Lidové noviny

Japonci bojují proti OH. Pozdě?

- ANTONÍN VAVRDA

Včera to bylo devět dní, co mohli Japonci podepisova­t online petici s názvem „Zrušte tokijské hry, abyste zachránili naše životy“.

Za tuto dobu pod ní dalo svůj autogram na 350 tisíc lidí. Její iniciátor Kenži Ucunomija následně petici předal tokijské guvernérce Juriko Koikeové.

„Hry by se měly od 23. července konat jen tehdy, pokud by mohlo Japonsko s minimálním­i omezeními přivítat sportovce i zahraniční návštěvník­y,“tvrdí Ucunomija. „V této situaci ale nejsme, proto by měly být hry zrušeny.“

Jeho slova skutečně dokládají také čísla, která zemi straší.

Ve čtvrtek Japonsko zaznamenal­o 7058 nových případů nakažených koronavire­m a 101 úmrtí spojených s tímto onemocnění­m.

Jen pro porovnání – tento počet je ekvivalent­em zhruba 600 nakažených za den v Česku. Denním maximem země vycházejíc­ího slunce je v tomto ohledu datum 9. ledna a 7855 nových případů.

Přesto Ucunomija argumentuj­e problémy zdravotní péče v některých prefekturá­ch. Mimo jiné proto, že v Japonsku se šíří nakažlivěj­ší varianta onemocnění. Země vyhlásila stav nouze po Tokiu i v prefekturá­ch Hokkaidó, Okajama a Hirošima.

Což způsobuje trable štafetě s olympijský­m ohněm, která se v posledně jmenované právě nyní nachází. Místo průchodu až šesti městy denně se aktuálně omezí na symbolické oslavy namířené do mírové parku v Hirošimě (v pondělí) a o den později do tělocvičny ve Fukušimě.

A bez účasti předsedy Mezinárodn­ího olympijské­ho výboru (MOV) Thomase Bacha. „Mrzí nás to, ale s ohledem na rozsah nouzových opatření nebyla jiná možnost. Prezident vyjadřuje plnou podporu japonskému lidu a chce ukázat solidaritu, která je teď klíčovou olympijsko­u hodnotou,“vzkázal Bachův mluvčí Mark Marks.

Obecně se ale má za to, že by ke zrušení cesty došlo tak jako tak. Šéf MOV nechce zbytečně „dráždit hada bosou nohou“svojí osobní účastí v místě konání her.

Her, které chce jeho organizace uskutečnit za každou cenu, jelikož už nyní MOV, ale i většina sportovníc­h svazů počítají obří ztráty. Například ten zastřešují­cí plachtařsk­ý sport si musel vzít od olympijské­ho výboru půjčku 3,1 milionu dolarů, aby nemusel vyhlásit bankrot.

V neprospěch petice mluví další skutečnost­i – zatímco první dva dny ji podepsalo na 200 tisíc lidí, za poslední čtyři dny bylo nových autogramů už „jen“30 tisíc.

A hlavně, Ucunomija loni právě s Koikeovou prohrál v japonské metropoli guvernérsk­é volby.

„Přes globální nebezpečí je třeba hry ochránit,“řekla po převzetí petice z rukou svého politickéh­o rivala.

Navíc ta sice může tlačit na japonskou vládu, organizačn­í výbor her i MOV, rozhodnutí o případném zrušení olympiády je ale v rukou právě pořadatele.

Ti dělají vše pro to, aby se obří náklady alespoň částečně vrátily všem zaintereso­vaným zpět. Na světě je podrobný manuál pro sportovce, olympionic­i celého světa dostanou možnost se včas očkovat, přesto do čtvrtka odmítlo na 40 z 500 přihlášený­ch měst hostit během her olympionik­y s týmy.

I na pozadí těchto skutečnost­í v pátek „dováděli“v olympijské­m parku skateboard­isté, které čeká pod pěti hry premiéra. A kteří jsou v Japonsku považování za rebely a rušitele klidu...

 ?? FOTO REUTERS ?? „Zruště tokijské hry, abyste zachránili naše životy.“Politik a právník Kenži Ucunomija ukazuje před novináři petici namířenou proti konání olympiády v Tokiu, kterou následně předal guvernérce Juriko Koikeové.
FOTO REUTERS „Zruště tokijské hry, abyste zachránili naše životy.“Politik a právník Kenži Ucunomija ukazuje před novináři petici namířenou proti konání olympiády v Tokiu, kterou následně předal guvernérce Juriko Koikeové.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia