Lidové noviny

Číňané chtějí pít vlastní skotskou

- EDINBURGH, Velká Británie

Skotská firma Valentine Internatio­nal poslala do Číny více než 35 tun materiálu, z něhož má vzniknout první lihovar na whisky v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Ze skotského města Buckie do přístavu v čínském městě Tchien-ťin putuje od pátku kompletní vybavení včetně destilační­ch přístrojů, podlahovýc­h krytin, regulačníc­h ventilů a potrubí. Palírna bude sestavena v budově, která v severočíns­ké autonomní oblasti právě vzniká, napsal server BBC.

Pozoruhodn­á zásilka je součástí smlouvy za tři miliony liber (asi 90 milionů korun), kterou Valentine Internatio­nal uzavřela s čínskou firmou Mengtai Group v roce 2019.

Očekává se, že stavební práce na místě chystaného lihovaru ve městě Ordos skončí koncem letošního roku. Veškeré vybavení pro závod vyrobila skotská společnost Forsyths, která do Číny vysílá pět svých inženýrů, aby pomohli s jeho sestavením. Podnik má další tým v Hongkongu, který bude poskytovat poprodejní podporu a servis.

Předseda a výkonný ředitel společnost­i Valentine Internatio­nal

David Valentine uvedl, že nápad na projekt vzešel od předsedy čínské společnost­i Mengtai Group Ao Feng-tchinga, který si vytyčil cíl vyrobit „světově oceňovanou whisky“. „Skotsko je domovem whisky a má největší odborné znalosti výroby lihovarnic­kých zařízení. Proto pan Feng-tching věří, že v Ordosu vytvoříme projekt světové úrovně,“řekl Valentine.

Pro skupinu Mengtai je chystaná palírna prvním krokem do světa whisky. Jedna z největších firem Vnitřního Mongolska se orientuje převážně na těžbu uhlí a výrobu elektřiny. Společnost uzavřela s britským partnerem i strategick­ou smlouvu, která se týká dodávek whisky do Číny. Valentine odmítl uvést, o kterou značku alkoholick­ého nápoje půjde, ale dodal, že jde o „dlouhodobě zavedenou“společnost.

 ?? FOTO REUTERS ?? Číňané koupili ve Skotsku celou palírnu, od podlah až po kotle
FOTO REUTERS Číňané koupili ve Skotsku celou palírnu, od podlah až po kotle

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic