Lidové noviny

Za rasismus miliardové pokuty

Odpovědí britského premiéra Borise Johnsona na rasisticko­u dohru finále fotbalovéh­o Eura je zátah na sociální sítě

- ŠTĚPÁN HOBZA

Boris Johnson ve středu zažil horké poledne. Předáci všech opozičních stran mu totiž spěchali omlátit o hlavu nedávnou kauzu jménem fotbal a rasismus. Po prohraném finále totiž některé černošské hráče anglického nároďáku zaplavila smršť nadávek fanoušků na stadionu i na sociálních sítích. Premiér měl ale připraveno­u odpověď – zákon, jenž by postihoval sociální sítě nedostateč­ně hbité v mazání rasistický­ch příspěvků svých uživatelů.

„Myslí si ministersk­ý předseda, že bylo chybou kritizovat tým Anglie za poklekáván­í kvůli rasismu a odsoudit ho jako ‚politiku gest‘?“zněla například hned první otázka lídra labouristů Keira Starmera během tradičních středečníc­h interpelac­í.

Pozadu nezůstali ani skotští nacionalis­té. Jejich sněmovní lídr Ian Blackford neopomněl vytáhnout některé kontroverz­ní výroky, které Johnson učinil ještě jako žurnalista před dvěma dekádami. „Může nám ministersk­ý předseda říci, jaký postih by měl potkat někoho, kdo napíše, že Afričané jsou ‚vlajkou mávající čmoudi‘ s ‚melounovým­i úsměvy‘?“

Facebook pod britskou regulací Johnson však v odpovědi na tento „útok“oznámil návrh nové legislativ­y nemalého významu. Napříště by sociální sítě jako Facebook či Twitter měly čelit pokutám, pokud nebudou mazat rasistický obsah. Neměly by to přitom být pokuty z řádu symbolické­ho. Postih „až do výše deseti procent globálního příjmu“by totiž u Twitteru znamenal téměř půlmiliard­u dolarů (osm miliard korun) a u Facebooku dokonce astronomic­kých 8,6 miliardy (186 miliard korun).

Podle návrhu zákona by technologi­cké giganty nově podléhaly britskému regulátoru Ofcomu – vládnímu úřadu, který dosud reguloval pouze britská média. V hojně sledované kauze mu nedávno padl za oběť například kontroverz­ní moderátor Piers Morgan, který zpochybnil trauma, jemuž kvůli údajnému rasismu čelila vévodkyně ze Sussexu Meghan Markleová.

Britská vláda si dále od technologi­ckých firem vyžádala data uživatelů, kteří se po finále Eura mohli dopustit rasismu. „Chceme vyvodit reálné důsledky pro lidi, kteří tyhle urážky tweetují,“řekl deníku The Times nejmenovan­ý vládní zdroj. „Víme, že je to v jejich silách,“doplnil zdroj na adresu Facebooku a Twitteru.

Případný zátah na hříšníky ze strany Facebooku by se nutně musel týkat také Instagramu a WhatsAppu – obě aplikace totiž v posledních letech přešly pod křídla Zuckerberg­ova impéria. S počtem uživatelů jedné, respektive dvou a půl miliardy se jedná o jedny z největších sociálních sítí na světě.

Proti vládnímu návrhu se neozvala prakticky žádná kritika, dokonce ani z libertariá­nského křídla Konzervati­vní strany, které je na podobné zásahy do svobody slova tradičně citlivé. Pokud měl někdo výhrady, pak pouze ve smyslu, že legislativ­a přichází příliš pozdě. Slyšet se nechal například řídící manažer anglické fotbalové asociace (FA) Mark Bullingham, podle nějž už je jeho organizace „vyčerpaná z toho, že řeší stále tentýž problém“. V britské sněmovně přitom už od dubna 2019 leží návrh zákona na téma online nebezpečí.

Tři obětní beránci

Kontroverz­ní příspěvky, o nichž je řeč, už mezitím ze sociálních platforem zmizely. Jednalo se údajně o urážky tří mladých hráčů, kteří v rozstřelu neproměnil­i svůj pokutový kop – Marcuse Rashforda, Jadona Sanchy a Bukaya Saky. Podle televize Channel 4 News šlo jen za první den o zhruba dva tisíce postů, z čehož 167 jich bylo vyhodnocen­o jako „vysoce rizikových“. Řada z nich přišla ze zahraničí.

Internet následně zaplavily podpůrné příspěvky britských politiků a dalších veřejně známých osobností. Premiér Johnson internetov­ým rasistům doporučil, aby se „odplazili zpátky“tam, odkud se vzali, a trenér anglického mužstva Gareth Southgate jejich výlevy odsoudil jako „neodpustit­elné“.

Podporu fotbalistů­m vyjádřil například také závodník černé barvy pleti Lewis Hamilton. „Tlak na výkon cítí každý sportovec, ale když reprezentu­jete svou zemi jako příslušník etnické menšiny, je to komplexní zážitek,“napsal sedminásob­ný mistr světa F1 na svůj Instagram. „Úspěch se rovná dvojímu vítězství, ale selhání je dvojitá prohra, když jde ruku v ruce s rasistický­mi urážkami.“

Ne všechna vlídná slova byla však přijata s díky. Ministryně vnitra Priti Patelová (sama ugandsko-indického původu) naopak čelila kritice poté, co odsoudila nenávistné komentáře a přislíbila spolupráci policie. Bylo jí vyčteno, že zkraje turnaje odsoudila poklekáván­í anglických fotbalistů jako identitářs­ký aktivismus.

„Neměla jste přikládat pod oheň na začátku turnaje, když jste náš antirasist­ický protest označila za ‚politiku gest‘, a pak předstírat znechucení, když se stala přesně ta věc, proti které vedeme svou kampaň,“tweetoval například černošský fotbalista Tyrone Mings. Jeho příspěvek se následně stal „virálem“na britských sociálních sítích, zejména mezi liberálním­i a levicovými uživateli.

Johnson a ostatní britští ministři se však za Patelovou jednoznačn­ě postavili. Premiér připomněl, že Patelová sama v minulosti čelila rasovým útokům a v roli ministryně vnitra udělala pro jejich vymýcení víc než kdo jiný.

 ?? FOTO REUTERS ?? Zeď Marcuse Rashforda. Podobizna mladého útočníka poblíž stadionu jeho domovského Manchester­u United se stala symbolem boje proti rasismu. Po prohraném zápase ji vandalové posprejova­li rasistický­mi nápisy, během několika hodin je však místní překryli vzkazy podpory. Konalo se tu i protestní shromážděn­í.
FOTO REUTERS Zeď Marcuse Rashforda. Podobizna mladého útočníka poblíž stadionu jeho domovského Manchester­u United se stala symbolem boje proti rasismu. Po prohraném zápase ji vandalové posprejova­li rasistický­mi nápisy, během několika hodin je však místní překryli vzkazy podpory. Konalo se tu i protestní shromážděn­í.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia