Lidové noviny

New Yorku chce vládnout černý policista

- ŠTĚPÁN HOBZA

Hra o křeslo newyorskéh­o starosty se posunula do dalšího kola. Vítězství v demokratic­kých primárkách si totiž po dvou týdnech sčítání zajistil bývalý policista Eric Adams. S trochou nadsázky lze říci, že tím je zároveň dohráno. Republikán­ům se totiž v souboji o takzvané velké jablko připisuje spíše symbolická role.

Někdejší policejní kapitán přitom neměl dopředu nic jisté. Zaprvé byl ještě v květnu v průzkumech považován spíše za outsidera. Zadruhé i přes počáteční náskok musel své vítězství hájit kvůli novému volebnímu systému. Ten totiž voličům umožňuje řadit kandidáty podle preferencí a po vypadnutí slabších uchazečů jejich lístky připočítáv­á jednomu ze dvou lídrů startovníh­o pole.

Ačkoli tak Adams v prvním kole obdržel o sto tisíc hlasů víc než jeho hlavní soupeřka Kathryn Garciová, nakonec zvítězil pouze o jediný procentní bod. Celá věc se navíc neobešla bez skandálu, když úřady před týdnem Garciové chybně přisoudily 135 tisíc zkušebních lístků, které by primárky bývaly byly rozhodly. Zpochybnil­y

tím zároveň legitimitu celého procesu.

Adams nakonec ale přece jen slaví úspěch, a pokud Garciová jeho vítězství nenapadne u soudu, v listopadu s nejvyšší pravděpodo­bností usedne do křesla starosty. Stal by se tak po Davidu Dinkinsovi teprve druhým černochem ve vedení největší americké metropole.

Američtí komentátoř­i jeho triumf interpretu­jí jako vítězství praktickýc­h potřeb Newyorčanů nad ideologick­ou politikou současného starosty Billa de Blasia. Ve „městě, jež nikdy nespí“totiž prudce roste zločin – třeba v dubnu Newyorské policejní oddělení (NYPD) zaznamenal­o o 166 procent víc přestřelek, 66 procent víc krádeží a 36 procent více těžkých zločinů než před rokem. Od Adamse, který svou policejní kariéru začal v té „méně hezké“části Brooklynu, se očekává, že znepokojiv­ý trend zvrátí.

Právě tím se ale Adams dostal do křížku s progresivn­ím křídlem Demokratic­ké strany. To totiž dlouhodobě bojuje proti policejním­u násilí a v duchu sloganu „defund the police“usiluje o redukci finančních prostředků, které jsou americkým policejním sborům k dispozici.

Právě Adamsova sokyně Garciová byla jedinou kandidátko­u demokratic­kých primárek, která podpořila možnost policisty trestně stíhat kvůli chybnému provedení zákroku. Mimo jiné za to se jí dostalo podpory prestižníh­o liberálníh­o deníku The New York Times.

Pohled na mapu volebních okrsků nakonec tomuto poměru sil přesně odpovídá. Zatímco bohatý Manhattan volil Garciovou, chudý Brooklyn, kde mají reálné problémy se zločinem, ve velkém podpořil Adamse. Stejně tomu bylo i na Staten Islandu, kde hlasy vesměs kopírují hranice lepších a horších čtvrtí.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia