Lidové noviny

Českem znovu prošly lijáky

- ELIŠKA NOVÁ

Silné deště o víkendu zasáhly zejména sever Čech. Voda zaplavila desítky domů, obyvatelé se museli evakuovat. Včera se déšť přesunul na východ země. Pršet by tam mělo i dnes.

V sobotu se Děčínskem prohnala povodeň. V některých obcích bylo v domech i tři čtvrtě metru vody. Zatímco v minulých letech Česko sužovalo sucho, letošní prázdniny doprovázej­í zatím spíše deště. Povzdechnu­tí Rudolfa Hrušínskéh­o v Rozmarném létě jako by snad bylo platné pro rok 2021. Tento způsob léta se zdá nešťastným více lidem, především pak těm, kdo se kvůli vodě museli evakuovat nebo mají vytopený dům.

Na zmíněném Děčínsku se v obcích Lobendava nebo Dolní Poustevna ocitly pod vodou hned desítky domů. Rozvodnil se tu Luční potok. O živlu s romantický­m názvem místní včera mluvili jako o katastrofě.

Povodně tu zažili už před lety a doufali, že už znovu nepřijdou.

„Je to tu snad horší než při povodních v roce 2010. Lidi uklízí, vyhazují nábytek a počítají škody,“uvedl pro server iDNES.cz starosta Lobendavy Stanislav Jirásek.

V Děčíne se utrhlo několik svahů a voda natekla i do jedné z budov magistrátu. Voda zůstávala na vozovkách.

Jen o kousek dál, na Českolipsk­u, se několik obcí muselo evakuovat. V noci na včerejšek se tam zvedly hladiny Šporky a Dobranovsk­ého potoka. Včera se z Mařenic pro jistotu přemisťova­l rovněž dětský tábor, o den dříve také tábor v Mníšku na Liberecku. Včera už naštěstí klesla na druhý povodňový stupeň i řeka Svitávka v Zákupech na Českolipsk­u.

Sever Čech byl nejpostiže­nější, hladiny řek se však o víkendu zvedly také na jihu. Srážky byly výrazné především na Šumavě. Včera se silné deště přesunuly do Moravskosl­ezského a Olomouckéh­o kraje.

Ostatně už včera odpoledne hasiči na Jesenicku evidovali třicet výjezdů. Na několika místech voda zaplavila sklepy a garáže, některé silnice byly špatně sjízdné kvůli vodě i blátu. Ohrožené byly i některé rodinné domy. Dopoledne vystoupala hladina Bělé v Jeseníku i Mikulovicí­ch na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň.

Podobné zprávy přináší dny už od začátku léta. Vlna bouří se přehnala Českém rovněž před týdnem.

Pršet bude i v příštích dnech Předpověď na tento týden přitom zatím příliš velký optimismus nepřináší. Přeháňky by měly na východě být i dnes. Od úterý do čtvrtka meteorolog­ové předpoklád­ají polojasno až oblačno. I v těchto dnech by ale mělo zapršet. Denní teploty by se měly pohybovat mezi 22 až 27 stupni, noční pak mezi 15 až 10 stupni Celsia.

Od pátku do neděle by mělo být podle Českého hydrometeo­rologickéh­o ústavu skoro jasno až polojasno. Ke konci týdne by měla od západu přibývat oblačnost, místy pak přeháňky nebo bouřky.

Podle odborníků budou extrémy počasí přicházet čím dál tím častěji. Právě extrémy jsou totiž základním projevem globální změny klimatu, nikoliv tedy jen sucho, ale střídání sucha a povodní. Čím dál častěji tedy budou i střední Evropou procházet bouřky, povodně nebo tropické teploty.

 ?? FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ ?? Bleskové povodně mají na svědomí i nejeden automobil. Snímek je z Hřenska v Ústeckém kraji.
FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ Bleskové povodně mají na svědomí i nejeden automobil. Snímek je z Hřenska v Ústeckém kraji.
 ?? FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ ?? Škody sčítají také v Bělé, části Děčína. Největší zkázu napáchal Jílovský potok.
FOTO MAFRA – IVETA LHOTSKÁ Škody sčítají také v Bělé, části Děčína. Největší zkázu napáchal Jílovský potok.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic