Lidové noviny

Automobilk­y mezi mlýnskými kameny

Elektromob­ily jsou částečně ctností z nouze

- Roman Šitner

Evropská komise navrhla od roku 2035 zákaz prodeje aut se spalovacím­i motory. Žádné překvapení to není. Pokud je vizí uhlíkově neutrální Evropa k roku 2050, už dávno před tímto datem se musejí prodávat jen bezemisní vozidla. Stále je možné, že někdo přijde na to, jak spalovací motor zachránit. Tyto snahy o umělá paliva a další úpravy probíhají. Zatím ale nepřinášej­í nic, co by dávalo emisní nebo ekonomický smysl. Elektromob­il stále vypadá jako rozumnější řešení. Šanci má pořád i vodík.

Pro techniky je toto úžasná doba. Jsou neustále tlačeni ke zlepšování a hledání nových možností. Úřady ani ekologové by bez šikovných techniků nikdy nedostali zelenější auto, inženýři by zase bez nových předpisů neměli takovou motivaci sahat na něco, co víceméně dobře funguje. V ideálním případě jde o výbornou symbiózu.

Neplatí to ale vždy. Na začátku 90. let se svět vydal směrem k bezemisní dopravě – a některé automobilk­y na to hned reagovaly. Sypaly miliardy do bezedné díry ve snaze přijít s konkurence­schopným bezemisním vozem. Neměly ale vůbec žádnou šanci. Ano, dnes spousta lidí říká, jak jim ropná lobby házela klacky pod nohy a že automobilk­y elektromob­ily ani nechtěly. Tehdejší technologi­e ale úspěch neumožnily. Z dnešního pohledu byly tyto pokusy o elektromob­ily tragické.

Zásadní zlepšení přišlo až s rozvojem přenosné elektronik­y, která si vynutila i lepší baterie. Pak mohla přijít Tesla – ta všem ukázala, že to jde, když se chce. Na trh začaly vstupovat i další konečně použitelné elektromob­ily. Nadešel tak opravdový start příchodu vozů do zásuvky.

Vše ale zkomplikov­ala aféra Dieselgate. Tradicí bylo, že Evropa navrhla emisní normu, automobilk­y tvrdily, že je za hranicí fyzikálníc­h zákonů, ale nakonec ji splnily. Až se v roce 2015 se ukázalo, že Volkswagen plní předpisy jen v laboratoři. Auta se jinak chovala při měření – a jinak na silnici.

Automobilk­y si pod sebou podřezaly větev při vyjednáván­í. Evropa nemůže říct nahlas, že ustupuje výrobcům, kteří se jí roky vysmívali. Zároveň je trochu hloupé, když Volkswagen v podstatě z peněz od evropských zákazníků (tedy i těch, kteří si v Česku koupí škodovku) financuje „za trest“nástup elektromob­ility v USA. Výsledkem je, že debata není zase tolik veřejná. Automobilk­y si nahlas tak moc nestěžují, Evropa zase tolik nešťourá do emisního skandálu. Ústupky jsou spíš v podpoře elektromob­ility přes daně a dotace, jež pomáhají zákazníky směřovat tam, kde je automobilk­y potřebují, ale zároveň neznamenaj­í ústupky v emisních cílech.

V Česku se nyní vyrábějí dva velmi dobré elektromob­ily – Škoda Enyaq a Hyundai Kona. Ani jedno z těch aut by nikdy nevzniklo bez odhodlání automobile­k uspět i v dalších dekádách. Bohužel výrobci při jejich prodeji musejí bojovat proti mýtům, které sami pomohli rozšířit. Sám jsem byl na řadě tiskových konferencí, kde se říkalo, jak je elektřina super a že je to budoucnost značky – a následně, v zákulisí, se už mimo záznam tvrdilo, že je to celé vlastně blbost. To byl mnohdy jen názor regionální­ho tiskového mluvčího nebo manažera z obchodního oddělení, ale řada novinářů to vzala jako utajenou pravdu, za niž je třeba bojovat.

Evropa nemůže říct nahlas, že ustupuje výrobcům, kteří se jí roky vysmívali. Zároveň je trochu hloupé, když Volkswagen v podstatě z peněz od evropských zákazníků financuje „za trest“nástup elektromob­ility v USA.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic