Lidové noviny

Nadšení není na povel

- MARTIN ZVĚŘINA

Místopředs­eda Evropské komise Frans Timmermans zajel do Ostravy, kde slíbil 18 miliard korun jako příspěvek na pouhelnou éru, což je určitě dobře a regionu to pomůže.

Nicméně s nadšením obyvatel České republiky nad zelenými plány Unie to moc nepohne. Jsme skeptičtí a v porovnání se západními sousedy relativně chudí. Tuzemský důchodce nemůže jen tak pokrčit rameny nad tím, že mu v příštích letech plánovaně vzroste cena za elektřinu a teplo, a to třeba i násobně. Na rozdíl od bohatších sousedů platí za energie daleko podstatněj­ší díl svého důchodu. Dost dobře si neumí představit, jak svůj přes deset let starý automobil vymění za mnohonásob­ně dražší elektromob­il a ještě mu zbude na nabíječku do garáže (pokud tedy nějakou má).

Záchrana planety i technologi­cký pokrok jsou bohulibé cíle a i většina obyvatel chudší části Unie je podporuje. Jenže chleba se začíná lámat v okamžiku, kdy se ti zapomenutí a znejistění musejí uskromnit o hodně víc než blahobytní.

Těm, kdo zesměšňují obavy z dopadů unijních klimatický­ch cílů, připomeňme francouzsk­é žluté vesty. Nemusí to být menší.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic