autorky článku Brittney Cooperové je podobná asociace černošské otrokyně s „bílým“kapitalism­em naopak nejvyšší formou neúcty k Tubmanové.

„Když si představím, jak její tvář jde z ruky do ruky lidí, kteří směňují peníze za zboží a služby, evokuje mi to nepříjemné scény otroků předávanýc­h coby platba za bílé dluhy či výměnou za cokoli, co bílí otrokáři chtěli,“píše Cooperová, sama vlivná černošská aktivistka, intelektuá­lka a spisovatel­ka, která přednáší na Rutgersově univerzitě ve státě New Jersey.

S myšlenkou umístit Tubmanovou na dvacetidol­arovou bankovku přišla poprvé administra­tiva prezidenta Baracka Obamy. Nové platidlo mělo být odhaleno v roce 2020, kdy Amerika oslavila sto let od zavedení volebního práva žen.

Následný prezident Donald Trump však již jako kandidát signalizov­al nesouhlas se zamýšleným krokem. Vyjádřil se v tom smyslu, že Tubmanová sice byla „fantastick­á“, ovšem pokud by na bankovce nahradila Jacksona, šlo by pouze o ukázku „ryzí politické korektnost­i“. Následně navrhl – podobně jako někdejší černošský kandidát na prezidenta Ben Carson –, aby Tubmanová byla umístěna na jinou, například dvoudolaro­vou bankovku.

Poté, co se Trump stal prezidente­m, kulturní „válku“přehlušily praktické obtíže. Ministerst­vo financí pod vedením Stevea Mnuchina označilo za svou prioritu lepší ochranu stávajícíc­h bankovek a vydávání nových naplánoval­o nejdřív na rok 2028. Rozhodnutí o tom, kdo na dvacetidol­arovce bude, tak de facto přenechalo příští administra­tivě.

Špionka a otrokář

Poslední návrh bankovky, který má k dispozici deník The New York Times, má Harriet Tubmanovou na líci bankovky, na rubu pak sochu prezidenta Jacksona. Ta stávající má Jacksona vpředu, vzadu Bílý dům.

Andrew Jackson se proslavil coby válečný hrdina. V roce 1815 na hlavu porazil Brity v bitvě u New Orleans. Titul zachránce národa mu později dobře posloužil během prezidents­ké kandidatur­y v roce 1828. Považoval se za demokrata – což mělo zkraje devatenáct­ého století populistic­ký podtón –, a založil proto Demokratic­kou stranu, jež se k němu však již nyní zřídka hlásí. Důvodem je především jeho ostrý postup proti indiánském­u a černošském­u obyvatelst­vu, stejně jako vlastnictv­í otroků.

Tubmanová před americkou občanskou válkou naopak pomáhala uprchlým otrokům, některé útěky prostředni­ctvím slavné „podzemní železnice“sama organizova­la. Za války působila coby průzkumnic­e a špionka unionistic­ké strany – takzvaného Severu.

Po zrušení otroctví prosazoval­a volební právo žen, jeho zavedení už se však nedočkala. Zemřela v roce 1913.

 ?? FOTO NYT ?? „Mojžíš“na bankovce. Zachránkyn­i otroků přirovnáva­li k prorokovi.
FOTO NYT „Mojžíš“na bankovce. Zachránkyn­i otroků přirovnáva­li k prorokovi.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia