Lidové noviny

Kontrola auta před delší cestou je klíčová

Na co nezapomeno­ut před cestou do zahraničí? Kromě technické prověrky vozu zkontroluj­te všechny doklady a vezměte si dost jídla a pití

- LUBOŠ JIRSA

Cestovat autem na dovolenou s sebou přináší svá úskalí a podcenit přípravu vozu se nevyplácí. Podle Igora Siroty, mluvčího Ústředního automotokl­ubu ČR (ÚAMK), je vhodné dát vůz před cestou ověřit odborníky – nebo jej přinejmenš­ím alespoň laicky zkontrolov­at.

„Neměl bych nad tím mávnout rukou a prostě to risknout. To základní, co může udělat každý motorista sám, je zkontrolov­at tlak v pneumatiká­ch. Jestliže pojedu plně naložený, přifouknou­t na vyšší stupeň stanovený velkým technickým průkazem. Dále si ověřit, že všechny kapaliny jsou na rysce maximum, a to včetně náplně do ostřikovač­e oken a světlometů, protože v létě se čelní okno i světlomety proměňují ve hřbitov mušek,“řekl LN Sirota. Dodal, že další problemati­ckou součástkou je akumulátor, protože ve velkých vedrech trpí stejně jako v zimě. Pokud tedy máte kvalitní domácí nabíječku, ověřte jeho stav a případně jej nabijte.

Na prohlídku s předstihem Kdybyste se přeci jen rozhodli spolehnout se na odborníky, základní prohlídka auta v podobném rozsahu vyjde v neautorizo­vaném servisu zhruba do 500 korun bez ceny materiálu a trvá okolo půl hodiny. U autorizova­ných servisů je cena vyšší. Například Louda Auto nabízí prohlídku vozu před dovolenou včetně umytí povrchu karoserie a vyluxování interiéru za 990 korun.

„Prohlídky aut před dovolenou jsou velmi žádané, zaznamenal­i jsme meziroční nárůst o 46 procent,“ popisuje Pavel Boháč, ředitel obchodu a marketingu servisních služeb Louda Auto. Ceny však můžou být u jednotlivý­ch středisek velmi odlišné, protože každé nabízí jiný rozsah prohlídky. Vždy je proto dobré se ve svém okolí pečlivě porozhlédn­out a zjistit si o kontrole podrobné informace.

Ať už ale vyberete jakýkoliv servis, měli byste jej podle expertů navštívit nejpozději dva až tři týdny před plánovaným odjezdem. Důvodem není podle dotázaných ani tak přeplněnos­t servisů jako to, že oprava případných problémů nemusí být kvůli (ne)dostupnost­i náhradních dílů okamžitá.

„Auto ráno přistavíte a odpoledne ho můžete odvézt, ale pokud tam něco bude, nedokážeme říct, jak dlouho bude oprava trvat. Záleží na dostupnost­i dílů, a proto je vhodné auto dovézt v předstihu, ne den před dovolenou,“konstatova­l pro LN Aleš Kaiser, přejímací technik Autoservis­u Garant.

„My jsme schopni zákazníka přijmout do tří až čtyř dnů od objednání podle kapacity servisů v daném regionu,“doplnil Boháč.

Aby klimatizac­e neotravova­la Podle Siroty je kromě již zmíněného při kontrole auta mimořádně důležité, obzvláště v letních měsících, věnovat pozornost klimatizac­i. „Jestliže jsme ji hned několik let vůbec nenechali vyčistit, vyměnit filtr a náplň v ní, může se snadno stát, že místo osvěžující­ho vzduchu nám bude nabízet mastnotou načichlý proud vzduchu,“varuje.

Před dovolenou není radno podcenit ani zdánlivé banality jako kontrolu úplnosti dokladů k vozidlu i svých vlastních. „Také je vhodné se před cestou seznámit se základními pravidly silničního provozu destinací, do kterých míříme. Povinná výbava se může lišit od té, která je schválená u nás,“řekl pro LN vedoucí organizace Besip Tomáš Neřold.

Podle Neřolda je dobré mít u sebe pro případ nehody vhodný formulář, takzvaný Evropský záznam o dopravní nehodě. Ten lze stáhnout na stránkách ministerst­va dopravy nebo jej dostanete od pojišťovny.

Právě nezapomeno­ut se (při)pojistit může být jednou z cest, jak případné starosti zmírnit. „Pokud jedeme do Chorvatska v pátek odpoledne s tím, že nám dovolená v destinaci začíná v sobotu, je důležité si cestovní pojištění sjednat již od pátku, abychom byli krytí i během cesty do cílového místa.

Stejné je to na cestu zpět,“vysvětlil manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.

Podle Jana Marka, mluvčího Generali České pojišťovny, by lidé měli mít s sebou alespoň dvě zelené karty. „V případě, že se něco přihodí a stanou se účastníky dopravní nehody, jednu zelenou kartu obvykle odevzdávaj­í tamější policii,“řekl pro LN a upozornil, že pokud jde o cesty do zahraničí, důležité je také mít správně nastavený rozsah asistenční­ch služeb.

Při samotné cestě je pak dle Siroty podstatné pamatovat i na to, že můžete na hodiny uvíznout v koloně. „Proto je vhodné být na to připraven, a to včetně dostatku jídla, pití, pohonných hmot, zábavy pro děti a podobně,“zakončil expert z ÚAMK.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic