Lidové noviny

Sladké „Napoleonov­o“dědictví

- EVA OBŮRKOVÁ

Když se před výletem do Hořic podíváte na jejich webové stránky, zjistíte, že se představuj­í jako město kamenné krásy.

Zajímavé stavby a sochy objevíte doslova na každém kroku, k jejich objevování se vyplatí přibalit si s sebou nějakou dobrou svačinu. Co jiného než slavné hořické trubičky?

Podobně jako ve stověžaté Praze nikdo věže nespočítá, ani v Hořicích se soch a pískovcový­ch staveb nedopočítá­te. Jemnozrnný světlý pískovec probarvený železitou kresbou se v okolí těžil už ve středověku. Kilián Ignác Dientzenho­fer ho využil při stavbě barokního chrámu Narození Panny Marie v centru města, uplatnění našel na fasádách a coby skvělý materiál pro ruční opracování si ho oblíbili i sochaři.

Krakonoš i pompézní pomníky

Ve Smetanovýc­h sadech a výš na úbočí vrchu Gothard s jistou nadsázkou zakopnete anebo zavadíte pohledem o zajímavé kamenné kousky téměř na každém kroku: soch k obdivování jsou tu desítky, od pohádkovéh­o Krakonoše až po pompézní pomníky.

A protože jste v Hořicích, podobně snadné je narazit na cukrárnu anebo výrobnu hořických trubiček, kde místní vyhlášené pochoutky ochutnáte přímo na místě. Anebo na Trubičkovo­u stezku: měří asi půl kilometru, vine se mezi sochami po Smetanovýc­h sadech a díky zábavným hříčkám a dětským hřištím je lákadlem hlavně pro rodiny s dětmi. Starší výletníci pak ocení malované panely, kde se o trubičkách dozvíte skoro úplně všechno.

Inspirace z Louvru

Když začnete pátrat po jejich původu, musíte napřed zamířit do Francie: nejstarší vyobrazení pochoutky připomínaj­ící hořické trubičky najdete v pařížském Louvru na obraze Lubina Baugina asi z roku 1630.

Chybí jim náplň, ale to je v pořádku: plněné trubičky takové, jaké známe dnes, se objevily až ve třicátých letech minulého století. Předtím šlo skutečně jen o tenké oplatky z mléka, vody, žloutků, mouky, cukru, soli, namazané přepuštěný­m máslem s medem a posypané směsí cukru, skořice a oříšků.

Recept na výrobu trubiček prý do Hořic přinesli napoleonšt­í vojáci, když se v roce 1812 vraceli z dlouhého a trudného ruského tažení. Raněných mužů se v Hořicích ujali laskaví lidé a jeden z vojáků, který se chtěl odměnit za vyléčení, prozradil jakési paní Líčkové recept oblíbené pochoutky samotného francouzsk­ého císaře. Napoleona prý v Rusku trápily žaludeční potíže, a tak mu jeho osobní kuchař pekl jednoduché oplatky.

Trubičková bába

Paní Líčková zpočátku pekla trubičky jen pro rodinné slavnosti a v malém, ale protože všem chutnaly, o recept byl velký zájem. O kousek dál posunula živnost její dcera Anna, která s nůší nebo trakařem putovala po okolí od stavení ke stavení tak pilně, až si vysloužila přezdívku trubičková bába.

Tajemství receptu se v rodině dědilo dál, v řemesle pokračoval­y dcery i vnučky. Právě jedna z nich, Barbora, se v roce 1880 provdala za cukráře Karla Kofránka a jako věno přinesla do manželství vzácný rodinný recept.

Desítky medailí a vyznamenán­í Hořické trubičky se staly specialito­u rodinné firmy Kofránkový­ch: starý recept zdokonalil­i, Karel Kofránek si nechal patentovat elektrický přístroj na pečení oplatek a se svými trubičkami slavil úspěch po celém světě.

Doma na zemských výstavách i v zahraničí získaly trubičky celkem 65 medailí a vyznamenán­í. A ačkoli dvě světové války spojené s nedostatke­m surovin výrobu trubiček na určitý čas zastavily, tradici se naštěstí vždy povedlo obnovit. Plnění kakaovým krémem byla novinka, kterou prý za první republiky vymyslel František Fejt; do té doby se trubičky vyráběly jen sypané a bez náplně. Novinka se ale záhy vžila a získala mezi milovníky sladké pochoutky velkou oblibu.

Dnes se výrobou trubiček zabývá v Hořicích několik firem, navíc od roku 2007 je regionální dobrota nositelem Chráněného zeměpisnéh­o označení zavedeného v Evropské unii.

Zkrátka pravé hořické trubičky nekoupíte a neochutnát­e nikde jinde než právě v Hořicích. Tak dobrou chuť a šťastnou cestu!

Autorka je spolupraco­vnicí redakce

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Masarykova věž samostatno­sti, která vyrostla na vrcholu Hořického chlumu, připomíná oběti světových válek a zároveň slouží i jako rozhledna
FOTO PROFIMEDIA Masarykova věž samostatno­sti, která vyrostla na vrcholu Hořického chlumu, připomíná oběti světových válek a zároveň slouží i jako rozhledna

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic