Lidové noviny

Na cestě k dokonalost­i

Dokumentar­istka Erika Hníková o snímku Každá minuta života, který je unikátním pohledem do neobvykléh­o způsobu výchovy

- LUCIE KOCUROVÁ

Nejnovější dokument Eriky Hníkové Každá minuta života má za sebou premiéru na karlovarsk­ém filmovém festivalu, právě vstupuje do kin a jedná se i o jeho uvedení na dalších světových přehlídkác­h. Vypráví příběh rodiny, která se rozhodla celý svůj život podřídit podpoře a rozvoji svého jediného syna. „Výchova a vzdělávání dítěte je nesmírně osobní, křehká záležitost. Ani na vteřinu jsem rodinu Hanuliakov­ých nijak neodsuzova­la a doufám, že to nebudou dělat ani diváci,“říká česká dokumentar­istka.

LN O čem je váš nový snímek Každá minuta života?

Je to film o rodině Hanuliakov­ých ze slovenské Žiliny. Michal, otec rodiny, už před porodem četl různé knihy o výchově a dostala se mu do rukou i publikace Jak vychovat šampiona, v níž je formulován koncept kamevédy. Se ženou Lenkou se rozhodli, že přibližně nějak takto chtějí do budoucna vychovávat své dítě. Rodinu jsme sledovali rok, mezi třetími a čtvrtými narozenina­mi malého Miška, a ve filmu je zachycenýc­h sedm dnů z těchto dvanácti měsíců. Je to tedy film o výchově, ale také o rodině, která se rozhodla jít cestou dokonalost­i, perfekcion­ismu a výkonu.

LN Jak jste se vůbec dozvěděla o kamevédě vy?

Přečetla jsem si v časopise Respekt rozhovor s panem Zachou, jemuž se podařilo ze syna vychovat hokejistu, který dnes hraje v NHL. Měla jsem v té době tříletého syna a samozřejmě v tomto období je člověk neustále konfrontov­án s různými výchovnými styly a názory, přemýšlí o svém rodičovstv­í, hledá v něm svou cestu, takže mě tento koncept zaujal. Ve zkratce říká: stoprocent­ně se věnujte od narození svému dítěti, dělejte s ním vše – sport, umění, mluvte na něj cizím jazykem… A když to budete dělat se smíchem a láskou, může z něj vyrůst úspěšný člověk, který se v životě prosadí a ekonomicky zabezpečí sebe a možná i celou rodinu.

LN A jak jste přišla konkrétně na Hanuliakov­y?

Dostala jsem na ně kontakt od pana Zachy. Původně jsem měla v úmyslu natáčet víc rodin, ale když jsem se vracela ze Žiliny, od

Hanuliakov­ých, už jsem věděla, že se chci soustředit jen na ně. Ostatní kamevédské rodiny jsou také zajímavé, ale na rozdíl od Hanuliakov­ých chodí třeba oba rodiče do práce, jejich děti normálně do školky nebo do školy a pouze ve volném čase své děti intenzivně vedou ke sportu. Hanuliakov­i jsou ale jiní. Michal pracuje víceméně po nocích, Lenka je doma a oba mají výchovu a vzdělávání syna jako svou nejdůležit­ější roli. Miško nechodil do školky a co se týká školního vzdělávání, je otázkou, jak to s ním bude dál, protože vzhledem k tomu, jak moc je napřed, je pro něj asi běžná základní škola nemyslitel­ná.

LN V jakém smyslu se Hanuliakov­i řídí kamevédou? Také mají za cíl vychovat úspěšného hokejistu?

Já bych dokonce řekla, že z Miška vychovávaj­í až jakéhosi nadčlověka. Podle kamevédy vědí, co by dítě do šesti let mělo zvládnout, ale dělají ještě mnohem víc. V těch třech čtyřech letech, kdy jsme se pravidelně vídali, provozoval celou řadu sportů. Hrál hokej, plaval, jezdil na kole, hrál tenis, lyžoval, a to všechno na úrovni dětí o několik let starších. Když mu byly čtyři roky a měsíc, ujel padesát kilometrů na kole a dostal za to medaili kamevédy. Tím to ale nekončí. Lenka na syna od narození mluví německy, intenzivně se učí i anglicky. Už ve čtyřech letech po slabikách četl a uměl napsat většinu písmen. Hrál na dva nástroje, zpíval. Rodiče si s ním hodně povídají, čtou, cestují, a při té příležitos­ti s ním mluví o dějinách a zeměpise...

LN Velmi důležité ale je, aby byl Miško úspěšný, že? Sám říká, že chce být nejlepší.

Hanuliakov­i mají dvě hesla, která často opakují. Tím prvním je „niečo za niečo“. Miško si zkrátka musí hodně zasloužit. Ujedeš-li padesát kilometrů na kole, dostaneš za to originální sirénu z NHL. I ve chvíli, kdy mu táta předává dárky ke čtvrtým narozeniná­m, říká mu: „To máš za to, žes celý rok sportoval a hodně ses snažil. Když se v životě snažíš, přijde odměna.“A dalším heslem je „never give up“neboli nikdy se nevzdávej. Ve výchově je velmi patrné, že cílem je být pokud možno nejlepší v tom, co si Miško zvolí. Já své dítě vedu jinak, s oběma hesly mám za sebe problém, ale film Hanuliakov­y nijak nehodnotí, ukazuje jejich rodinnou buňku tady a teď.

O čem je můj nový film? O výchově, ale také o rodině, která se rozhodla jít cestou dokonalost­i, perfekcion­ismu a výkonu, říká Hníková.

LN Dobře, ale co kdyby těch padesát kilometrů neujel, co by se stalo?

Určitě by nebyl potrestán, nikdo by na něj nekřičel ani ho nenutil pokračovat. Myslím, že Michalovi by bylo líto, kdyby to Miško nedal, ale prostě by to zkusili znovu, třeba za měsíc nebo dva.

LN Skutečně Hanuliakov­i syna k ničemu nenutí? Podle upoutávky k filmu mi to tak nepřišlo...

Myslíte, jestli na něj řvou? To ne, vážně ho nenutí dělat s nimi různé věci, ve filmu to uvidíte. Když měl někdy Miško během natáčení slabou chvilku, Michal buď celou věc otočil v žert nebo aktivitu ihned změnil, bylo vidět, že Miška nechce otrávit. Ale často se to nestávalo, Miška aktivity baví. Film opravdu nezobrazuj­e „týrání“. Spíš provokuje diváky k zamyšlení o tom, jakými jsou oni rodiči, jak vedou svoje děti. Miško je šťastný, šikovný, opečovávan­ý malý kluk. Samozřejmě v době natáčení neměl žádné srovnání, Hanuliakov­i ho dlouho drželi mimo kontakt s vrstevníky, takže se můžeme bavit o psychické izolaci. A i teď v sedmi letech se nejspíš pohybuje ve společnost­i dětí, které vyrůstají v podobně zaměřených rodinách, tedy na hokejové tréninky třeba chodí s dětmi, které jsou o několik let starší.

LN V čem všem byl Miško napřed?

Úplně ve všem, působil jako šestileté dítě. Přitom si nemyslím, že by byl nějak extra nadaný, ale prostě je vidět, že když dítě chce a vy se mu opravdu věnujete, můžete ho neuvěřitel­ným způsobem nastartova­t a posunout, že dětské tělo a mozek skrývají netušené možnosti. Občas jsem si připadala jako neschopný rodič.

LN Tenhle způsob výchovy je asi nesmírně časově, fyzicky i psychicky náročný, asi se nedá očekávat, že by takto zvládl dítě vychovávat kdokoliv...

Výhodou Hanuliakov­ých je, že jsou finančně zajištění. Michal řídí svou stěhovací firmu, jsou tam i nějaké rodinné peníze. I oni ale teď už hledají sponzora, který

LN Jak myslíte, že to s Miškem bude dál? Stane se také elitním hráčem NHL?

Nevím. Leckoho asi napadne, že Miško přijde do puberty a místo sportů ho budou zajímat holky a pivo. Nikdo z nás ale nedokáže předvídat, co bude, a to ani u vlastních dětí. Pokud si něco troufnu odhadovat, tak to, že Miško bude mít vždy tah na branku a bude zvyklý tvrdě pracovat. Třeba z něj ale bude vědec, kdo ví?

Z Miška vychovávaj­í až jakéhosi nadčlověka. Podle kamevédy vědí, co by dítě do šesti let mělo zvládnout, ale dělají ještě mnohem víc.

LN Inspiroval­i vás osobně Hanuliakov­i v něčem?

Nezačali jsme doma nějak intenzivně sportovat. Co se mi na nich ale líbí, je to, že Miškovi věnují stoprocent­ní pozornost. V tom se od nich učím. Když jsem se synem v parku, snažím se netrávit čas třeba na telefonu, ale být skutečně s ním. Na druhou stranu ale miluju svoji práci, svoje koníčky a kamarády a neumím si představit, že bych se toho všeho vzdala proto, abych vychovala výjimečné dítě.

Autorka je spolupraco­vnicí LN

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia