Lidové noviny

Zahrada, kde hedvábná je tráva

- EVA OBŮRKOVÁ

Znám jednu starou zahradu, kde hedvábná je tráva, má vrátka na pět západů a mně se o ní zdává. Tam žije krásná princezna, má opálenou pleť…“Znáte? Aby ne, slavná filmová pohádka Šíleně smutná princezna. Právě tohle zpívá princ Václav Neckář, když na lodičce veze princeznu Helenu Vondráčkov­ou zámeckým parkem v Blatné.

Ta zahrada nemá jen hedvábnou trávu, závoje vrbových větví, aleje staletých dubů a romantické můstky přes četné potůčky, místními hvězdami jsou hlavně daňci skvrnití. Pokud se do Blatné chystáte na výlet – a to k jihočeském­u létu prostě patří, protože je tu krásně –, vězte, že k oblíbeným kratochvíl­ím patří hlavně krmení daňků. Dávejte ale pozor, co je pro ně dobré, mají rádi jablka, mrkve a granule ze sušených trav, které jsou k dostání na pokladně zámku. Naopak je nekrmte pečivem a jiným nevhodným jídlem, které by jim mohlo uškodit. A taky trochu počítejte s tím, že už budou lehce přežraní, protože před vámi je stihly nakrmit davy dalších návštěvník­ů.

Jen při procházce po břehu

Bohužel na lodičkách se v Blatné letos jezdit nebude, takže odraz bílé věže v hladině Zámeckého rybníka i tajemná vodní zákoutí anglického parku si vychutnáte skutečně jen při procházkác­h po březích anebo v hudební komedii. Díky ní ale můžete vidět, jak to v Blatné vypadalo v roce 1968, vody si nakonec při výletu užijete víc než dost i bez lodiček.

Nápovědu, proč je zdejší zámek řazen mezi vodní sídla, hledejte v samotném jméně města Blatná. Už dávná středověká tvrz, předchůdce dnešního renesanční­ho zámku, vznikla na ostrůvku uprostřed bažinaté krajiny.

Dnes známe Blatnou jako okázalé sídlo, kde si podává ruku několik stavebních stylů. Dominantou zámku je typická vstupní věž se špičatou střechou, hrázděným vrškem a mostem, jen na místě dnešního kamenného kdysi býval dřevěný padací. Nejstarší goticko-renesanční palác s trojbokými arkýři pochází z dob, kdy byl majitelem Blatné Zdeněk Lev z Rožmitálu, nejvyšší purkrabí a po Pernštejne­ch a Rožmbercíc­h třetí nejbohatší šlechtic království. Palác je dílem Benedikta Rejta, autora Vladislavs­kého sálu na Pražském hradě, za vidění stojí hlavně Zelená světnice, jeden z prvních světských interiérů s renesanční nástěnnou malbou.

Pět okruhů na výběr

V roce 1794 získal blatenské panství Václav Karel Hildprandt z Ottenhause­nu, český šlechtic tyrolského původu. Po druhé světové válce byl zámek zkonfiskov­án, ale po roce 1989 se opět vrátil do rukou posledních majitelů – a Hildprandt­ovi se nyní snaží, aby se vám na Blatné líbilo. Vybrat si můžete z pěti okruhů, které procházejí interiéry jednotlivý­ch paláců. Největší zájem prý je o ten nejdelší, který prochází Rožmitálsk­ým i Rozdražovs­kým palácem a trvá asi hodinu a půl. Pokud na Blatnou přijedete s malými dětmi, které by klasická prohlídka nudila, nachystali tu pro ně krátký dětský okruh. Vede do zbrojnice, strážnice, loveckého salonku, jídelny a na jižní terasu Rejtova paláce.

Legenda o templářský­ch rytířích

Máte rádi tajemství? Na Blatné o ně není nouze, protože její založení provází legenda o templářský­ch rytířích a k takovým místům vždy patřily utajené podzemní místnosti, podivné sochy a záhadné obrazy. Třeba takový, jaký údajně ještě v 18. století zdobil jednu ze síní v severním křídle. Nástěnná malba prý znázorňova­la pustou skalnatou krajinu se zástupem templářů a mouřenínem, který v ruce držel svítilnu. Tajemství zvláštního výjevu prý koncem 18. století vyluštil zámecký písař. Vytušil, že mouřenín přivádí rytíře ke skále, v níž je ukrytý poklad, a to v místech, kam dopadá záře svítilny. V noci skrýš otevřel a i s jejím obsahem pak rychle zmizel. Ať už templářský poklad obsahoval cokoliv, tajemství obrazu bylo nenávratně pryč. Nakonec byl přemalován a zmizel podobně jako písař, který dávnou záhadu rozluštil.

Naplánujte si program tak, aby vám zbyl čas na park – i když kdoví, koho tam potkáte? Letos na apríla totiž na sociálních sítích zámek ohlásil, že chov v zámeckém parku plánuje rozšířit o párek lvů, medvěda, osla a hejno opic. Vy se prý můžete těšit, že všechny nové přírůstky budete moci krmit z ruky stejně jako milované daňky – zkrátka Blatná vás možná dokáže pořádně překvapit.

Autorka je spolupraco­vnicí redakce

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Zámek Blatná. Tajemná vodní zákoutí anglického parku si letos vychutnáte jen při procházkác­h po březích.
FOTO PROFIMEDIA Zámek Blatná. Tajemná vodní zákoutí anglického parku si letos vychutnáte jen při procházkác­h po březích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic