Univerzity děsí ohniska mezi studenty
Univerzity si dávají pozor na seznamovací kurzy studentů. A to jak komerční, tak ty ve vlastní režii. Mohou za to loňská faux pas, při nichž se právě „seznamováky“staly virovými klastry, přičemž tím vůbec největším byla nechvalně proslulá akce na Máchově jezeře, při níž se nakazilo nejméně 116 mladých lidí.
Organizátory podobných seznamovacích kurzů proto vedení univerzit vyzývají k opatrnosti. „S většinou pořadatelů kurzů pro studenty Univerzity Palackého jsme v kontaktu a snažíme se jim doporučit, aby po účastnících vyžadovali certifikáty o očkování, případně doklady o negativním výsledku testu, a aby v maximální míře dodržovali platná opatření,“sdělila LN Gabriela Sýkorová Dvorníková, mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci. Sama univerzita pak organizuje i vlastní akce.
Průběh adaptačních kurzů, které univerzity samy nezastřešují, je zcela v rukou organizátorů. Častokrát ale v názvu nesou jméno konkrétní školy, i když s ní žádnou spojitost nemají.
„Právní cestou se snažíme bránit tomu, aby se komerční seznamovací kurzy, které s naší univerzitou nemají nic společného, jako akce univerzity tvářily,“řekla LN Milena Králíčková, prorektorka pro studijní záležitosti UK.
Většina fakult přitom organizuje vlastní seznamovací kurzy, za jejichž bezpečnost se může zaručit. „Studenty vyzýváme, aby se účastnili našich akcí, které jsou pro ně výhodnější: získají přímo konkrétní informace o svém studiu, o fakultě, mohou si často přímo na seznamováku vyřídit některé administrativní záležitosti a nemusejí kvůli nim chodit na studijní oddělení fakulty,“dodala Králíčková.
„Je to jejich byznys“
Komerční akcí byl i zmíněný „Seznamovák TUL“u Máchova jezera. Konal se proti doporučení hygieniků v době, kdy nastupovala druhá vlna epidemie a čísla strmě stoupala. Účastníci opatření příliš nedodržovali, navíc covid rozvezli do všech koutů republiky. Přestože komerční kurzy často pořádají studenti a absolventi dané školy, vedení univerzity jim nic zakázat nemůže. „S organizátory, mezi nimiž jsou naši studenti i absolventi, jsme nebyli ve spojení. Nekontaktovali nás. Pořádají si to sami, je to jejich byznys. Vlastně si do toho navzájem nemáme co mluvit,“řekl LN Radek Pirkl, mluvčí Technické univerzity v Liberci.
Technická univerzita v Liberci (TUL) se po negativních zkušenostech, kdy ji vloni mnozí mylně spojovali s komerčním „Seznamovákem TUL“, jasně od neoficiálních akcí distancovala. „Šetření hygieniků prokázala, že nejvíce našich nových studentů prvních ročníků se covidem-19 loni nakazilo právě na seznamovací akci na Máchově jezeře. Ta sice ve svém názvu nese zkratku naší školy, ale s její organizací nemá Technická univerzita v Liberci nic společného,“řekl rektor Miroslav Brzezina.
„Vedení školy pokaždé vyzývá studenty, aby zachovali chladnou hlavu a rozum. V téhle situaci asi není rozumné se jít seznamovat s hromadou lidí na Mácháč, zvlášť když už v minulém roce šlo o velký problém. Bude rozumnější zůstat doma a seznámit se až tady. Ale je to věc každého ze studentů, jak se rozhodne,“uvedl mluvčí univerzity Radek Pirkl.
Seznámit se se spolužáky a s akademickým prostředím budou mít studenti možnost například na TULfestu, který se odehraje v areálu školního kampusu, na němž se představí jednotlivé fakulty, součástí akce bude i koncert.
To Masarykova univerzita (MU) v Brně přesunula oficiální seznamování raději do online prostředí, učinila tak i v loňském roce. „Program online Prvákovin je prakticky kopií fyzické akce. Studenti na něm získají veškeré důležité informace. Nadto je čekají i seznamovací online hry, jež jsme připravili tak, aby si každý našel spřízněné duše a na přednáškách se necítil osamoceně,“řekla LN Monika Mikulová, ředitelka Kariérního centra MU. „I díky tomu, že jsou Prvákoviny online, můžeme prváky propojit se staršími studenty, kteří jsou nyní na Erasmu v zahraničí, a zprostředkovat jim tak reálné zážitky ze zajímavých destinací. Do schůzek se též připojí úspěšní absolventi,“dodala.
Bude rozumnější
zůstat doma a seznámit se až přímo ve škole. Ale je to věc každého ze
studentů, jak se nakonec rozhodne.
Testují i očkované
Že lze „seznamováky“absolvovat i bez šrámu, potvrzuje třeba loňský oficiální adaptační kurz Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pořádaný pro 400 studentů – na něm se nenakazil vůbec nikdo. „Je to především zásluha opatření, které organizátor akce zavedl a striktně vyžadoval jejich dodržování. Byl to především zdravotní filtr před začátkem kurzu, jako měření teploty či potvrzení s prohlášením o bezinfekčnosti,“řekl LN mluvčí univerzity Štěpán Kuděj. Aktivity se tehdy odehrávaly venku v malých skupinách, jejichž složení se v průběhu kurzu neměnilo. „Například výdej jídel byl rozdělený časově tak, aby se účastníci kurzu neshlukovali a příbory vydával jeden člověk v rukavicích, s respirátorem a čelním štítem,“popsal reálie loňské akce Kuděj. Podobný kurz pořádá Jihočeská univerzita i letos, mezi pravidla přibylo navíc přetestování všech účastníků před odjezdem, a to i očkovaných a těch, kdo onemocnění prodělali v posledních 180 dnech.