Lidové noviny

České medailové naděje

-

žádný jiný judista nedokázal. Pokud by ovládl ve druhé váze také olympijské hry, definitivn­ě by se stal nesmrtelno­u postavou tohoto sportu.

„Je to moje obrovská motivace,“prohlašova­l už loni v květnu při velkém rozhovoru pro magazín LN Pátek. Odhodlání z něj ani po více jak roce rozhodně nevyprchal­o, boje v jeho váze začnou ve čtvrtek 29. července, finálový blok pak startuje v 10.00 SEČ (středoevro­pského času). tak, jako Ondra v lezení.

A právě to má letos v Tokiu premiéru pod pěti kruhy. Byť to bude trošku odlišné než na klasickém šampionátu.

Tam se bojuje o tři sady medailí – v lezení na obtížnost, bouldering­u a lezení na rychlost, v japonské metropoli se bude soutěžit v kombinaci všech tří disciplín. „Také proto se připravuji úplně jinak než na normální sezonu, měsíc se soustředím pouze na lezení na rychlost, moji nejslabší disciplínu v kombinaci. Olympiáda je můj velký sen, už se nemohu dočkat,“usmíval se Ondra před odletem do Asie. Finále ho čeká ve čtvrtek 5. srpna od 10.30 SEČ. dřívějšího působení, v Asii získal obě své medaile z mistrovstv­í světa 2017, které se uskutečnil­o v Hongkongu. Ženatý otec dcerky Emilky umí jak v keirinu, tak v závodě s pevným startem.

„V Tokiu pojedu hlavně pro bráchu, který mě vždy ohromně podporoval. Nechci ho zklamat, i když vím, že by byl rád už jen za to, že tam jedu,“připomněl před pár dny v rozhovoru pro Sport.cz nedávnou tragickou smrt svého sourozence. V pondělí 2. srpna jej čeká sprint, na konci her – 7. a 8. srpna pak oblíbený a vždy nepředvída­telný keirin. (30 let, horská kola)

V Londýně i Riu obsadil 14. příčky, které by nyní rád vylepšil. Třeba až ke zlatu, které před devíti lety v britské metropoli vybojoval Jaroslav Kulhavý.

„Chci získat medaili, zažívám životní sezonu a kdyby to v Tokiu na medaili nevyšlo, byl bych hodně zklamaný,“ukázal pro svazové stránky, že se tlaku na úspěch rozhodně nebrání.

A to přesto, že bude mít dvojnásobn­ý stříbrný medailista z posledních závodů Světového poháru řadu tvrdých soupeřů. Včetně skvělého Nizozemce Mathieua van den Poela, který i kvůli olympijské účasti vzdal nedávnou Tour de France, na které jel šest dní ve žlutém dresu. „Očekávám hrozně rychlý závod, může to být závod až do posledních metrů, člověk nesmí udělat jedinou chybu,“dodává Cink před kláním, které ho čeká v pondělí 26. července od 8.00 SEČ.

I přes problemati­ckou dopravu lodí a také pádel věří urostlý kajakář v medailový úspěch. A ideálně ve zlatý, vždyť z olympijský­ch her má doma už dva bronzy a jedno stříbro. „Je to samozřejmě velký sen, udělal jsem všechno, abych vyhrál, a jen se uvidí, co soupeři. Chci vyhrát singla, rozhodně tam nejedu pro čtvrté, páté místo, proč bych to dělal?“usmíval se před odletem. Pokud se probije do finálových jízd, v singlu jej čeká finále v úterý 3. srpna v 5.25 SEČ, v deblu pak ve čtvrtek 5. srpna v 5.55 SEČ.

Po tom, že by mohlo cinknout na olympijské vodě, pošilhává také Martin Fuksa v singlkanoi, který si ale v Tokiu zazávodí také v deblu s bratrem Petrem. „Cílem jsou v obou disciplíná­ch finále, pak se můžeme bavit dál,“má jasno osmadvacet­iletý dvojnásobn­ý mistr světa ze singlu, ovšem na pětistovce, na olympiádě se jezdí na kilometrov­é trati. (28 let, vodní slalom)

V Riu z toho byl bronz, který by rád minimálně obhájil. Zvláště, když doma má kompletní medailovou sbírku z MS a celkem deset zlatých z kontinentá­lních šampionátů, mimo jiné triumfoval také dvakrát v Praze.

„Jasně, že chci všechny porazit, ale zároveň vím, jak je náš sport proměnlivý, do výsledku se promítá spousta faktorů,“tvrdil už v květnu po návratu z evropského šampionátu.

Do finálové jízdy nastoupí v pátek 30. července od 9.00 hodin, už o den dříve v 8.45 bude moct o olympijsko­u medaili bojovat třiadvacet­iletá kanoistka Tereza Fišerová, úřadující vicemistry­ně Evropy, která se na Tokio naladila dvěma medailovým­i umístěními na červnových závodech Světového poháru.

Jak to nakonec dopadne? A překvapí někdo jiný, tak jak se často pod pěti kruhy stává? Ostatně, jak zaznělo v úvodu, olympijská klání vždy nabízejí zajímavé sportovní příběhy...

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic