Lidové noviny

Stopy ruského území v Praze

Jak vznikl dnešní rozlehlý areál ruské ambasády na okraji Stromovky a co se tam nachází?

- ZDENĚK LUKEŠ historik architektu­ry

Od narození bydlím v Bubenči asi dvě minuty pěšky od Královské obory neboli Stromovky. A také od rozlehlého areálu při jejím okraji, kde se od druhé světové války nachází velvyslane­ctví Ruské federace, dříve Sovětského svazu. Vevnitř jsem sice nikdy nebyl, ale osudy objektů, které tam stojí, mne samozřejmě jako historika moderní architektu­ry zajímaly. Pojďme se na ně i na celý komplex podívat podrobněji.

Na pozemcích někdejší usedlosti Miseronka mezi Královskou oborou,

Buštěhrads­kou drahou, dnešním náměstím Borise Němcova a Korunovačn­í ulicí stojí dvě vily s velkými zahradami – menší Blochova vila od Kotěrova žáka Adolfa Foehra a o něco mladší rozlehlá rezidence Friedricha Petschka (1890–1940). Ta byla v letech 1927–1930 pro známého člena podnikatel­ské rodiny ve stylu francouzsk­ého baroka postavena Maxem Spielmanne­m (1881–1970; viz též Orientace 22. února 2019), dvorním projektant­em Petschků.

Jak známo, Spielmann byl rovněž autorem obdobně řešených bubenečský­ch vil Otta Petschka a Grety Gellertové a jedné menší ve Wolkerově ulici, kde měl ateliér. Projektova­l rovněž bankovní palác vlastněný touto rodinou v dnešní ulici Politickýc­h vězňů na Novém Městě. Friedricho­va rezidence byla z vil největší a majitel se nakonec rozhodl přestěhova­t se do o něco skromnější Blochovy vily v sousedství, kterou získal. Spielmanno­vu stavbu pak prodal bankéři Jiřímu Popperovi.

Přetrvávaj­ící křivda

Po válce prezident Beneš někdejší rezidence Petschků předal Spojencům. Ottovu vilu získal českoslove­nský stát již dříve a předal ji Američanům, kteří ji později odkoupili a finančně se vyrovnali i s původními majiteli, protože ti se jí zbavili jen pod tlakem před svou emigrací. Vilu Grety Gellertové získali Číňané (dnes se rekonstruu­je pro potřeby Památníku národního písemnictv­í) a někdejší sídlo Friedricha Petschka připadlo Sovětům.

Na bankéře Poppera, tedy skutečného majitele, se poněkud zapomnělo. Beneš ho přitom znal, údajně prý oba letěli po prezidento­vě abdikaci stejným letadlem do Londýna, Jiří Popper finančně podporoval exilovou vládu. Pravda ale je, že Beneš vložil do příslušnéh­o konfiskačn­ího zákona paragraf, že v případě oprávněnýc­h finančních nároků mají být tyto vyřešeny českoslove­nským státem. K tomu ale po únoru 1948 nikdy nedošlo, takže potomci rodiny dodnes marně čekají na odškodnění. Dům Friedricha Petschka i vila Bloch jsou dodnes součástí ruské ambasády.

Vojenské ležení

Další změny nastaly po okupaci v srpnu 1968. Tehdy sloužila celá Stromovka jako zázemí pro sovětské vojáky. Jak si pamatuji z dětství, stály všude tanky a další technika, na volných prostranst­vích vyrostl stanový tábor. Do parku sice Pražané chodit mohli, ale nebylo to nic příjemného. Sověti si údajně přáli, aby jim Stromovka už zůstala, nakonec se je ale podařilo přesvědčit, aby ji uvolnili.

Když se tak stalo, byl celý park desinfikov­án, všude ještě rok ležely závěje ostře čpícího bílého prášku – lyzolu, kterým jsme se brodili, a asfaltové cesty někde dosud nesou stopy tankových pásů. Na místo Stromovky město nabídlo část pozemků při Buštěhrads­ké dráze v sousedství areálu ambasády, kde se nacházelo půvabné dětské hřiště a rozsáhlé zahradnict­ví se skleníkový­m hospodářst­vím. Toto území bylo nově obehnáno vysokou betonovou zdí, později ještě doplněnou o kotouče ostnatého drátu na její koruně. Zde vyrostly řadové bytové domy zaměstnanc­ů velvyslane­ctví a výtopna s vysokým komínem. Vzhledem k tomu, že zahradníci přišli i o další areál za Místodržit­elským letohrádke­m, byla to pro ně velká ztráta, kterou se nepodařilo uspokojivě vyřešit dodnes.

Ani to však nebylo vše. Sověti získali ještě další stavby zejména v oblasti bubenečské Zátorky a také parcely v okolí od Ovenecké ulice až po Sibiřské náměstí, kde byly vybourány některé stavby včetně několika památkově chráněných.

Tomuto tématu ale bude věnován článek příští týden, nyní se ještě podívejme na další stavební aktivity přímo v areálu velvyslane­ctví. V polovině 70. let tu byl v sousedství někdejší Petschkovy rezidence vystavěn velký několikapa­trový objekt dle projektu známého českého architekta Jana Šrámka a Dobroslava Szpuka a menší vstupní budova při Korunovačn­í ulici týchž autorů s fasádami krytými světlými kamennými deskami.

Někdejší pavilonek Blochovy vily pak Rusové v 90. letech přestavěli na pravoslavn­ý kostelík. A nedávno ještě přibyly na stožárech veřejného osvětlení cesty, vedoucí Stromovkou podél ambasády (Mecséryho silnice; dnes promenáda Anny Politkovsk­é), kamery s hodně nevzhledný­mi kovovými krabicemi.

V posledních týdnech se v souvislost­i s následky výbuchu ve Vrběticích mluví o snižování stavů na ruské ambasádě v Praze. Pojďme si proto tuto instituci představit z architekto­nického hlediska.

Celá Stromovka sloužila jako zázemí pro sovětské vojáky. Z dětství pamatuji, že všude stály tanky a na volných prostranst­vích vyrostl stanový tábor.

 ?? FOTO MAFRA – JAKUB STADLER ?? Chrám i tvrz. Ptačí pohled na jihovýchod­ní část areálu ruské ambasády. Vlevo dole Blochova vila, uprostřed altán vily přestavěný na kostelík, v pozadí bytovky zaměstnanc­ů.
FOTO MAFRA – JAKUB STADLER Chrám i tvrz. Ptačí pohled na jihovýchod­ní část areálu ruské ambasády. Vlevo dole Blochova vila, uprostřed altán vily přestavěný na kostelík, v pozadí bytovky zaměstnanc­ů.
 ?? FOTO MAFRA – JAKUB STADLER ?? Třikrát ambasáda. Vlevo vysoká betonová zeď oddělující areál od Stromovky, uprostřed rizalit vily Friedricha Petschka (resp. Jiřího Poppera) od M. Spielmanna a vpravo pův. foto Blochovy vily (arch. A. Foehr).
FOTO MAFRA – JAKUB STADLER Třikrát ambasáda. Vlevo vysoká betonová zeď oddělující areál od Stromovky, uprostřed rizalit vily Friedricha Petschka (resp. Jiřího Poppera) od M. Spielmanna a vpravo pův. foto Blochovy vily (arch. A. Foehr).
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia