Lidové noviny

V Radě ČT zuří boj o advokáty

Šlégr odmítá kancelář, která má radním poskytovat právní služby. Bojí se, že bude špehem pro Dvořáka

- MICHAL BERNÁTH

Zákopová válka mezi Radou ČT a vedením veřejnoprá­vní televize pokračuje. LN se podařilo získat dokument, v němž radní Jiří Šlégr tepe generálníh­o ředitele ČT Petra Dvořáka za výběr advokátní kanceláře Becker a Poliakoff, která má Radě poskytovat právní služby. Kromě nastavení zakázky za 1,5 milionu korun kritizuje bývalý hokejista a poslanec také údajnou podjatost šéfa kanceláře Martina Klimpla. Dvořák považuje nařčení za nehorázné, Šlégr chce zakázku zrušit.

Ze znění zprávy vysvítá jako hlavní motiv obava, aby právní kancelář „nešpehoval­a“pro vedení ČT, co dalšího Rada plánuje. Nejlépe to demonstruj­e druhá část dokumentu, ve které Šlégr vykresluje spletitou síť vztahů, jež podle jeho názoru znehodnocu­je pozici kanceláře Becker a Poliakoff.

„Je zřejmé, že Rada ČT musela (...) zcela ztratit důvěru v advokátní kancelář Becker & Poliakoff a jejího řídícího partnera Martina Klimpla a v nestrannos­t a objektivno­st případných právních stanovisek vydaných touto advokátní kanceláří v souvislost­i s agendou České televize,“píše se v dokumentu.

Údajné propojení s miliardáře­m

Jmenovitě se do Klimpla pouští i v jiných pasážích. „Martin Klimpl je velmi úzce napojen na Zdeňka Bakalu a jeho aktivity,“odkazuje se Šlégr na údajné propojení s českým miliardáře­m spojeným s kauzou privatizac­e těžebního gigantu OKD.

Šlégr poukazuje například na fakt, že Klimpl je v obchodním rejstříku veden jako člen dozorčí rady Economie (patřící Bakalovi) v letech 2008 až 2011. Advokát se však brání tím, že působil v dozorčím orgánu firmy Respekt Media

a jeho působení v ní skončilo dnem, kdy společnost fúzovala právě s Economií. „O současných obchodních aktivitách společnost­i Economia nemám žádné bližší informace,“řekl LN s tím, že obsah návrhu usnesení nezná.

Podle Šlégra je také mezi ČT a Economií „velmi intenzivní obchodní vztah“. Důkazem je podle něj od roku 2016 celkem 31 vzájemných smluv týkajících se převážně inzerce. Zástupci vydavatels­tví ale nemají pro podobné fabulace pochopení. „Domněnky zmíněného člena rady jsou z říše fantazie,“sdělila LN šéfka komunikace Economie Soňa Jelínková.

Zároveň dodala, že podobným způsobem by vydavatels­ký dům byl provázán s každým, kdo v jeho titulech někdy inzeroval. Stejné „propojení“by podle ní existovalo skrze každého bývalého pracovníka a další firmy, ve kterých působil později či předtím. „Prakticky jsme tak propojeni s významnou částí české ekonomiky a médií,“glosovala Šlégrovy útoky ústy Jelínkové Economia.

Advokáty si otestovali Dvořáka dlouhodobě kritizuje skupina členů rady: ekonomka Hana Lipovská, předseda Rady

Pavel Matocha či moderátor Luboš Xaver Veselý. Až doteď Šlégr k nejaktivně­jším členům kontrolníh­o orgánu televize rozhodně nepatřil. Podle Lipovské je problém zakořeněný už v zákoně, který Radě neumožňuje najmout si vlastní právní kancelář, místo toho ji musí shánět generální ředitel, jehož činnost má Rada kontrolova­t. „Problém není přímo v konkrétní advokátní kanceláři Becker a Poliakoff, na každou takovou kancelář vám napíšu dobrý i špatný posudek,“řekla LN ekonomka.

Rada ČT již dříve Dvořákovi uložila, aby jí v rámci výběrového řízení sehnal firmu, která bude radním poskytovat právní služby. Ty měly zahrnovat zastupován­í u soudů, vypracováv­ání právních posudků i běžné konzultace. Spolupráce měla trvat dva roky. Jenže výsledek řízení část radních neuspokoji­l, včetně zpravodaje tohoto bodu Šlégra.

Ten navrhuje, aby již uzavřenou smlouvu Dvořák rozvázal v co nejkratší době a připravil nové výběrové řízení. Podle zdrojů LN z okolí generálníh­o ředitele by ale takový krok byl nezákonný.

Šlégr ve zmíněném dokumentu napadá nabízenou cenu za hodinu práce. Tu Česká televize stanovila v minimální výši 1500 korun a v celkovém hodnocení mělo kritérium ceny váhu 50 procent, druhých 50 procent připadlo na odborný test. „Obdobné limity (…) zpravidla vyloučí jakoukoli skutečnou soutěž o cenu,“argumentuj­e radní. Podle něj tím většina oslovených kanceláří automatick­y mířila na nejnižší možnou cenu. Příchozí nabídky prý dávají jeho stanovisku za pravdu.

Ke shrnutí došlých nabídek se LN dostaly. Se Šlégrovým tvrzením souzní jen částečně. Většina nabídek skutečně mířila na hodinovou sazbu 1500 korun, jenže nabídek přišlo šest. Čtyři z nich se přidržely minimální sazby, dvě nabízely více. Vůbec nejvíce, konkrétně 2500 korun, požadovala kancelář KŠD Legal, která již Radu ČT zastupuje v soudním sporu s členy dozorčí komise, již radní v roce 2019 odvolali. Shodou okolností jde o stejnou částku, kterou jako cenovou „podlahu“požadoval v připomínká­ch k nastavení řízení i sám Šlégr.

Jako „neobvyklou a zarážející praktiku“označuje člen Hokejové síně slávy také druhé kritérium výběru: znalostní test o 40 otázkách. „V podobě nastavené ČT tak neposkytuj­e jakoukoliv garanci, že některý z uchazečů nemohl disponovat správnými odpověďmi přednostně,“spekuluje zpráva. Suverénně nejlépe si při testu odborných znalostí vedla nakonec vítězná firma Becker a Poliakoff, která ztratila jediný z 50 bodů. Plný počet dostala i za nabídnutou hodinovou sazbu 1500 korun a s 99 body ze 100 možných tak řízení ovládla. Smlouvu s ní Dvořák uzavřel 17. června.

Dvořák chystá obhajobu

Znění Šlégrova posudku má k dispozici i generální ředitel. Obhajobu postupu „své“televize už si připravil. Podle informací LN se Dvořák brání tím, že členové Rady o podmínkách veřejného řízení věděli. Šlégr prý nějaké připomínky měl, v e-mailu z letošního března ale konstatuje, že s kritérii souhlasí, a považuje otázku výběru právních služeb za uzavřenou.

Návrh se měl projednat už na posledním zasedání Rady 23. června, v tento den měl však Šlégr ještě dovolenou. Na dotaz LN, zda se k projednání Rada vrátí na červencové schůzi, nereagoval.

Předseda Rady Matocha už se mezitím chopil iniciativy a prostředni­ctvím e-mailu nechal kolegy hlasovat o výběru „vhodnější“kanceláře. Hlasování vyhrála firma Rex Law, s níž Rada uložila Dvořákovi uzavřít novou smlouvu. Jenže proti tomu se naopak postavila skupina radních, kteří obvykle Dvořáka hájí. Členové dozorčího orgánu ČT Zdeněk Šarapatka a René Kühn osočili na posledním zasedání Rady Matochu z toho, že Rex Law je firma propojená s jiným miliardáře­m: Pavlem Tykačem, který má sponzorova­t šachovou společnost, jíž Matocha předsedal.

 ?? FOTO MAFRA ?? není spokojen s tím, jak probíhal výběr advokátní kanceláře. Petr Dvořák postup ČT hájí.
FOTO MAFRA není spokojen s tím, jak probíhal výběr advokátní kanceláře. Petr Dvořák postup ČT hájí.
 ??  ?? Radní Jiří Šlégr
Radní Jiří Šlégr

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia