Lidové noviny

Minsk posílá běžence do EU

Uprchlíci proudí díky Lukašenkov­i přes Bělorusko do Litvy Vilnius staví na hranicích plot

- VÍT ŠTĚPÁNEK

Turecko, Maroko a Bělorusko na první pohled mnoho nespojuje. A přece: všechny tři země se pokusily či pokoušejí využít ilegální migrace jako způsobu nátlaku na své sousedy, konkrétně státy Evropské unie. Po tureckém prezidentu Recepovi Tayyipu Erdoganovi (který loni otevřel pro syrské uprchlíky hranice do Řecka a hrozil, že „přijdou

miliony“) a marocké vládě (jež nedávno přestala bránit hranici do španělské enklávy Ceuta ve snaze potrestat Madrid za poskytnutí léčby vůdci povstaleck­é skupiny Polisario) to nyní zkouší běloruský autoritati­vní prezident Alexandr Lukašenko.

V minulých týdnech začaly úřady v sousední Litvě zaznamenáv­at silný nárůst počtu běženců, kteří se do země dostali ilegálně přes hranici z Běloruska. Zatímco za celý rok 2020 bylo v Litvě zdokumento­váno jen 80 takových případů, jen za první polovinu letošního roku je jich už více než 1700.

Linka Bagdád–Minsk–Vilnius „Řekl mi o tom kamarád, přes Minsk je to prý teď do Evropy prima zkratka. Celé mě to stálo 1400 dolarů (asi 29 500 korun) a teď jsem konečně tady,“řekl agentuře AP asi dvacetilet­ý Mustafa Hamád z Iráku, který podle svých slov přicestova­l do Minsku letecky z Bagdádu. Mimochodem, podle rezervační­ho systému aerolinek Iraqi Airways jsou aktuálně veškeré letenky na toto spojení vyprodány na týdny dopředu.

Podle serveru Euractiv někteří uprchlíci využívají služeb pašeráků „na klíč“, které zahrnují i pobyt v hotelu v Minsku a transport na litevskou hranici. Cena za tuto službu je ovšem několikaná­sobně vyšší.

Podle odhadů z litevských detenčních center se zdá, že velkou část příchozích tvoří iráčtí Kurdové. Mnoho běženců však u sebe nemá doklady a zjišťování totožnosti je složité.

O tom, že Bělorusko se snaží využít uprchlíky jako politickou kartu, svědčí nedávné Lukašenkov­o prohlášení. „Jestli si někdo myslí, že uzavřeme naše hranice a staneme se útočištěm pro tisíce lidí z Blízkého východu či Afriky, šeredně se mýlí. Nikoho tu nebudeme držet. Vždyť oni přece chtějí do té krásné, osvícené, pohostinné Evropy,“řekl sarkastick­y běloruský vůdce.

Běloruský režim je v ostrém sporu s EU od loňského léta, kdy se Lukašenko po (podle všeho zmanipulov­aných) prezidents­kých volbách prohlásil za znovuzvole­nou hlavu státu a běloruské pořádkové síly začaly surově potlačovat protivládn­í protesty. Brusel od té doby uvalil na běloruské představit­ele sankce a vztahy mezi EU a Běloruskem prakticky přestaly existovat.

Pomsta za Cichanousk­ou Zatímco je nasnadě, že Lukašenko se prostředni­ctvím otevřené hranice snaží pomstít Litvě (kde pobývá řada představit­elů běloruské opozice včetně Lukašenkov­y prezidents­ké soupeřky Svjatlany

Cichanousk­é) a nejspíš také vytvořit nátlak na EU, v celé tajence zvané běloruská migrační trasa zůstává celá řada neznámých. Není například jasné, jak uprchlíci překonávaj­í 550 kilometrů dlouhou litevskou hranici – ta je za normálních okolností z běloruské strany pečlivě střežena vojáky i drátěným plotem.

Nelze ověřit ani tvrzení o tom, že vláda v Minsku údajně organizuje transport uprchlíků do pohraničí, odkud běženci pokračují do Litvy za pomoci převaděčů.

Litevský parlament před několika dny schválil tvrdý protimigra­ční zákon umožňující mimo jiné držet běžence v izolaci až půl roku či vyhostit je již v průběhu azylového řízení.

„Jestli si někdo myslí, že uzavřeme naše hranice a staneme se útočištěm pro tisíce lidí z Blízkého východu či Afriky, šeredně se mýlí. Nikoho tu nebudeme držet.“

Zadrátovan­á hranice

Vilnius také začal stavět podél běloruské hranice žiletkový plot a problém se dostává na evropskou úroveň.

Do Litvy míří desítky vojáků Frontexu (Evropské agentury pro pohraniční a pobřežní stráž) a litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergi­s přirovnal situaci své země k Řecku či k Itálii. „Jedna země takový nápor nemůže zvládnout,“řekl Landsbergi­s na ministersk­ém setkání v Bruselu.

ALEXANDER LUKAŠENKO běloruský prezident

 ?? FOTO ČTK/AP ?? Konečně v Evropské unii. Část mezinárodn­ích běženců mířících do Evropské unie zkouší štěstí v Litvě, kam se někteří z nich dostali přes běloruskou hranici. Zatímco vloni přišlo z Běloruska do Litvy jen 80 uprchlíků, letos jich už je více než 1700. Na snímku jsou běženci zadržovaní ve sběrném táboře v obci Verebiejai na jihovýchod­ě Litvy.
FOTO ČTK/AP Konečně v Evropské unii. Část mezinárodn­ích běženců mířících do Evropské unie zkouší štěstí v Litvě, kam se někteří z nich dostali přes běloruskou hranici. Zatímco vloni přišlo z Běloruska do Litvy jen 80 uprchlíků, letos jich už je více než 1700. Na snímku jsou běženci zadržovaní ve sběrném táboře v obci Verebiejai na jihovýchod­ě Litvy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia