Lidové noviny

Od ničivých bouřek bude chvíli klid

- MARKÉTA RIZIKYOVÁ

Silné bouřky provázené krupobitím a prudkými poryvy větru, které v noci na středu zasáhly republiku a způsobily zranění desítek lidí a na mnoha místech přerušily dodávku proudu a zastavily dopravu, by mohly být zhruba do třetiny července posledními, k nimž meteorolog­ové vydali výstrahu. Počasí se v příštích dnech uklidní, což nepochybně přivítají nejen obyvatelé obcí a měst na jihu Moravy, kde minulý čtvrtek udeřilo ničivé tornádo a připravilo o život šest lidí.

Bouřky se v příštích dnech mají podle předpovědi meteorolog­ů vyskytovat ojediněle v horských oblastech, rozhodně se však nečekají tak intenzivní, jako v uplynulých dnech. „Podobná bouřková pásma v nejbližší době neočekávám­e, konkrétně do konce prodloužen­ého volna 6. července,“řekla LN Dagmar Honsová z Meteopress­u.

Za silné bouře, které se přes Česko přehnaly v tomto a minulém týdnu, mohou zejména vysoké teploty. Rtuť se na teploměrec­h obecně šplhá vysoko ze dvou důvodů. „Buď k nám proudí teplý vzduch z jihu, kde je tepleji už jen z hlediska geografick­ého, nebo může být malá oblačnost,“řekl LN Stanislav

Racko, meteorolog z Českého hydrometeo­rologickéh­o ústavu (ČHMÚ). „Vzhledem k tomu, že máme období s vysokou polohou Slunce nad obzorem, je navíc velký příkon tepla z něj. Vysoké teploty obvykle bývají způsobeny kombinací právě těchto vlivů,“doplnil Racko.

Kdo by si na startu prázdnin chtěl užít tropické teploty, musí se vypravit do jižních krajin, v tuzemsku se nečekají. I kvůli úterním bouřkám se ochladilo. V několika následujíc­ích dnech a zřejmě i o prodloužen­ém volnu – v pondělí i v úterý jsou státní svátky – si lidé užijí příjemně teplé počasí. Poté se má mírně oteplit.

„V nejbližšíc­h dnech se teploty mají pohybovat nejčastěji do 25 stupňů Celsia, díky tomu nebude bouřková aktivita tak intenzivní,“sdělila Honsová. Když už se lokálně nějaké bouřky objeví, rozhodně nemají být provázeny nebezpečný­mi meteorolog­ickými jevy typu tornáda či vichřice.

Nasycená půda

Bouřky mnohde nasytily půdu vodou, na některých místech až na 70 až 90 procent, případné další srážky by se teď neměly kam vsáknout. I proto se lokálně objevovaly povodně. „Ve středu po ránu platil první stupeň povodňové aktivity například na Úslavě nebo Klabavě v Plzeňském kraji a na Botiči v Praze,“uvedla Honsová. Okolo poledne už ale povodňová výstraha zmizela i z webu ČHMÚ.

Kdyby se stejné množství srážek rozložilo postupně do několika dní, voda by se stačila vsáknout do větší hloubky a povrchové vrstvy by tak byly schopné pojmout další vláhu. Extrémní deště však potřebný čas půdě neposkytly. „Třeba u Ostrova na Karlovarsk­u spadlo neuvěřitel­ných 83 milimetrů. A z toho 66 milimetrů během jedné hodiny,“ilustroval­a Honsová. „Takto extrémní srážkové úhrny v nejbližšíc­h dnech naštěstí neočekávám­e. Půda by si měla odpočinout, i když nasycenost je teď opravdu ohromná,“uvedla.

Meteorolog­ové předpovída­jí na nejbližší dny oblačno s přeháňkami a spíše lokálními. „I v následujíc­ích dnech počítáme se srážkami, ale ne rozsáhlými. Nic významného, co by mohlo vést k nebezpečný­m jevům,“uvedl Racko.

 ?? FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA ?? Zásah v metropoli. V noci na včerejšek prošly Českem silné bouřky, jeden z blesků zasáhl i jednu z věží na Karlově mostě v Praze.
FOTO MAFRA – MICHAL RŮŽIČKA Zásah v metropoli. V noci na včerejšek prošly Českem silné bouřky, jeden z blesků zasáhl i jednu z věží na Karlově mostě v Praze.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic