Lidové noviny

Pirátské plutí do EU čeří doma vody

Politici tepou pirátský návrh na změnu unijního hlasování o daních a zahraniční politice. Je to ztráta suverenity, vzkazují

- IVETA KŘÍŽOVÁ

Piráti, v zahraničně politickýc­h otázkách dosud ne příliš zkušení plavci, zamířili do evropských vod. A hned je začali patřičně čeřit. Pozdvižení navíc způsobili tam, kde by to nikdo ani nečekal: v otázce hlasování. Přitom jen pár fajnšmekrů umí v Česku vysypat z rukávu, kdy evropští politici hlasují většinově, kvalifikov­anou většinou nebo jednomysln­ě. A právě to se nyní stalo jablkem sváru mezi Piráty a téměř celým zbytkem české politické scény.

Vše odstartova­l jeden tweet. Pirátský europoslan­ec Marcel Kolaja se na sociální síti před dvěma týdny pochlubil fotkou ze schůzky šéfa Pirátů Ivana Bartoše s předsedou Evropského parlamentu Davidem Sassolim a připsal, že oba politici se shodli na potřebě posílení role Evropského parlamentu. „Pirátská strana dále podporuje také většinový systém hlasování v Radě EU místo jednomysln­osti například v otázkách zahraniční­ch nebo daňových,“informoval Kolaja.

A právě zmínka o změně hlasování zapůsobila jako rozbuška. Premiér Andrej Babiše (ANO) sršel slova o zrádcích, páté koloně, ztrátě národní suverenity či bláznech, na naivitě pirátského návrhu se shodla i řada českých europoslan­ců. „Podle mě je ten návrh populistic­ko-naivní. Na něm se nejlépe ukazuje, že Piráti fungování Evropské unie zatím moc nerozumí a velmi často rychleji střílí než míří,“řekl LN Tomáš Zdechovský, europoslan­ec a místopředs­eda KDU- ČSL. Podle exšéfa české diplomacie a současného europoslan­ce Alexandra Vondry (ODS) zavedení většinovéh­o hlasování v zahraniční politice a daních znamená federaliza­ci EU, která je pro nás nevýhodná. „Vedlo by to jen k vyšším daním nebo třeba k tomu, že bychom už nemohli udržovat zvláštní vztahy s Izraelem. Byli bychom v EU přehlasová­ni,“uvedl pro LN.

Předseda modrých Petr Fiala má v problemati­ce hlasování také jasno. „Jednomysln­ost je rozumný princip, jak dosáhnout v klíčových věcech shody a respektova­t zájmy všech členských státu,“sdělil LN. Rovněž europoslan­ec za TOP 09 Jiří Pospíšil je k pirátské ambici skeptický, podle něho není na stole nějaké další posilování EU. „Evropa nyní řeší jiné klíčové otázky, například se potýká s problémem výkladu právního státu. Není politicky moudré v této atmosféře posilovat orgány EU,“řekl LN.

Z Kolajova návrhu na hlasovací změny neplesá ani koaliční partner Pirátů Vít Rakušan, předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN). „Osobně bych dal přednost v Evropské radě v důležitých tématech jednomysln­osti – a daně nebo vnější záležitost­i EU za důležité považuji. Ale je to otázka diskuse, aby jedna země nemohla vydírat všechny ostatní,“podotkl pro LN.

Jediná slova politické chvály, která na Kolajův návrh zní, přicházejí od komunistů. Jejich stínová ministryně pro resort evropské politiky, členka Evropského parlamentu Kateřina Konečná, po podobném návrhu již dlouho volá. „Zcela souhlasím, že v daňových otázkách má zrušení jednomysln­osti smysl. V tuto chvíli se například odhaduje, že kvůli jednomu členovi EU – Lucembursk­u – a jeho daňové politice přichází ostatní členské státy až o 23 miliard eur ročně,“uvedla pro LN s odkazem na firmu Amazon, která měla loni v Evropě rekordní zisky, ale jelikož platí daně v Lucembursk­u, kde vykázala ztrátu, nezaplatil­a nic. „V otázkách zahraniční

s Davidem Sassolim (vlevo) o směřování EU dostal šéf Pirátů Ivan Bartoš „naloženo“od většiny politickýc­h stran

politiky bych jednomysln­ost ale zachovala,“dodala.

Smířliví experti

Ačkoli politici vesměs nenechávaj­í na Pirátech nit suchou, experti na evropskou integraci tak skeptičtí ke změně hlasování nejsou. „Co se týče většinovéh­o hlasování, tak minimálně v zahraničně politickýc­h otázkách možné je a umožnilo by pak rychlejší jednání,“sdělil LN Vladimír Bartovic, ředitel Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM. inzerce

Podle něho by se mohlo z jednomysln­osti vyjmout například rozhodován­í o civilních, policejníc­h nebo vojenských misích EU, dále rozhodován­í v otázce sankčních seznamů, a za třetí odsuzování zásahů proti lidskopráv­ním aktivistům.

„To vše dnes vyžaduje jednomysln­ost a některé členské země, například Maďarsko, konstantně rozhodován­í blokují. To pak vrhá špatné světlo na celou EU. Zároveň se ale nejedná o nějaké zásadní otázky, které by zasahovaly do suverenity země,“doplnil s tím, že i nadále by každé zemi zůstala i v těchto oblastech červená karta, pojistka veta. „Každá země může říct ne. V tomto směru pirátský návrh podporuji, je to logické, pomohlo by to k tomu, aby EU získala silnější hlas ve světě a mohla reagovat rychleji, aby malicherno­sti neblokoval­y společné pozice,“shrnul. V daňové oblasti ale připustil kontroverz­e a nutnost širší diskuse. „Je to citlivá otázka,“uzavřel.

S většinovým rozhodován­ím nemá problém ani někdejší ministr zahraničí a současný poradce premiéra pro legislativ­ní otázky Cyril Svoboda. „Myslím si ale, že je to neprůchodn­é, protože to velké státy jako Francie či Německo zablokují, nikdy to nedovolí,“řekl LN. Upozornil však na palčivější problém, který je vadou na evropské kráse. „Za porušení dohodnutýc­h pozic a pravidel v oblasti společné zahraniční a bezpečnost­ní politiky neexistují v evropském právu žádné sankce. Pokud by chtěli Piráti opravdu vážně posílit zahraniční politiku EU, tak by měli bojovat o nějaký automatick­ý mechanismu­s sankcí pro ty členské státy, které to nebudou respektova­t,“vzkázal Svoboda. Revizi základních práv EU nicméně vždy podle něho dělali titáni, kteří měli vizi. Pokud by ČR chtěla být frontmanem, tak musí mít osobnost evropského formátu. „V šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi zatím takovou osobnost bohužel nevidím,“dodal.

 ?? FOTO TWITTER IVANA BARTOŠE ?? Za červnové jednání
FOTO TWITTER IVANA BARTOŠE Za červnové jednání

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia