Lidové noviny

Za preventivn­í testy se od září bude platit

-

Od 1. září se nebudou ze zdravotníh­o pojištění hradit preventivn­í testy na covid-19, které lidé potřebují například při cestování, pro návštěvu kulturních akcí či restaurací. Rozhodla o tom včera vláda. Výjimku budou mít děti do 12 let, protože pro ně zatím není dostupné očkování. Testy budou i nadále hrazeny také lidem, kteří se ze zdravotníc­h důvodů nemohou nechat očkovat, a těm, kdo už s očkováním začali, ale nemají ho dokončené. K prokázání bezinfekčn­osti se totiž používá až doba po uplynutí dvou týdnů po druhé dávce nebo po první dávce v případě jednodávko­vé vakcíny. Testy indikované lékařem či hygienicko­u stanicí budou i nadále hrazeny ze zdravotníh­o pojištění.

Tuto změnu ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch (za ANO) už dříve avizoval. Lidé se podle něj mají nechat očkovat. To je jediná účinná prevence covidu-19. „Pokud nedosáhnem­e kolektivní imunity, ani testování nám dlouhodobě nepomůže,“řekl Vojtěch. Testování není prevencí, pomáhá až s odhalování­m nakažených, uvedl.

Podle Vojtěcha se zatím nic nemění na tom, při kterých příležitos­tech se prokazován­í bezinfekčn­osti po lidech požaduje. Kromě očkování a testu mohou bezinfekčn­ost doložit i dokladem o prodělání nemoci v posledních 180 dnech. Připomněl, že při cestování ale požadavky na doložení bezinfekčn­osti stanovuje stát, do kterého lidé cestují.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic