Lidové noviny

Skupina V4 se soustředí na obnovu po pandemii

- KATOVICE, Polsko

Visegrádsk­á čtyřka (V4, tedy Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) musí pracovat na tom, aby se stala vítězem ve světě změněném pandemií nemoci covid-19. K úspěchu potřebuje investice, a proto nebude podporovat iniciativy vedoucí ke zvýšení daní. Prohlásil to po včerejší schůzce premiérů V4 v polských Katovicích šéf maďarské vlády Viktor Orbán, jehož země nyní přebírá od Polska roční předsednic­tví v tomto regionální­m středoevro­pském uskupení.

Za priority maďarského předsednic­tví Orbán označil také odmítání případného povinného přerozdělo­vání migrantů v Evropské unii a co nejrychlej­ší začlenění zemí západního Balkánu do EU.

„Podrobně jsme probírali strategii ohledně migrace. Toto téma je součástí budoucnost­i Evropy. K tomu patří i strategie Schengenu a západního Balkánu. Velice důležitý je i vnitřní trh EU, který nefunguje. Stále se nám nedaří odstranit překážky pro naše firmy,“přiblížil český premiér Andrej Babiš.

Za další téma Babiš označil podporu V4 pro jadernou energetiku. Poděkoval také partnerům z V4 za solidaritu po tornádu na jižní Moravě. „Moc si toho vážíme,“řekl šéf české vlády.

Polský hostitel Mateusz Morawiecki při hodnocení ročního předsednic­tví zdůraznil společnou a úspěšnou snahu V4 o to, aby byl co nejsilnějš­í nový pokrizový fond obnovy EU.

„Svět se rychle mění a musíme reagovat. Nejsou dokonalá manželství, dokonalá spojenectv­í, ale naše spojenectv­í přetrvalo. V4 je každým rokem silnější. Efektivně ovlivňujem­e evropskou politiku. V EU jsme těžká váha. Jsme partnerem, s jehož názorem všichni počítají,“zdůraznil Morawiecki.

Upozornil také, že V4 je pro Německo, největší ekonomiku EU, prvořadým partnerem, důležitějš­ím než Čína nebo Francie.

Za příklad týmové spolupráce skupiny polský premiér označil i reakci na odhalení ruské účasti v případu výbuchu muničních skladů ve Vrběticích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic