Lidové noviny

Slabina vakcinace: odlehlé vsi

- KRISTÝNA MACHÁČKOVÁ

V očkování setrvale zaostávají zapadlejší regiony, lidé odtud často neudělají krok navíc, pokud o očkování vyloženě nestojí. Z odlehlých vesnic a z řad nepohybliv­ých se rekrutuje většina nenaočkova­ných seniorů.

Ústav zdravotnic­kých informací a statistiky každé úterý aktualizuj­e mapu, která precizně a dopodrobna ukazuje silná a slabá místa očkovacího úsilí. Z aktuálních dat zdravotnic­kých statistiků (viz grafika) je zřejmé, že vakcinační kampaň „tlačí bota“v okrajových částech republiky, a zejména pak v odlehlých vesnicích, kde nemají očkovací centra zrovna za humny. Nižší míře proočkovan­osti tam dopomáhá fakt, že právě zde žijí často i starší a méně mobilní lidé, přitom právě je nákaza koronavire­m ohrožuje nejvíce.

Z dostupných dat plyne, že ke konci srpna bylo v republice takřka 400 tisíc obyvatel ve věku nad 65 let, kteří byli stále bez ochranné vakcíny. Hejtmanstv­í i proto hledají cesty, jak slabinu odstranit či eliminovat.

„Míra proočkovan­osti se postupně zlepšuje i v příhraničn­ích oblastech, svou roli v tom hrají i mobilní očkovací týmy, kterých v republice operuje už šestačtyři­cet. Ale platí, že vždy může být ještě lépe,“řekl v tomto týdnu ministr zdravotnic­tví Adam Vojtěch (za ANO).

Laso pro praktiky

Právě na mobilní očkovací týmy leckteré kraje sázejí. Jejich cílem jsou zhusta odlehlé obce a sociálně vyloučené lokality, kde úřady evidují malý zájem o očkování. ,,Počty seniorů s aplikovano­u injekcí proti koronaviru setrvale rostou, byť pomalejším tempem, než bychom si přáli. Napomáhají tomu mobilní očkovací týmy,“uvedla pro LN mluvčí Moravskosl­ezského kraje Nikola Birklenová. Podle ní se dosud neočkovaní senioři rekrutují na severu Moravy zejména z menších obcí, kde žije do 750 obyvatel.

Podobnou zkušenost hlásí i z jihu Moravy. „Často se jedná o méně pohyblivé osoby, proto se jim snažíme očkování co nejvíce přiblížit – ať už vakcinační­mi autobusy, či zapojením praktickýc­h lékařů,“popsal pro LN Luboš Císař, vedoucí odboru zdravotnic­tví na jihomoravs­kém hejtmanstv­í.

Právě praktici jsou další kartou v licitaci o co nejvyšší proočkován­í, na niž hejtmanstv­í sázejí; apelují na ně, aby své pacienty informoval­i o možnostech vakcinace a trpělivě jim odpovídali na případné dotazy a tlumili jejich obavy. Nápomocné v tom má být i motivační laso, které praktickým lékařům hodily pojišťovny: za každého seniora nad 65 let, kterého přesvědčí, aby si nechal do paže vpíchnout očkovací látku,

Podíl očkovaných osob

ve věku 16 a více let

Podíl očkovaných nad 60 let obdrží 380 korun. „Myslím si, že je to dobrá iniciativa. Uvidíme, jak to bude fungovat,“poznamenal k tomu premiér Andrej Babiš (ANO).

Na popularitě nejen podle slov mluvčí hejtmanstv­í Plzeňského kraje Evy Mertlové nabývá vakcinace bez předchozí registrace, v tuzemsku takto funguje více než stovka očkovacích míst, nejvíce jich je v Praze, nejméně pak v Olomouckém kraji. Bez registrace podle ministerst­va zdravotnic­tví mohou očkovat i praktici, tedy pokud si o to zažádají. „Jednoznačn­ě se také ukazuje, že interes o očkování značně vzroste, pokud vakcínu dostaneme přímo k lidem a nemusejí za ní cestovat,“potvrdil Císař z jihomoravs­kého hejtmanstv­í.

Jiný kraj, různý stav

Podle náměstkyně pardubické­ho hejtmana pro oblast zdravotnic­tví Michaely Matouškové je důvodů pokulháván­í očkování zvlášť mezi seniory několik. „Nemusí jít jen o otázku odlehlosti bydliště, svou roli hraje často i nedůvěra v očkování,“uvedla.

V Česku má ukončenou vakcinaci více než 5,74 milionu lidí, kraj od kraje se však situace liší, a to i v rámci jejich částí. Kupříkladu Ústecký kraj bojuje s nižšími čísly proočkovan­osti zejména v pohraniční­ch oblastech, jako je Vejprtsko a Šluknovský výběžek, a též v centrální části kolem hnědouheln­ých lomů v pásu od Bíliny po Lounsko. Tady se míra vakcinace pohybuje o více než deset procentníc­h bodů pod celorepubl­ikovým průměrem.

,,Jsou to místa hůře dostupná, s velkým počtem malých obcí a větší vzdálenost­í do velkých měst, kde jsou očkovací centra,“vypočítal soubor predispozi­c Petr Severa, krajský koordináto­r očkování za Ústecko.

Jihočeský kraj se potýká s podprůměrn­ou proočkovan­ostí zejména v oblasti Českokruml­ovska, konkrétně na Kaplicku. ,,Společným jmenovatel­em by mohlo být, že na území je vytipováno několik sociálně vyloučenýc­h lokalit,“Ivana Turková z odboru zdravotnic­tví Jihočeskéh­o kraje. Sousední Plzeňský kraj, jenž byl při jarní vlně pandemie jedním z nejzasažen­ějších, hlásí neproočkov­ané enklávy v okresech Tachovsko, Domažlicko a Plzeň sever. Ne všude je ale důvodem neochota obyvatel dorazit na injekci, statistiky mnohde značně zkreslují lidé, kteří nemoc prodělali a právě teď jim končí půlroční ochranná doba. Dalším faktorem jsou pak pendleři, kterých má Plzeňsko coby příhraničn­í region až 30 tisíc a evidence jejich proočkovan­osti je teprve v začátcích.

,,Nicméně velká část pendlerů pracuje ve zdravotnic­tví a sociálních službách v Německu, jsou tudíž očkovaní. Stejně tak ve větších firmách a závodech,“poznamenal­a Mertlová.

 ??  ?? Očkovací centrum v Liberci
Očkovací centrum v Liberci
 ?? FOTO:
MAFRA-OTA BARTOVSKÝ // KOLÁŽ ŠIMON / LN ?? Bílá místa na mapách jsou vojenské újezdy, kde nežije stálá populace.
Ve velmi malých obcích může docházet ke zkreslení. Například 60 % nenaočkova­ných seniorů se může v absolutníc­h číslech rovnat šesti lidem, a to nepředstav­uje fatální riziko pro zdravotnic­ký systém.
údaje k 31. srpnu 2021, v procentech
pod 52,0
pod 70,0
52,0 – 55,9 56,0 – 59,9 60,9 – 63,9 64,0 a více
údaje k 31. srpnu 2021, v procentech
70 – 74,9 75,0 – 79,9 80,0 – 84,9 85,0 a více
FOTO: MAFRA-OTA BARTOVSKÝ // KOLÁŽ ŠIMON / LN Bílá místa na mapách jsou vojenské újezdy, kde nežije stálá populace. Ve velmi malých obcích může docházet ke zkreslení. Například 60 % nenaočkova­ných seniorů se může v absolutníc­h číslech rovnat šesti lidem, a to nepředstav­uje fatální riziko pro zdravotnic­ký systém. údaje k 31. srpnu 2021, v procentech pod 52,0 pod 70,0 52,0 – 55,9 56,0 – 59,9 60,9 – 63,9 64,0 a více údaje k 31. srpnu 2021, v procentech 70 – 74,9 75,0 – 79,9 80,0 – 84,9 85,0 a více

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia