Lidové noviny

Boj o čas, řemeslníky i stavební materiál

PO TORNÁDU: Pomoci je zatím dost, zájem veřejnosti ale opadne, obávají se v bouřemi zasažené oblasti

- LENKA JANČAROVÁ reportérka LN

„Vidím zkázu, tak jedu pomoct,“popisuje se samozřejmo­stí v hlase živnostník Martin Navrátil z Litoměřic. Dlouho neváhal, odložil nasmlouvan­é zakázky a vydal se pomáhat na jižní Moravu, kterou minulý týden ve čtvrtek zasáhlo ničivé tornádo a zdemoloval­o na 1200 domů. „Dělám izolace od základů až po střechu, vlastní práce mám až nad hlavu, protože je nás málo, ale tady mě potřebují víc,“vysvětluje dobrovolní­k během polední pauzy a skromně klopí oči k zemi.

V obci Lužice teď pracuje na opravě jednoho z domů, kterému kromě jiného chybí střecha a má vysklená okna. Práce pro dobrovolní­ky je tu stále dostatek.

„Odletěl nám i štít, takže čekáme na beton a na další materiál. Teď je důležité střechu provizorně zaplachtov­at, protože bude asi další bouřka. Rozhodně ale nemáme všechen materiál, řešíme to ze dne na den,“říká LN majitelka domu, na jehož opravě se řemeslník Martin podílí. Obyvatelka Lužic počítá s tím, že si na některé objednávky musí počkat.

Stavebních materiálů je totiž kvůli koronaviro­vé krizi nedostatek a i čekací lhůty jsou dlouhé. Vedle toho představuj­í značnou komplikaci oprav také rostoucí ceny materiálů a výpadky stavebních dělníků. Z běžného provozu je možné pracovní sílu uvolnit pouze na omezenou dobu, což může být do budoucna pro zasaženou oblast problém.

„Za poslední tři měsíce šla cena dřeva a plastu asi o sto procent nahoru. Dokonce až o tři sta procent to je v případě kovu. Všechny řemeslníky jsme v jednu chvíli uvolnili, aby mohli pracovat na odstraňová­ní škod v zasažených obcích. Teď už jsme museli část stáhnout zpátky, protože máme jako firma vlastní zakázky, které nepočkají,“vysvětluje LN

Václav Anovčín ze Stavební firmy Plus v Hodoníně. Zároveň ale dodal, že asi polovina zaměstnanc­ů bude na pracích v poškozenýc­h obcích pokračovat.

Také podle jihomoravs­kého hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) nyní obyvatelé potřebují hlavně materiál na opravu střech, které má většina domů poškozené. Místní se totiž obávají deště. Poslední dny je ale trápí ještě jedna věc – klesající zájem veřejnosti, který brzy očekávají.

Právě klesajícíh­o zájmu veřejnosti se bojí například Iva Dokoupilov­á z malé osady Pánov na okraji Hodonína. Ještě donedávna byla obec po zásahu tornáda médii úplně opomíjená. Všechny domy jsou přitom poškozené a několik jich živel prakticky srovnal se zemí.

„Byla bouřka a začaly padat kroupy. Rozhodli jsme se s manželem, že přeparkuje­me auto, takže šel ven a já jsem otevřela dveře garáže. Dveře do domu už jsem neotevřela. Najednou to hučelo a udělalo se světlo,“popisuje pro LN Dokoupilov­á a ukazuje na poškozenou garáž bez střechy. Ta jediná rodině po řádění tornáda zůstala.

„Manžel vyletěl do volného prostoru a zasypal ho plech. Na syna spadla prosklená veranda a na dceru strop v kuchyni. Všichni jsme naštěstí v pořádku, máme jenom drobná poranění,“vypráví žena hrůzný zážitek. Celý dům už museli srovnat se zemí.

Otec rodiny Antonín pracuje pro místní stavební firmu, takže se jeho nadřízený rychle zapojil a nabídl pomocnou ruku. „Dal mi k dispozici bagr, lidi a kontejner. Dva dny jsme do úmoru pracovali,“dodává Antonín. Nohy a ruce plné šrámů.

Sklad s pomocí praská ve švech

Z domu dokázali zachránit všechno základní vybavení včetně oblečení a nádobí. V současné době jsou proto pro rodinu veškeré hmotné dary zbytečné, protože nemají střechu nad hlavou.

„Na co nám teď bude deka nebo peřina. Vím, že to lidi myslí dobře, ale teď to nevyužijem­e. Je to pro lidi, kteří to potřebují, nám to zajistila rodina a máme jiné starosti,“vysvětluje Dokoupilov­á a rozhlíží se po základové desce, na které ještě před týdnem stál rodinný dům.

To, že je materiální pomoci dostatek, potvrzují také koordináto­rky improvizov­aného centra pomoci, ve které se proměnil dům kultury v Hodoníně. Ten nyní praská ve švech. S díky už v distribučn­ím centru musí odmítat oblečení a ložní prádlo. Potřeby sbírky se mění během pár hodin.

„Všechno to ani nevyužijem­e. Snažíme se to tady teď roztřídit a zorganizov­at. Obyvatelé zasažených obcí teď nejčastěji volají, protože potřebují řemeslníky a materiál. Snažíme se to všechno propojit. Dobrovolní­ky pořád potřebujem­e,“říká LN pracovnice domu kultury a koordináto­rka sbírky Alena Truschinge­rová. Také podle ní se opravy domů místním vzhledem k cenám materiálů prodraží.

Ceny rostou uměle

Rostoucí ceny vstupních surovin a komponent představuj­í problém také podle ředitelky z Asociace malých a středních podniků a živnostník­ů Evy Svobodové. Každým dnem více kulminují a překvapují novými vrcholy.

„Ceny materiálů rostou bezprecede­ntně a uměle, klidně o 50 i více procent, a to znamená velmi silné zdražování i pro zákazníky,“uvedla Svobodová s tím, že se firmy navíc běžně setkávají s tím, že potvrzené ceny materiálů z objednávek z letošního února se zvedají o desítky procent.

„A s ultimátním­i požadavky dodavatelů, že se firma musí pro dodávku rozhodnout během několika hodin, jinak nebude,“vysvětluje.

Na růst cen upozorňuje i Antonín Kubát, zakladatel a spolumajit­el stavební firmy Trio Efekt z Vysočiny a dodává, že jen železo šlo meziročně nahoru o 40 procent. „Při každém odběru materiálu, což je tak jednou za měsíc, vidím, že je cena vyšší v řádu korun,“popisuje. Některý materiál navíc vůbec není. Objednaný polystyren dorazí třeba za tři až čtyři měsíce.

„Stavební trh má kvůli dlouhodobý­m kontraktům a rozsáhlým projektům značnou setrvačnos­t. Stavební náklady se navzdory pandemii v ČR stále drží na svém maximu. Je to dáno omezenou kapacitou tuzemských stavebních firem, nedostatke­m stavebních dělníků a stavebního materiálu ze zahraničí, každoroční­m nárůstem cen práce a stavebních materiálů. V roce 2021 stavební náklady dále mírně porostou,“konstatova­l analytik poradenské společnost­i Arcadis Milan Vencl.

V distribučn­ím centru v Hodoníně již musí s díky odmítat oblečení a ložní prádlo. Potřeby sbírky se mění během pár hodin.

 ??  ??
 ?? FOTO MAFRA – MICHAL TUREK ?? Dobrovolní­ci nelení. Místní část Hodonína Pánov byla též zastižena tornádem. Dobrovolní­ci tu odklízí trosky a narychlo spravují střechy před blížícím se deštěm.
FOTO MAFRA – MICHAL TUREK Dobrovolní­ci nelení. Místní část Hodonína Pánov byla též zastižena tornádem. Dobrovolní­ci tu odklízí trosky a narychlo spravují střechy před blížícím se deštěm.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic