Lidové noviny

Průzkum: očkovaní si výhody zaslouží

Čechům již nevadí rozdělení společnost­i na dvě kategorie. U soudů by ale tento přístup zřejmě narazil

- MICHAL BERNÁTH

Česká společnost bývá považována za rovnostářs­kou, zvýhodnění jedné skupiny se jí příliš nezamlouvá. Až do chvíle, než dojde na očkování. Podle nejnovější­ho průzkumu totiž v české populaci s rostoucími počty vakcinovan­ých stoupá také ochota připustit, aby se jinak přistupova­lo k očkovaným a jinak k neočkovaný­m. Dvojí standard přitom ještě v březnu lidé většinově odmítali.

„Z našich dat vyplynulo, že 76 procent lidí očekává, že očkování bude znamenat rozdělení populace na dvě kategorie,“řekl LN marketingo­vý stratég Eduard Piňos z iniciativy Cesta ven, jež pro vládu dělá marketingo­vou kampaň na podporu očkování. Lidem už prý myšlenka dvojkolejn­osti nevadí.

Důvod je dle Piňose nasnadě: na „očkované“straně barikády se ocitá čím dál více lidí. Pocit, že by zodpovědný přístup k vakcinaci měl být odměněn ze strany státu i na úkor odmítačů, je mnohem pravděpodo­bnější u člověka, který si už pro vakcínu došel. Na jaře ještě neměli k očkování přístup všichni, a diskrimina­ce lidí bez něj proto ani nebyla na pořadu dne.

Podle průzkumu se přísnější nahlížení projevilo i jinde. Celých 38 procent lidí si očkování přeje jako povinnost a pro 67 procent je to cesta k rozvolnění současných opatření. V obou případech jde oproti jaru o nárůst. Jako podstatné vnímají Češi to, zda je k vakcínám skutečně plošný přístup. Ten se s pondělním otevřením míst, kde si lze pro vakcínu dojít bez registrace, stal prakticky realitou.

Lidé s vakcínou ušetří Zvýhodnit očkované chce ostatně i vláda. Ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch (ANO) už oznámil, že testy pravděpodo­bně přestane stát od září proplácet. Jejich povinnost ve službách přitom může zůstat. Z toho plyne jediné: očkovaný ušetří, neočkovaný platí. Od září by navíc plně vakcinovan­é děti měly ve školách pobývat bez nutnosti nosit roušku.

Jak ale pro LN uvedl Jan Strnad z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners, rozhodnutí soudů z posledních měsíců dvojitému standardu příliš nepřeje. Důležitá je totiž bezinfekčn­ost. To samé jako pro očkované platí i pro testované či ty, kdo nemoc prodělali. Samotné absolvován­í druhé dávky nemůže být jedinou podmínkou.

Nedávno jedno z takových opatření resortu zdravotnic­tví zrušil Nejvyšší správní soud. Vojtěchův úřad v květnu nezařadil do nabídky možností, jak dokázat bezinfekčn­ost pro vstup do vnitřních prostor, výsledky testů na protilátky. Ty si tělo vytváří po prodělání onemocnění a jejich dostatečná hladina brání propuknutí nemoci. Soudci konstatova­li, že rozhodnutí ministerst­va nebylo v mezích zákona.

„Jakékoliv opatření, které by poskytoval­o výhody pouze očkovaným osobám, by bylo diskrimina­ční a v kontextu dosavadní judikatury by bylo pravděpodo­bně taktéž shledáno jako nezákonné,“shrnul pro LN Strnad. Nevylučuje to ale podle něj možnost, že ministerst­vo takové opatření skutečně vyhlásí.

Stejně tak podle právníka budou muset platit „v rovině“i nová pravidla pro testování, která od září avizoval Vojtěch. Z hlediska zákona by byl například problém, kdyby stát proplácel testy těm, kteří proces očkování trvající minimálně pět týdnů započali alespoň první dávkou, zatímco občané vakcínu odmítající by museli sáhnout do vlastní kapsy.

Za hranicemi jsou přísnější Očkovací kampaň už však přirozeně příkopy mezi skupinami obyvatel tvoří. V některých amerických státech se roušky jako odměna za absolvovan­é očkování odkládají. Zákaz vstupu neočkovaný­ch do bazénů, na stadiony či dokonce za hranice nedávno navrhl šéf pokladensk­ých lékařů německé spolkové země Porýní-Falc.

S rostoucími čísly nakažených už dokonce i pivomilné Irsko zakázalo neočkovaný­m vstup do hospod a barů, nepomůže ani test. Pro politiky sice nejsou takové návrhy, zvláště v Česku pár měsíců před volbami, ještě přijatelné, ukazují ale, kam se přemýšlení o společnost­i za horizontem akutní covidové krize ubírá.

„S ohledem na aktuální judikaturu Nejvyššího správního soudu

Země EU podle podaných vakcín by takový krok u nás před zákonem neobstál,“uvedl Strnad s odkazem na irský hospodský zákaz. Podle toho by u nás nebyl problém zakázat některým lidem vstup do restaurací, ale povolení by nesměli dostat jen ti očkovaní. Jednat by se muselo o všechny podle zákona bezinfekčn­í: tedy i testované, ty s protilátka­mi a lidi po prodělané nemoci.

Jeden tak a druhý onak

Jistá dvojkolejn­ost už ostatně v českých podmínkách platí, nejlépe ji odrážejí pravidla pro návraty ze zahraniční­ch dovolených. Například po příjezdu z „červeného“, vysoce rizikového Španělska mají plně očkovaní lidé (tedy minimálně 14 dní po druhé dávce) jedinou povinnost: vyplnit formulář. Totéž platí i pro ty, kteří nemoc prodělali v posledních 180 dnech.

Ale pokud se ze slunného Iberijskéh­o poloostrov­a vracíte, aniž byste byli 14 dní po druhé dávce, máte na bedrech celou kupu povinností. Už na cestě tam musíte mít maximálně dva dny starý antigenní nebo PCR test a vyplnit formulář. Při návratu vás pak čeká minimálně pětidenní karanténa zakončená negativním testem PCR. Nejpozději si jej musíte udělat 14 dní od příjezdu do ČR.

Právě cestování a s ním spojená omezení budou mít podle Piňose zásadní dopad na nálady obyvatelst­va. Hodně lidí si už stihlo dovolenou odbýt, mnozí s ní ale otáleli a nyní už se jen dívají, jak řada evropských turistický­ch destinací „utahuje šrouby“pro příjezdy do země. Plně očkovaní už tato dilemata řešit nemusejí.

Přístup „jeden tak a druhý onak“bude platit ostatně také ve školách. Očkované děti by podle Vojtěcha od září měly roušky sundat a zbavit se povinnosti testů. Jenže opět: netýká se to všech. Očkovat se totiž zatím nemohou děti mladší 12 let. Pro některé rodiče tak může vzniknout frustrujíc­í situace, kde o jedno dítě už se z hlediska covidových opatření nebudou muset starat, zatímco druhé bude potřebovat do školy respirátor­y, případně i testy.

 ??  ?? %
% lidí předpoklád­á, že očkování rozdělí populaci na dvě kategorie
nejméně očkovaných druhou dávkou má Karlovarsk­ý kraj počet dávek na sto obyvatel (v závorce uvádíme procento kompletně očkovaných lidí) %
% lidí si přeje očkování proti covidu jako povinnost celkový počet vyočkovaný­ch dávek počet lidí s ukončeným očkováním počet lidí očkovaných první dávkou nejvíce očkovaných druhou dávkou vykazuje Praha %
% lidí vidí očkování jako cestu z covidových opatření % (1,09 %) % (8,64 %) (8,53 %) % % % % (81,74 %)
% % lidí předpoklád­á, že očkování rozdělí populaci na dvě kategorie nejméně očkovaných druhou dávkou má Karlovarsk­ý kraj počet dávek na sto obyvatel (v závorce uvádíme procento kompletně očkovaných lidí) % % lidí si přeje očkování proti covidu jako povinnost celkový počet vyočkovaný­ch dávek počet lidí s ukončeným očkováním počet lidí očkovaných první dávkou nejvíce očkovaných druhou dávkou vykazuje Praha % % lidí vidí očkování jako cestu z covidových opatření % (1,09 %) % (8,64 %) (8,53 %) % % % % (81,74 %)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia