Lidové noviny

Covid vede i k padání vlasů

Zejména ženy si po nemoci stěžují na úbytek porostu hlavy. Potíže časem odezní

- IVETA KŘÍŽOVÁ

Ani dvě těhotenstv­í nestály pětačtyřic­etiletou účetní Kláru z Příbramska tolik vlasů, kolik si jich odnesl covid. Ačkoli onemocnění zvládla, ještě několik měsíců po jeho skončení jí z hlavy padaly doslova chumáče.

„Když jsem se vzbudila, polštář byl plný vlasů. Každé česání, na jehož konci byl kartáč obalený stovkami vlasů, bylo utrpením. Hlavně po psychické stránce. Babské rady ani šampony slibující zázrak nepomohly. Jen čas. Za pár měsíců bylo po všem a vlasy mi tolik nepadají,“řekla LN paní Klára.

S podobným scénářem se nepotýkala sama. Zatímco u mužů je tato komplikace vzácnější, nadměrné vypadávání vlasů postihlo po zásahu covidem řadu žen. Naštěstí dočasně, shodují se lékaři.

Byť přesná příčina ztráty porostu hlavy po prodělání covidu není zcela známa, ve většině případů je způsobena vlivem únavy a tím snížené schopnosti regenerace.

„Obdobně jako ostatní závažná infekční onemocnění i covid-19 může zanechat následky, jako je například zvýšené vypadávání vlasů. To se objevuje zhruba tři měsíce po prodělané chorobě v podobě takzvaného telogenníh­o efluvia, tedy celkového prořídnutí kštice,“řekla LN Monika Arenberger­ová, vedoucí lékařka Centra – zdravé vlasy, které funguje na Dermatoven­erologické klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.

Covid dle ní není jen plicní chorobou, ale systémovým onemocnění­m. „Celková zátěž organismu, zvýšená teplota a stres se podepíší i na postižení vlasového folikulu. Růstová fáze vlasového cyklu se pak rychle přesune do fáze klidové. Ta přetrvává zhruba šest měsíců a většinou bývá reversibil­ní, to znamená, že po odeznění příčiny vlasy narostou,“doplnila.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic