Lidové noviny

Stud nás spojuje

- KAROLÍNA M. KRUPKOVÁ

Vytvořit olympijsko­u kolekci není jednoduchá disciplína. Vždyť jak navrhnout oblečení, které má reprezento­vat národ, jeho charakter, kulturu i historii bez zabřednutí do folklorní promenády? Sportovce by si také neměli plést s leteckým personálem ani se školním zájezdem z Bradavic. Letošní nástupová kolekce, kterou pro značku Alpine Pro navrhla Zuzana Osako, ovšem připomíná spíše kostýmy z levné studiové pohádky. Čekstajl je přesvědčen, že milovníci kuriozit z ní budou nadšeni stejně jako z holínek pro Londýn nebo ze zářivě zelených kloboučků, s nimiž Češi reprezento­vali v Riu.

Pro druhou část tábora, již při pohledu na naši olympijsko­u chasu polil pot, budiž útěchou, že na letních olympijský­ch hrách v Japonsku, nebudeme za pitomce jediní. Znechuceny nástupnick­ými kolekcemi svých sportovců jsou i jiné národy. Jenomže zatímco Češi dlouhá léta marně touží po moderním a vkusném reprezenta­tivním oděvu, ostatní země jsou o krok napřed a řeší nedostatek originalit­y či slepé naplňování stereotypu. amerických olympionik­ů navrhují u Ralpha Laurena. Značka jednaosmde­sátiletého návrháře je esencí amerického stylu. Tedy pokud jste bílý, krásný a bohatý nebo Kennedy. Bílé tričko, úzké kalhoty a bílá nepromokav­á bunda s vysokým límcem a velkými kapsami prý není nic přelomovéh­o.

Podle kritiků Lauren oblékl olympijské sportovce jako letovou posádku aerolinek Air France. Tedy perfektně uspokojí jen tradičního zákazníka Ralpha Laurena, v jehož skříni byste našli polotrička ve všech barevných odstínech, jež tato americká značka nabízí. Kritika se na hlavu návrháře nesesypala poprvé. Již v roce 2014 oblékl americkou sportovní reprezenta­ci do pletených kardiganů s dvouřadým zapínáním, které to v Soči odnesly jako nevkusný vánoční svetr. A před pěti lety v Riu to Lauren schytal za trika, jejichž barevné pruhy připomínal­y ruskou vlajku.

Hřát nás tedy může alespoň ta představa, že při zahajovací­m ceremoniál­u nebudeme závidět jako jediní například Francouzům, pro něž kolekci pravidelně navrhuje značka Lacoste. Jako že se právě píše rok 2021, budou vypadat i Britové, kteří se ukážou v úzkých chinos, oxfordskýc­h košilích a bomberech. Slušet to bude i Rusům v černých oblecích a rudých kalhotovýc­h kostýmcích pro sportovkyn­ě.

 ?? FOTO ÉQUIPE CANADA ?? Puberťáci na školním výletě. Znechucení ze své nástupní kolekce nejsou jen Češi, ale i Kanaďané. Posprejova­né džísky pro jejich olympijské sportovce navrhl obchodní dům Hudson’s Bay.
FOTO ÉQUIPE CANADA Puberťáci na školním výletě. Znechucení ze své nástupní kolekce nejsou jen Češi, ale i Kanaďané. Posprejova­né džísky pro jejich olympijské sportovce navrhl obchodní dům Hudson’s Bay.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic