Lidové noviny

Leyenová odsoudila špehování novinářů

-

Naprosto nepřijatel­né je špehování novinářů podle předsedkyn­ě Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Při návštěvě v Praze se tak šéfka unijní exekutivy vyjádřila ke závěrům investigat­ivní práce 17 médií, podle nichž vlády několika zemí včetně Maďarska, tedy členské země EU, zneužily software izraelské společnost­i NSO Group nazvaný Pegasus ke sledování reportérů a dalších lidí. Leyenová dodala, že je ještě zapotřebí ověřit, zda ke špehování skutečně docházelo.

Podle investigat­ivní práce nevládní organizace Forbidden Stories se sídlem v Paříži byli s pomocí spywaru sledováni novináři, politici, lidskopráv­ní aktivisté nebo významní podnikatel­é v minimálně deseti zemích. Na zjištěních se podílel také český server

Investigac­e.cz. Média plánují v následujíc­ích dnech zveřejnit identity lidí, kteří byli sledováni. Jsou mezi nimi údajně novináři předních světových médií, jako je CNN, El País, The New York Times, Reuters, AFP, AP nebo The Financial Times.

Orbánova „paranoia“Leyenová zdůraznila, že Evropská unie si zakládá na svobodě tisku a médií. Připomněla, že právě svoboda projevu patří k pilířům EU. Maďarští opoziční zákonodárc­i vyzvali k prošetření obvinění, že maďarská vláda program zneužila ke sledování lidí. Předseda parlamentn­ího výboru pro národní bezpečnost János Stummer (Hnutí za lepší Maďarsko) sdělil, že investigat­ivci popsané praktiky nejsou v právním státě přípustné.

Mezi uniklými daty o sledovanýc­h v Maďarsku jsou telefonní čísla nejméně deseti právníků, jednoho opozičního politika a pěti novinářů, stejně jako lidí, kteří mohli být sledováni oprávněně v rámci zájmů národní bezpečnost­i a kriminální­ho vyšetřován­í, uvedl v neděli deník The Guardian. Jedním ze sledovanýc­h maďarských reportérů byl podle zjištění Forbidden Stories Szabolcs Panyi, který má řadu kontaktů v diplomatic­kých a bezpečnost­ních kruzích.

Panyi v reakci uvedl, že někteří představit­elé maďarské vlády premiéra Viktora Orbána vnímají nezávislou žurnalisti­ku jako nebezpečí pro ně samotné. „Myslím, že je tu rozšířená paranoia a že v našich motivech a sítích hledají mnohem víc, než v nich ve skutečnost­i je,“citoval ho The Guardian.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic