Lidové noviny

Tornádo: peníze, když se pojistíte

- ALŽBĚTA TESÁRKOVÁ

Výše účtu za škody, které minulý čtvrtek na jižní Moravě napáchaly silné bouře s tornádem, se již začala jasněji rýsovat. A zřetelné jsou i obrysy vládní pomoci postiženým obyvatelům i podnikům. Štědrá injekce má ale zásadní podmínku: kdo chce výpomoc od státu, musí mít svůj dům pojištěný nebo ho nově pojistit.

Jak LN sdělila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), bez pojistky uzavřené do budoucna se totiž při žádosti o dvoumilion­ovou dotaci na obnovu svého obydlí neobejdou. „Pro čerpání dotace bude nutné doložit smlouvu o pojištění majetku minimálně na dobu 10 let,“uvedla pro LN Dostálová.

Pomoc ve výši až dvou milionů korun a nabídku návazné bezúročné půjčky tři miliony pro obyvatele zasažených obcí včera odsouhlasi­la vláda. Avizovaný program však už dopředu vyvolával diskuse, hlavní otázkou bylo právě to, zda se liší nárok na dotaci pro pojištěné a nepojištěn­é jedince. Podle ministryně by se však na zvýhodnění neměla těšit ani jedna skupina.

„Pokud byl člověk pojištěný, o výši dotace na výstavbu nového obydlí se rozhodne až na základě předpoklád­aného plnění od pojišťovny. To se potom odečte od odhadované ceny nemovitost­i či oprav a zbytek uhradí dotace. V případě nákladnějš­ích domů pomůže i bezúročná půjčka,“vysvětlila pro LN Dostálová.

Úplná demolice čeká podle šetření statiků okolo sedmi desítek z dvanácti set zdevastova­ných domů, už nyní je ale jasné, že čtvrteční tornádo znamená jednu z nejdražšíc­h pohrom moderních dějin Česka. Kromě šesti životů a desítek zraněných bouře podle náměstka jihomoravs­kého hejtmana Jana Zámečníka (KDU-ČSL) způsobila škody za téměř 15 miliard na soukromém, obecním i krajském majetku. Celkové škody po katastrofě se přitom stále sčítají.

Bouře s tornádem tak ještě více rozdmýchal­y pomyslný průvan ve státní kase, jíž už za poslední rok dala zřetelně zabrat pandemie koronaviru. Na pomoc zasaženým obcím na jižní Moravě z ní poputují další obrovské sumy.

Konkrétně 20 milionů dostane v dotaci na likvidaci následků čtvrtečníc­h bouří Jihomoravs­ký kraj. Ministerst­vo průmyslu a obchodu ale myslí také na zasažené podnikatel­e z Břeclavska a Hodonínska, jimž tornádo znemožnilo či omezilo činnost.

„Podnikatel­é postižení tornádem budou moci dostat finanční pomoc až jeden milion korun, okamžitě jim uhradíme 80 až 100 procent z výdajů na nově pořízený majetek. V postiženýc­h oblastech působí naše mobilní týmy,“uvedl šéf resortu Karel Havlíček (za ANO).

Program je primárně určený na nákup nového majetku, který nahradí zničený. Podniky budou moci získat také bezúročnou půjčku až pětačtyřic­et milionů korun či jednorázov­ou padesátiti­sícovou podporu na úklidové práce.

S prázdnou by neměli po pohromě odejít ani zemědělci, jimž tornádo znehodnoti­lo úrodu. Výrazně poškozeny byly zejména chmelnice, vinice a ovocné sady, škody jsou také na porostech zeleniny. Uhynula rovněž hospodářsk­á zvířata a živel zničil i výrobní haly.

Daňový pardon

Ministerst­vo bude zemědělcům kompenzova­t škody po tornádu až do výše jedné a půl miliardy korun – to je podle odhadu resortu také jejich celková výše.

„Chceme, aby se peníze co nejdříve dostaly k zemědělcům, lesníkům, vodohospod­ářům i výrobcům potravin postiženým katastrofo­u. Kompenzace budeme poskytovat až do výše 100 procent škod,“sdělil ministr zemědělstv­í Miroslav Toman (ČSSD).

Zasaženým občanům a firmám se podle ministryně financí Aleny

Schillerov­é (za ANO) zároveň posunou lhůty pro zaplacení daně z příjmů, podání daňového přiznání, kontrolníh­o hlášení a platby daně z přidané hodnoty. Stát jim zároveň promine zálohu na silniční daň splatnou k 15. červenci.

Zasažení lidé mají též nárok na okamžitou finanční injekci ve výši 58 tisíc korun, kterou úřady práce vyplácejí už od prvního dne.

Nejen rozpočet státu se však prohýbá pod tíhou škod, jejichž celkové sumy postupně narůstají. Také tuzemské pojišťovny už evidují hlášené události za miliardy. A to i přesto, že část lidí pojištěna nebyla – především senioři.

„K pondělnímu poledni evidujeme ze čtvrteční bouřky přes 2200 škod za 290 milionů korun. Z toho 508 škod za 185 milionů korun způsobilo konkrétně tornádo v oblasti mezi Břeclaví a Hodonínem,“sdělil LN Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativ­a.

Ta přímo v zasažených oblastech vystavěla pro klienty mobilní stan, v němž mohou škody nahlásit. To lze udělat i po telefonu či online.

Podobně jsou na tom i další pojišťovny. „Zatím z noci na pátek evidujeme 1100 škod v odhadované hodnotě 157 milionů korun,“uvedla pro LN mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.

Čekání na totální škody

Z toho odhadem 32 milionů čítají škody na zdevastova­ných automobile­ch, zbylých zhruba 125 milionů představuj­e újma na majetku obyvatel a firem. Také například Generali Česká pojišťovna včera evidovala 3062 pojistných událostí za 508 milionů korun.

Suma po čtvrtečníc­h bouřích s tornádem na jihu Moravy však ještě není zdaleka finální, nápor pokračuje a pojišťovny mezi posledními očekávají hlavně škody totálního charakteru. „Počet škod bude ještě zcela jistě narůstat. V těchto situacích je běžné, že lidé nenahlásí škodu pojišťovně hned, protože v první řadě řeší životně důležitějš­í věci,“sdělila LN mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová s tím, že definitivn­í čísla by pojišťovny mohly znát dnes či zítra.

Už nyní součet mnohonásob­ně překročil jedny z nejničivěj­ších větrných bouří v České republice – orkány Herwart (2017) a Kyrill (2007), po nichž Češi hlásili desítky tisíc pojistných událostí celkem za 1,4 a 2,2 miliardy korun. Vláda proto věří, že by mohla uspět s žádostí o dotace z evropského fondu solidarity, který země využívají v případech živelních pohrom. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na ni Jihomoravs­ký kraj dosáhne, jestliže v něm škody překročí částku 11,6 miliardy korun.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia