Lidové noviny

Trojková smršť, pak tvrdá lekce

- TOMÁŠ KUBÁNEK

Česko Francie

Byl to vstup do utkání jako z říše snů. Po vítězství nad outsiderem z Íránu o šest bodů se čeští basketbali­sté včera pustili bez bázně i do favorizova­ných Francouzů. Proti přemožitel­ům hvězdných Spojených států předvedli v první čtvrtině trojkovou smršť a i díky osmi úspěšným pokusům z devíti zpoza perimetru vyhráli úvodní dějství 28:22. Vedle Satoranské­ho se prosadili třeba i Balvín, Jelínek či Šiřina.

„Speciálně jsme se na to nepřipravo­vali. V prvním utkání se nám ani trojky nedařily. Tohle byly situace vycházejíc­í ze hry a na začátku nám to takhle padalo,“řekl ke skvělému začátku český obr Ondřej Balvín.

Jenže hned další střelecký pokus z dálky zkraje druhé čtvrtiny, který obroučkou nepropadl, předznamen­al obrat ve vývoji. Od té doby už Češi žádnou trojku nedali a vzhledem k vysoké formaci Francouzů pod košem se svěřenci trenéra Ginzburga začali v útoku mnohem méně prosazovat. K tomu se přidaly i ztráty, jichž Češi za poločas vyrobili hned dvanáct, a držitelé bronzových medailí z posledních dvou světových šampionátů zápas postupně otočili. V zakončení výběr táhli především Fournier a De Colo.

V závěrečné části Francie zvýšila svůj náskok až na 26 bodů, nakonec ho Češi zkorigoval­i na 20. „Respekt hráčům, že to nevzdali. Francie je jeden z nejlepších celků v Evropě. Ukázali jsme, že umíme Čtvrtiny: 28:22, 12:29, 16:26, 21:20. Body Česka: Veselý 19, Balvín 18, Auda, Satoranský oba 14, Šiřina, Jelínek oba 6, Bohačík, Schilb, Sehnal, Vyoral všichni 0. Nejvíce bodů Francie: Fournier 21, De Colo 17, Poirier 14. Fauly: 11:19. Trestné hody: 16/7 - 10/8. Trojky: 8:13. Doskoky: 26:35.

USA - Írán 120:66

Tabulka: 1. Francie 2. USA 3. ČESKO 4. Írán

2 2 0 2 1 1 2 1 1 2 0 2 180: 153 196:149 161: 175 144:204 4 3 3 2

hrát proti každému týmu. Pár minut jsme hráli dobře, ale věřím, že tým je konkurence­schopný proti většině týmů v Evropě,“uvedl kouč české reprezenta­ce Ronen Ginzburg a tajemně dodal: „Máme problémy, o kterých nikdo neví, moc jsme tu netrénoval­i.“

V sobotu se Češi utkají o postup s Američany, kteří mají na kontě také výhru a porážku. Kromě přímého průchodu do čtvrtfinál­e prvních dvou je ve hře také umístění na třetí příčce – ze tří skupin jdou dál dva nejlepší a rozhodovat může také skóre, jež Češi nemají příliš dobré. „Budeme bojovat, dáme do toho vše. Užijeme si to a uvidíme, jaký bude výsledek,“prohlásil Jan Veselý.