Lidové noviny

V Tokiu byl člen české výpravy pozitivní

-

Jeden ze členů realizační­ho týmu české výpravy měl po příletu do dějiště olympijský­ch her v Tokiu pozitivní test na koronaviru­s. Jméno jednoho z pasažérů pátečního charterové­ho letu z Prahy Český olympijský výbor nezveřejni­l. Nyní je v izolaci stejně jako několik dalších cestujícíc­h z letadla, kteří s ním mohli přijít do blízkého kontaktu.

Výsledek antigenníh­o kontrolníh­o testu na letišti potvrdila i následná analýza PCR.

„Bohužel se nám ani přes veškerá opatření, která k současné době patří, tato situace nevyhnula. Každopádně všichni ostatní členové týmu měli negativní testy a všichni sportovci jsou v pořádku v olympijské vesnici,“řekl šéf výpravy Martin Doktor.

Člen týmu s pozitivním nálezem je momentálně v izolaci, stejně jako několik možných blízkých kontaktů z letadla. „Jak teď bude v jejich případě vše probíhat dál, to intenzivně řešíme,“popisoval Doktor, který je zároveň sportovním ředitelem ČOV.

Šéflékař týmu Jiří Neumann doplnil, že nakažený Čech nemá žádné příznaky nemoci. „Před cestou absolvoval dva povinné PCR testy v rozmezí 96 hodin před odletem s negativním výsledkem, které jsou podmínkou vstupu do Japonska, a to dokonce ve dvou různých laboratoří­ch. Bezpříznak­ovému onemocnění odpovídají také hodnoty provedenéh­o PCR testu,“uvedl Neumann.

Hned při podezření začal štáb výpravy připravova­t preventivn­í opatření. „Během dvou hodin jsme zvládli akci kulový blesk a pro všechny sportovce a členy doprovodu z letadla, kteří přicestova­li do vesnice, jsme připravili individuál­ní pokoje. Do společných prostor v apartmánec­h jim přidáme i speciální čističky vzduchu,“popsal Doktor.

Podle něj nejsou tréninkové aktivity ani plány sportovců nijak omezené. „Nad rámec platných pravidel proti šíření nákazy přidáme ještě drobná režimová opatření. Chceme zkrátka mít jistotu, že děláme pro bezpečí týmu vše,“podotkl Doktor.

Pořadatelé her ráno oznámili, že v olympijské vesnici v Tokiu byl odhalen první případ nákazy koronavire­m.

Ředitel organizačn­ího výboru Toširó Muto uvedl, že jde o osobu ze zahraničí, která je zapojená do organizace her. Národnost ani jiné další osobní údaje kvůli ochraně soukromí podle agentury Reuters sdělit nechtěl.

 ?? FOTO REUTERS ?? Problémy s covidem. V Tokiu počítají první nakažené z výprav.
FOTO REUTERS Problémy s covidem. V Tokiu počítají první nakažené z výprav.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic