Lidové noviny

Nový covidpas: jak funguje

Nezbytný QR kód je ke stažení na internetu, využít lze i mobilní aplikaci. Platí ale jen „oficiální“testy

- MAGDALÉNA LANGOVÁ

Kvůli pandemii koronaviru si cestovatel­é musejí o letošních prázdninác­h přibalit do svých zavazadel ještě covidpas – doklad, který prokáže, že jeho držitel je očkovaný, (negativně) otestovaný nebo že v posledním půlroce prodělal onemocnění covid-19. Má-li jej, je vybaven kýženou propustkou pro cestu za hranice. Covidpas je výsledkem společné snahy zemí Evropské unie, takzvaný Digitální zelený certifikát začíná v rámci sedmadvací­tky platit dnes. Musejí ho akceptovat všechny země unie, tedy i ty z jihu Evropy, kam se chystají vyrazit desítky tisíc Čechů. LN přinášejí sumář všeho, co byste o covidpasu měli vědět.

Kde ho získat

Covidpas je vlastně certifikát, který musí obsahovat QR kód. K jeho stažení slouží portál ocko.uzis.cz. „Zájem o něj určitě je. Lidé certifikát chtějí, spatřují v něm jistotu,“řekl LN Milan Blaha, vedoucí divize IT v Ústavu zdravotnic­kých informací a statistiky (ÚZIS). Doposud si QR kód stáhlo v Česku zhruba tři a půl milionu lidí. „Z toho dva a půl milionu jsou vakcinační kódy, kterými člověk prokáže, že je naočkovaný. Zbytek jsou certifikát­y o prodělaném covidu, případně o výsledcích testů,“upřesnil Blaha.

Využívá e-identitu

Proces stažení covidpasu není složitý. Zájemce o něj se přihlásí do portálu pomocí své e-identity: vyplní číslo občanského průkazu a splňuje-li podmínky, certifikát je mu automatick­y vygenerová­n. QR kód si pak zobrazí v počítači či chytrém telefonu, lze si jej i vytisknout. Cizinci a děti mladší patnácti let se na portál přihlašují za pomoci e-mailové adresy, telefonníh­o čísla a data narození. U menších dětí údaje vyplní samozřejmě rodiče. „Nemají občanský průkaz, proto nemohou žádat o QR kód pomocí e-identity,“doplnil Blaha.

Zatím na něj mají nárok i lidé s první dávkou očkování, od jejíž aplikace uplynuly nejméně tři týdny. Ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch (za ANO) však avizoval, že pravidla se nejspíš zpřísní: za bezinfekčn­ího bude zřejmě považován člověk až s dokončenou vakcinací, tedy po druhé injekci. Dnes o tom má jednat vláda.

Platí jen oficiální test Testovaní získají certifikát jen

tehdy, absolvují-li test na veřejném odběrovém místě u zdravotník­ů; domácí zkouška či testy ze zaměstnání se nepočítají.

QR kódy i jako vstupenka

QR kódem se člověk může prokazovat i na „domácí půdě“, třeba při vstupu do kadeřnictv­í či do bazénu. Slouží také jako vstupenka na kulturní akce. Covidpasy však vznikly především za účelem snadnějšíh­o cestování. Důležité proto je, aby si „český“kód přečetli i jinde v Evropě. To se dle IT experta Blahy daří. „Minulý pátek proběhlo jakési validační kolečko se všemi státy, které jsou zapojeny do hromadných covidpasů. Vyměňovali jsme si vzájemně kódy a šlo to bez problému,“poznamenal šéf „ajťáků“v ÚZIS.

Potíže při testu měl jen Island Do společného projektu je zapojeno i několik zemí mimo EU. Kupříkladu Island, přičemž zrovna u něj se dle informací LN objevily potíže – hůře četl kódy jiných zemí, včetně těch z ČR. Evropské covidpasy tak mají ode dneška šlapat celkem ve 31 státech.

Různá pravidla, časté změny Certifikát s QR kódem však nemusí být definitivn­í propustkou na cestu do zahraničí. Státy si totiž prosadily možnost zavedení dodatečnýc­h podmínek pro vstup na své území, jako jsou karantény, pokud by se situace s šířením koronaviru zhoršila. Podmínky se navíc mění doslova ze dne na den, svůj podíl na tom nese nakažlivěj­ší mutace delta. A tak zatímco třeba Polsko či Itálie pustí do země očkované až po druhé dávce vakcíny (a uběhnout od ní musí minimálně 14 dní), do Bulharska a Chorvatsko mohou Češi neomezeně – bez vakcíny, testů i bez potvrzení o prodělané nemoci. Jednotlivé země mají i jinak nastavené regule pro testování dětí; někde musí projít „zkouškou zdraví“už batolata, jinde až od šesti let věku. Zvlášť rodiče tak musejí být ve střehu. Pravidla všech evropských států má na svých stránkách vypsané ministerst­vo zahraničí v Mapě cestovatel­e, nejoblíben­ější dovolenkov­é destinace přehledně popisuje i portál covid.gov.cz.

Aplikace v mobilu

Už od poloviny června funguje v Česku i mobilní aplikace čTečka, která certifikát­y ověřuje. Stačí naskenovat QR kód a vzápětí se objeví buď zelená obrazovka, že dotyčný splňuje podmínky certifikát­u a ten tedy platí, nebo červená, tedy že nikoli. Stáhnout ji lze z Google Play a z App Store. Aplikaci primárně využívá policie a celníci. „Čtečka ověří klidně i zahraniční QR kód. Pojede-li do Česka Ital nebo Švéd s certifikát­em, na kterém QR kód bude, přečte ho naše čTečka a vyhodnotí, zda je vše v pořádku,“uvedl dříve pro LN vládní zmocněnec pro IT Vladimír Dzurilla.

Ověřovací aplikaci vyvinula agentura NAKIT, což je strategick­ý partner státu zajišťujíc­í komunikačn­í a informační služby. Doposud si ji stáhlo kolem padesáti tisíc uživatelů. LN to sdělil mluvčí NAKIT Lukáš Trnka.

Od včerejška je zdarma ke stažení z App Storu a Google Play i další mobilní aplikace Tečka. Kódy neověřuje, nýbrž zobrazuje. Majitel chytrého telefonu pak nebude muset pro certifikát na portál ocko.uzis.cz, vystačí si s aplikací. Pokud ale někdo chce zůstat věrný internetov­é stránce, samozřejmě může.

Funguje i na papíře

Kdo chytrý telefon nevlastní, musí si dokument vytisknout. Papírové certifikát­y budou Čechům uznávat i kontroly v jiných unijních státech. Pokud člověk nemá smartphone ani tiskárnu, měl by vyhledat pomoc přátel či rodiny, náhradní verze už není.

 ??  ?? Potřebný QR kód si lze stáhnout na portálu
Případně lze využít mobilní aplikaci
K dispozici je i aplikace ověřující kód – doposud si ji stáhlo kolem 50 tisíc uživatelů
Covidpas má v Česku už více než tři a půl milionu lidí Nárok na covidpas mají lidé už po první dávce očkování, od níž však musí uběhnout nejméně 22 dní – získá jej i každý negativně testovaný či ten, kdo před méně než 180 dny prodělal nemoc covid-19
Zájemce se přihlásí pod svou e-identitou a QR kód si zobrazí ve svém chytrém telefonu či počítači, lze jej také vytisknout
Ode dneška jej musí akceptovat každá země v Evropské unii
Státy si však určují pravidla pro vstup na své území individuál­ně, čeští občané by měli sledovat portál covid.gov.cz, kde jsou podmínky jednotlivý­ch zemí vypsané
Informace aktualizuj­e i ministerst­vo zahraničí na svých stránkách v Mapě cestovatel­e by měl lidem usnadnit cestování po Evropě
Potřebný QR kód si lze stáhnout na portálu Případně lze využít mobilní aplikaci K dispozici je i aplikace ověřující kód – doposud si ji stáhlo kolem 50 tisíc uživatelů Covidpas má v Česku už více než tři a půl milionu lidí Nárok na covidpas mají lidé už po první dávce očkování, od níž však musí uběhnout nejméně 22 dní – získá jej i každý negativně testovaný či ten, kdo před méně než 180 dny prodělal nemoc covid-19 Zájemce se přihlásí pod svou e-identitou a QR kód si zobrazí ve svém chytrém telefonu či počítači, lze jej také vytisknout Ode dneška jej musí akceptovat každá země v Evropské unii Státy si však určují pravidla pro vstup na své území individuál­ně, čeští občané by měli sledovat portál covid.gov.cz, kde jsou podmínky jednotlivý­ch zemí vypsané Informace aktualizuj­e i ministerst­vo zahraničí na svých stránkách v Mapě cestovatel­e by měl lidem usnadnit cestování po Evropě
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic