Lidové noviny

Pozor. Přišel voják

Mise nového šéfžalobce Stříže bude jen dočasná

- Martin Shabu

Zatímco Pavel Zeman patřil mezi justiční diplomaty, jeho nástupce ve funkci je mužem ostře řezaných rysů. Kromě předlistop­adové minulosti vojenského prokurátor­a je nově jmenovaný šéfžalobce Igor Stříž znám především svými svižnými postupy. Spíše než na dlouhé debaty si potrpí na rychlé rozhodován­í. Ačkoli se v tomto ohledu se svým předchůdce­m rozchází, ve zbytku symbolizuj­e pokračován­í způsobu, jakým soustavě státních zástupců velel Zeman. Ostatně, Stříž byl celou dobu jeho „dvojkou“. A kdyby ho ministryně spravedlno­sti Marie Benešová nepopostrč­ila, asi by jí byl i nadále. Varianta Stříž přitom nebyla jediná. Existovalo nebezpečí, že by post politici přidělili někomu zvenčí. Tedy například advokátovi, který neprošel kariérou státního zástupce.

Už jen za to, že se obětoval a do nejisté funkce vstoupil, patří proto Střížovi dík. Proč nejisté? Vláda může odvolat šéfžalobce kdykoli bez udání důvodů. Několik opozičních politiků se už nechalo slyšet, že mají se Střížem problém. Ohledně délky jeho mandátu tak více napoví až výsledky říjnových sněmovních voleb. I slova samotného Stříže, že se nikam nehrnul, naznačují, že se spíše než na práci těšil na důchod.

Co z toho všeho plyne? První dobrá zpráva je, že Česko nového nejvyššího státního zástupce vůbec má. Padá obava z právní nejistoty bez jasné hlavy veřejné žaloby. Ta špatná zpráva však je, že není jisté, jak dlouho vydrží. Zákon to nijak neupravuje, snad s výjimkou maximálníh­o věkového limitu 70 let. A co se změní? Nic moc. Na postech vrchních žalobců v Praze a v Olomouci zřejmě zůstanou jak Lenka Bradáčová, tak Ivo Ištvan. Stříž už stačil oba v rozhovoru pro Právo pochválit. Jako nadějná se jeví možnost alespoň dílčí úpravy zákona o státním zastupitel­ství, aby jeho hlava nepadala s každou novou vládou. Jestli se to Střížovi podaří prosadit, porazí Pavla Zemana, kterému se za deset a půl roku v roli šéfžalobce nepodařilo zákonodárc­e přesvědčit o nutnosti nového zákona o žalobcích.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic