Zdražování jen tak nezmizí
Spotřebitelské ceny, tedy inflace, v současnosti rostou rychlejším tempem než v posledních letech. A má to své jasné příčiny: rozbití dodavatelských řetězců v důsledku pandemie, oživování globální ekonomiky a také třeba zdražování ropy a energií.
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok upozorňuje, že inflace jen tak nezmizí. „Nemyslíme si, že inflace odezní rychle, že se vytratí jak pára nad hrncem (...) V souvislosti s oživením ekonomiky s námi bude o něco déle,“říká šéf centrální banky v rozhovoru pro LN.
Dodává ale zároveň, že se neděje nic dramatického. „Vytváří se dojem, že se tady něco děje, že máme dlouhodobě šíleně vysokou inflaci na rozdíl od okolí. A to je naprosto falešný dojem,“nabízí svůj pohled Rusnok.
Česko má podle něj napjatý trh práce, což je faktor, který ekonomiku pochopitelně negativně ovlivňuje. „Covid nedostatek poptávané pracovní síly zchladil, ale mnohem méně, než jsme očekávali, a na relativně krátkou dobu. A nyní se ten nedostatek ve spojení s rychlým postcovidovým oživením ještě prohlubuje,“líčí Rusnok.
Spolu s růstem mezd, jemuž pomáhá i vláda, vytváří přetížený pracovní trh další tlak na růst inflace. Guvernér národní banky ale tvrdí, že jsou její hodnoty zvýšené jen přechodně. Inflaci v rozhovoru dokonce označuje za „zdravou“.
LN Co znamená přechodně zvýšená inflace?
Pouze se teď sešly určité faktory, jež působí proinflačně. Hluboké zásahy do standardního toku zboží a služeb kvůli covidu – uzávěry a zastavení výroby, dopravy a dodávek – zapříčinily nedostatek různých komodit, který nutně vyvolává tlak na cenu. K tomu se během lockdownů naakumulovala poptávka. A teď chtějí všichni vyrábět a spotřebovávat a tím ten cenový efekt zesilují. K tomu se přidávají faktory, jež tady byly už předtím. Zdražují energie, a to zejména proto, že Evropa tlačí veškerým svým nastavením a politikou dopředu „ozeleňování“ekonomiky. Drasticky tak vzrostly ceny emisních povolenek.
LN A další vlivy?
Navíc jsou tady zkreslující efekty, které vyplývají z toho, že se statistická data vytrhávají z kontextu. Příklad: cena ropy v roce 2020 klesla z předchozí hodnoty kolem 60 na 35 dolarů za barel. Pak se vrátila na úroveň jen o trochu vyšší, než byla předtím. Zhruba na 70 dolarů, což už ovšem znamenalo stoprocentní nárůst z roku na rok. A to se velmi výrazně projevilo v indexech výrobních a postupně i spotřebitelských cen, které lidé sledují. Ostatně samotné indexy, průměrné cenové hladiny, meziročně vyskakují také kvůli tomu, že loni byly z konkrétních a mimořádných důvodů stlačené. Takže rostou jen opticky.