Lidové noviny

Utichlo bubenické srdce Stones

- ONDŘEJ BEZR

Ať už si Keith Richards vymýšlel sebelepší kytarové riffy a Mick Jagger lepší melodie nebo texty, bez rytmického základu si jejich hity prostě nelze představit. Wattsova hra, ve které se dokonale mísila návaznost na dynamiku starých bluesových, ale i swingových hráčů se stylovou přímočaros­tí a razancí, byla pro vyznění hudby Rolling Stones klíčová a oba zmínění frontmani kapely to opakovaně potvrzoval­i.

Kamenná tvář s úsměvem

Není divu, že Wattsovo hraní mělo hluboké kořeny, jako začínající hudebník byl zcela uchvácen nejprve jazzem a poté, už jako aktivní hráč, právě bluesovou muzikou. S tou také po vystudován­í umělecké školy a krátké praxi grafika nastoupil profesioná­lní dráhu v kapele Blues Incorporat­ed zakladatel­e britské bluesové školy Alexise Kornera. V roce 1963 se po delším váhání připojil k „partě mladých delikventů“jménem Rolling Stones.

S nimi pak absolvoval celou jejich slavnou éru, trvající dodnes bezmála šedesát let, a podílel se na všech jejich dlouhohraj­ících deskách. Zatímco hudebně byl nezpochybn­itelně zásadní personou zvuku kapely, vizuálně a životním stylem jako by patřil do úplně jiného světa. Byl jen jednou ženatý, vyhýbal se aférám s milenkami, s výjimkou krátkého období v 80. letech mu vcelku nic neříkaly ani drogy a alkohol. Neliboval si ani v extravagan­cích v účesu či oblečení, blízké mu byly spíš kvalitní obleky britského gentlemana než rockerské kožené bundy. Pověstný byl i vztahem k suchému anglickému humoru, a přestože měl na pódiu pověst přímo učebnicové „kamenné tváře“, při koncertech s velkoplošn­ými projekcemi bývalo občas vidět, jak mu po tváři přebíhají vlny pobavení a úsměvu – to když jeho spoluhráči „zase něco vyvedli“, anebo naopak, když se, zejména v jeho milovaných bluesových kouscích, dobře dařilo při jamování.

Jazzové lásky

Ačkoli se všichni členové Rolling Stones věnovali více či méně i pěstování sólových kariér, ta Wattsova sice nebyla možná tak viditelná jako Jaggerovy popové pokusy nebo Richardsov­y rockově rozjařené desky či turné, ale o to členitější a rozmáchlej­ší. Jejich spojnicí byl opět jazz a různé styly vycházejíc­í z blues. Už v sedmdesátý­ch letech hrál s původním pianistou Rolling Stones Ianem Stewartem v boogie woogie kapele Rocket 88.

V následujíc­í dekádě založil The Charlie Watts Orchestra a v letech devadesátý­ch komornější The Charlie Watts Quintet, který měl v náplni činnosti převážně americké jazzové standardy. Do nového století vstoupil Charlie Watts společným projektem se skvělým americkým bubeníkem Jimem Keltnerem, který byl poctou klasickým americkým hráčům dvacátého století. Ke stylu boogie woogie se pak vrátil ještě na sklonku své sólové kariéry v minulé dekádě prostředni­ctvím projektu The ABC&D of Boogie Woogie.

Včera zemřel ve věku 80 let jeden z nejvýznamn­ějších rockových bubeníků světa Charlie Watts. Je to velká rána pro celou rockovou scénu – rozhodnou-li se jeho domovští Rolling Stones pokračovat, už nikdy nebudou znít jako dřív.

Covidová tečka

První velké zdravotní problémy měl Charlie Watts v roce 2004, kdy mu byla diagnostik­ována rakovina hrdla, z obtíží se ale po dlouhém léčení dostal. Až letos bylo před několika týdny oznámeno, že bubeník podstoupil blíže nespecifik­ovanou operaci, po které se musí delší dobu zotavovat, a proto se nezúčastní amerického turné, jež Rolling Stones připravují. Za bicí soupravou jej měl pohostinsk­y zastoupit vynikající hráč Steve Jordan. „Tentokrát jsem neměl nejlepší timing,“vzkázal s typickým humorem Watts fanouškům a slíbil, že bude pracovat na tom, aby se do kapely co nejdříve vrátil.

Už nejméně dva roky se mluví o tom, že Rolling Stones připravují nové autorské album, není ale jasné, v jaké fázi natáčení je a zda Watts svoje party stihl nabubnovat. Jisté je, že poslední prozatím zveřejněno­u nahrávkou s jeho bicími je silný „covidový“song Living in a Ghost Town, který kapela vydala vloni během lockdownu.

 ??  ?? K Rolling Stones
K Rolling Stones
 ?? FOTO PROFIMEDIA, ČTK/AP ONDŘEJ NĚMEC ?? se Charlie Watts připojil v roce 1963. Velkým fanouškem kapely byl i někdější český prezident Václav Havel.
FOTO PROFIMEDIA, ČTK/AP ONDŘEJ NĚMEC se Charlie Watts připojil v roce 1963. Velkým fanouškem kapely byl i někdější český prezident Václav Havel.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia