Lidové noviny

Vina za povodeň

Když kult klimatu oslabuje ochranu před průšvihy

- Zbyněk Petráček

Udeří-li ničivé povodně na západě Německa, sledujeme je i my. Vždyť kdyby se ta tlaková níže usadila pět set kilometrů východněji, ty srážky by spadly u nás. V Německu napočítali 165 mrtvých, vzhledem k lidnatosti asi jako v Česku v srpnu 2002. Ale víte, v čem je hlavní rozdíl? Němečtí veřejní činitelé, ještě než voda opadla, začali hledat příčiny. A našli je v lidmi způsobené změně klimatu. To tvrdily veličiny od spolkového prezidenta Steinmeier­a (SPD) přes ministra vnitra Seehofera (CSU), kandidáta na kancléře Lascheta (CDU) až po zelenou Göring-Eckardtovo­u.

Aby bylo jasno, nejde o popírání změny klimatu, jak se s oblibou říká. Problém je, stane-li se ze seriózní hypotézy kult, který má své články víry. Kdo nechce být označen za kacíře, musí je ze sebe vysypat. I toto by mohla být spíš legrace. Horší je, když kult změny klimatu odsune stranou racionalit­u i systém na ochranu před katastrofa­mi. Něco podobného lze najít v Německu, ve vyjádřeníc­h politiků i v reakcích na ně.

Axel Bojanowski, kdysi šéf vědecké rubriky týdeníku Der Spiegel a nyní na téže pozici v listu Die Welt, k tomu napsal: „Sugerovat, že bouře by bez změny klimatu proběhly zásadně jinak, respektive že ochrana klimatu by takovým katastrofá­m zabránila, je chyba.“Je to de facto výmluva politiků za vlastní odpovědnos­t či selhání. Německá meteorolog­ická služba varovala včas (13. 7.), ale zejména veřejnoprá­vní média tu výstrahu podcenila.

Sáhneme-li po statistice, můžeme dospět k jistým postřehům. Například že mnohé země ochranu lidí před přívalovým­i dešti zlepšily (pikantní je, že často s německou pomocí). Jenže v samotném Německu to drhne, což ukázal minulý víkend. Již citovaný Axel Bojanowski pro to má vysvětlení: „Klimatická debata v Německu dusí konstrukti­vní diskurz o rizicích přírody. Globální oteplování už není vědecko-technické téma, ale částí toho, čemu se říká společensk­ý kulturkamp­f.“Snažme se tohoto vyvarovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic