Lidové noviny

Tornádo očima čísel

Máme fůru informací, ale zkreslují pohledy zpět

- Zbyněk Petráček

Před týdnem překvapil na Moravě už sám fakt, že udeřilo tornádo. Že jev známý z amerického Středozápa­du „úřadoval“v klidné zemi, kde se nanejvýš tu a tam rozlijí řeky. Ale nesamozřej­mých věcí je víc. A ty už nesouvisí s přírodou. Například to, kolik reportérů dorazilo do postižené oblasti už v noci. A i kdyby nedorazili oni, v době, kdy má tolik lidí chytrý telefon, se zdrojem zpráv stávají oni sami. Někdy se tomu říká občanská žurnalisti­ka.

Informací, obrazů i čísel o tornádu je tolik, že se brzy mohlo bilancovat. Jistě, například bilance čísel, kterou sestavil server iDNES, není a nemůže být úplná. Přesto je užitečná, neboť umožňuje názornou představu. Tornádo poničilo 1200 domů (nejméně 114 z nich půjde k zemi). Výše škod se odhaduje na 15 miliard, ve sbírkách se schází pomalu miliarda. Mrtvých je zatím šest, hospitaliz­ovaných 80, ošetřených na místě 250. Bez proudu se ocitlo na 70 tisíc domácností, hlavní železniční trať z Břeclavi do Hodonína byla neprůjezdn­á čtyři dny a tornádem odhozený autobus byl nalezen 30 metrů od silnice.

Je dobře, že doba informační­ch technologi­í umožňuje tak rychlý tok zpráv, obrazů i čísel. Jinak by ani sbírky na podporu postiženýc­h tak rychle neuspěly. Ale je užitečné si uvědomit i jiné věci. Třeba to, že podmínky éry IT fungují takto široce jen pár let, řekněme deset. Což může vyvolávat kognitivní zkreslení při pohledu zpět a pokusech o srovnání.

Zkuste si představit, že by před sto lety bylo tolik meteorolog­ických stanic i chytrých telefonů jako dnes. Že by se díky tomu v podobě obrazů, čísel i zpráv uchovaly i události (včetně řádění živlů), jež ve společensk­é paměti neutkvěly. Myslíte si, že pak by tornádo na Moravě působilo tak nově a výjimečně? Že by bylo spojováno se změnou klimatu? Nelze jasně odpovědět ano, či ne. Ale je dobré si kognitivní zkreslení uvědomovat. Když přišly v květnu 1872 přívalové deště, voda smetla ves Hředle u Berouna a zahubila 29 lidí. Národní listy o tom psaly v rubrice Denní zprávy: „Nelze dosud ani spočísti ztráty na životech a statcích.“A teď si zkuste představit, jak asi by se o tomtéž psalo v éře obrazů a IT.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic