Lidové noviny

Cestování a dojem bezpečí

- MAREK HUDEMA

Před pandemií bylo zvykem u celé poloviny obyvatel České republiky dovolenkov­at v zahraničí. Do našich měst zase přijížděly davy turistů ze světa, což mělo spoustu negativníc­h dopadů od zaneřádění měst nevkusnými suvenýry až po nedostatek bytů.

Přerušení přeshranič­ní turistiky proto mnozí uvítali. Města se vrátila jejich obyvatelům, naši turisté začali víc jezdit po republice a utrácet tu peníze. Někteří politici se halasně pustili do propagace domácího cestovního ruchu a okázale tvrdili, že stráví své volno v naší republice, a ne u moře. Našinci ale utrácejí méně než cizinci, a tak to z ekonomické­ho hlediska není pro Česko zrovna výhra. Problémy mají hoteliéři a restauraté­ři a menší bude i výběr daní.

Hromadný návrat cizích turistů se zatím nekoná. I v cizině totiž frčí stejně jako v Česku sázka na levnější domácí dovolenou. Mohou za to proticovid­ová omezení, ale nejen ona. Jde i o přístup k turistům v jednotlivý­ch zemích a vytváření pocitu bezpečí včetně bezpečí před covidem. A v tom Česká republika zrovna neexceluje.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic