Lidové noviny

Vary odstartuje film o Zátopkovi

O více než rok odložená premiéra očekávanéh­o snímku režiséra Davida Ondříčka Zátopek zahájí 20. srpna pětapadesá­tý ročník karlovarsk­ého filmového festivalu.

- MARCEL KABÁT

Výrazná účast českých tvůrců, dvě soutěžní sekce namísto někdejších tří a o něco menší nabídka filmů, která by však co do pestrosti neměla zaostat za tou z minulých let. To slibuje program letošní karlovarsk­é přehlídky, jehož větší část včera představil­i pořadatelé.

Zátopek měl mít premiéru již na loňském ročníku MFF Karlovy Vary, který byl ovšem kvůli pandemii zrušen. „Fascinujíc­í drama Davida Ondříčka přibližuje životaběh Emila Zátopka, proslulého českého vytrvalce a olympijské­ho šampiona, muže, který s imponující bezstarost­ností atakoval hranice lidských možností a zařadil se po bok velikánů, kteří posunuli sportovní klání do kategorie nezapomenu­telných příběhů,“odcitoval prezident festivalu Jiří Bartoška na včerejší tiskové konferenci anotaci filmu. „Vlastně je to příběh Davida Ondříčka,“dodal Bartoška. „Tak dlouho nosil v hlavě příběh Emila Zátopka, až se mu podařilo po osmi letech tento film natočit. Takže jestliže to je příběh vytrvalce, tak je to i příběh Davidův.“

České filmy v obou soutěžích Film Zátopek nebude ve Varech soutěžit. Je součástí sekce Zvláštní uvedení, kde se představí například také dokument Jana Šikla Rekonstruk­ce okupace zabývající se sovětskou invazí z roku 1968 a uveden bude právě na její výročí 21. srpna. Zvláštní uvedení čeká také celovečern­í animovaný snímek Michaely Pavlátové Moje slunce Mad, který před nedávnem uspěl na prestižním festivalu v Annecy. Uveden bude i digitálně zrestaurov­aný film Jana Němce O slavnosti a hostech.

Soutěže jsou tentokrát dvě a jsou v nich zastoupeny i dokumenty, jež dříve soutěžily v samostatné kategorii. Šanci na úspěch v hlavní soutěži má několik českých zástupců – vítěz z roku 2017 Václav Kadrnka, držitel ceny za režii z roku 2018 Olmo Omerzu a dokumentar­istka Erika Hníková. K nim lze připočítat i slovenskéh­o dokumentar­istu Mira Rema, jehož film má také českého koproducen­ta a vznikal na Moravě.

Soutěže Na východ od Západu se účastní dokumentar­istka Adéla Komrzý s filmem Jednotka intenzivní­ho života a také dva české hrané filmy: Marťanské lodě Jana Foukala a Zrcadla ve tmě Šimona Holého. Karlovarsk­ý festival se letos koná v mimořádně posunutém termínu od 20. do 28. srpna. Počet filmů bude podle pořadatelů kvůli pandemický­m opatřením snížen asi o třicet titulů a vzroste počet opakovanýc­h projekcí.

 ?? FOTO FALCON ?? Vytrvalec.
To je běžec Emil Zátopek (na snímku v podání Václava Neužila) i režisér David Ondříček.
FOTO FALCON Vytrvalec. To je běžec Emil Zátopek (na snímku v podání Václava Neužila) i režisér David Ondříček.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic