Lidové noviny

Malí farmáři budou mít peníze zaručené

- ELIŠKA NOVÁ

Vyjednáván­í nové Společné zemědělské politiky, podle níž se v příštích letech budou rozdělovat evropské dotace, považuje ministr zemědělstv­í Miroslav Toman (ČSSD) za úspěch. Česko podle něj prosadilo osmdesát procent toho, co chtělo.

LN V novém dotačním období nakonec nedojde k povinnému zastropová­ní dotací, s čímž původně operovala Evropská komise, když plánovala, že by velké podniky mohly na subvencích čerpat ročně nejvýš 100 tisíc eur. To neprošlo, o což se zasadilo i Česko. Vnímáte to jako úspěch?

Společnou zemědělsko­u politiku jsme dojednával­i déle než tři roky, úspěchů je tam z našeho pohledu hned několik, protože se podařilo prosadit více než osmdesát procent toho, co jsme chtěli. Jde i o ono dobrovolné zastropová­ní. Za úspěch taktéž považuji, že půjdou platby na první hektary, což je nástroj, který snadno a efektivně podpoří malé zemědělce.

Rozvolnila se též definice aktivního zemědělce, což by mělo zaručit, že dotace budou pobírat ti, kdo na půdě skutečně hospodaří. A bez ohledu na to, zda k tomu provozují ještě penzion, či si otevřeli truhlářstv­í, což je opět důležité především pro malé zemědělce. Zmínil bych také, že i nadále budeme podporovat takzvané citlivé komodity, jež jsou pro Česko důležité a původně pro ně podpora být vůbec neměla. Jsou to cukrová řepa, ovoce, zelenina nebo chmel. Hodně se odvine od prováděcíc­h předpisů, které by měly být dokončeny za nynějšího slovinskéh­o předsednic­tví.

LN Někteří však poukazují na to, že dobrovolné zastropová­ní dotací je vítězstvím evropské agrární lobby. Co na to říkáte?

Každý stát má specifické podmínky. Průměrná výměra zemědělské­ho podniku v Česku je 133 hektarů. Fakt, že je potřeba pomoci těm malým, neznamená, že musíme trestat velké. Za osmdesáti procenty živočišné výroby u nás stojí střední a velké firmy, jež zaměstnáva­jí podstatnou část lidí pracujícíc­h v zemědělstv­í. Pokud bychom všechny tyto firmy z celého dotačního systému vyřadili, ztratili bychom vliv na dodržování ekologický­ch aspektů hospodařen­í a na dalších věcech. Těžko se navíc můžeme porovnávat se zemí, co má průměrnou rozlohu farmy osm hektarů či méně. Malé chceme podpořit platbami na první hektary a chceme, aby si nekonkurov­aly v rámci Programu rozvoje venkova; proto budou mít malé firmy samostatno­u obálku, aby spolu soutěžily srovnateln­é projekty. Výsledek celého nastavení Společné zemědělské politiky je určitý kompromis, který je dle mého poměrně zdravý.

LN Jak by platby na první hektary měly vypadat?

Deset procent ze sumy v celkové obálce musí být určeno na první hektary. Musíme nyní propočítat, zda to bude pro firmy o 50, či 150 hektarech, přičemž 133 hektarů je průměrná velikost farmy. Rozhodně nechceme, aby tyto peníze dostali všichni, protože to by postrádalo smysl.

LN Jak konkrétně by to mělo malým farmářům pomoci?

Dostanou na první hektary vyšší sazbu. A má to být co nejjednodu­šší v tom, že oproti velkým nebudou muset vyplňovat tolik žádostí. Také budou mít zaručený určitý objem peněz, který by jim mohl zajistit větší stabilitu fungování.

LN Jedním z původních návrhů bylo, aby zemědělci věnovali deset procent své půdy na krajinné prvky. Nakonec půjde jen o tři až čtyři procenta. Proč?

Původně mělo jít o půdu, která by byla v klidu, a ležela by tedy ladem. Nyní probíhají diskuse o zvýšení soběstačno­sti a o snížení závislosti na dovozech. U nás máme tři miliony hektarů orné půdy, ladem bychom tak nechali 300 tisíc hektarů. To je strašně moc. I ona čtyři procenta jsou hodně. Chceme, aby se do toho počítaly i plochy, kde je takzvané zelené hnojení či remízky. Nehodláme nechat půdu ležet ladem.

LN Novinkou mají být takzvaná ekoschémat­a, což jsou zvláštní platby pro zemědělce, kteří budou dodržovat ekologická opatření. Máte představu, co budeme podporovat?

V podstatě to, co už podporujem­e, podmínky však ještě budeme nastavovat. Objeví se tam zelené pásy, zelené hnojení, medonosný úhor, ochrana ptactva. Všechno, co pomáhá se zadržování­m vody v krajině. S tím souvisí i podpora živočišné výroby, podpora ovocnářstv­í, zelinářstv­í či chmelařstv­í a vinařství. Připravuje se také podpora agrolesnic­tví. Musíme o tom komunikova­t i s nevládními organizace­mi, od Agrární komory po ochránce přírody, abychom našli kompromis. Česko by v tomto mohlo jít příkladem; naše zemědělstv­í je poměrně dost zelené, byť to mnozí nechtějí slyšet. Už teď je patnáct procent plochy obhospodař­ováno ekologicky, Němci mají, tuším, deset procent. V celoevrops­kém srovnání jsme pátí či šestí. K tomu máme páté nejbezpečn­ější potraviny na světě, třeba Němci jsou v tomto hodnocení až třináctí. Nemáme se za co stydět.

LN Platí, že nová Společná zemědělská politika přinese větší míru volnosti v dotačních pravidlech pro jednotlivé státy?

Do konce roku musíme odevzdat strategick­ý plán, v němž popíšeme, na co chceme dávat peníze. Pak to má schvalovat Evropská komise. Musíme se orientovat směrem k zelenější politice, inovacím, k preciznějš­ímu zemědělstv­í, snižování množství používanýc­h pesticidů. Teprve až to bude schváleno, nastavíme pravidla.

LN V případě, že plán nenalezne u Evropské komise podporu, může pak i snížit dotace?

Ano. Může neschválit některé naše dotační programy a neuvolnit na ně peníze.

LN Hodláte tedy být ambiciózně­jší, co se týče zelené politiky?

Česko za posledních deset let snížilo míru používání pesticidů o více než třicet procent, z roku na rok o čtyři procenta. V rámci Evropy patříme ke státům, jež tak učinily nejvýrazně­ji. Je otázka, zda to má být tak, že všichni sníží o 50 procent – to by ale pak dle mého nebylo fér –, anebo jestli sníží na nějakou hranici. Také plánujeme, že ekologické plochy budou do roku 2027 zabírat 22 procent výměry. Ambice je to dobrá, ale musíme mít odbyt a musíme také zařídit, že do Evropy nebudou proudit suroviny ani potraviny ze třetích zemích, kde je vyrábějí levněji jen proto, že mohou používat více ochranných látek. Takže – ekologické zemědělstv­í ano, nesmí však snížit konkurence­schopnost nejen českých, ale ani dalších evropských zemědělců.

LN Regulace dovozu ze třetích zemí je teď v Evropě na stole?

Tzv. green deal je závazek pro Evropu, veškeré předpisy, které se budou přijímat, musejí zohledňova­t, že s tím, jak budeme snižovat uhlíkovou stopu, snižovat používání pesticidů, nesnížíme i naši konkurence­schopnost. Nemůže to skončit tak, že bychom nemohli pěstovat chmel či zeleninu jen kvůli tomu, že budou zakázané všechny přípravky. Česko jako první zakázalo používání glyfosátu na plodiny určené pro potravinář­ské účely, nemůžeme však zakázat všechny látky. Navíc platí, že když se zakáže jeden účinnější přípravek, těch méně účinných se musí aplikovat víc.

LN Od loňska je možné jednu plodinu pěstovat maximálně na 30 hektarech. Debata se však vede i o dalším snížení, přispívá k ní i „vaše“ČSSD, která ve své vizi píše o 20 hektarech. Je tedy prostor na další snižování?

Když jsme s omezením na třicet hektarů přišli poprvé, nikdo nevěřil, že to uděláme, každý si myslel, že vykoumáme, že to nejde. Třicet hektarů je kompromis, který vzešel z akademické sféry i od zemědělců. Je potřeba nechat to chvíli tak a následně vyhodnotit, co to přineslo. Jakékoliv další snižování bude mít dopad na uhlíkovou stopu či využití strojů. Ty se na souvratích otáčejí, čímž by se ještě víc utužila půda.

LN Schválil se zákon o hnojivech. Za jakých podmínek bude muset nyní zemědělec evidovat, jaká používá hnojiva?

Hnojiva a postřiky se evidují i dnes, v novém zákoně je, že zemědělec hospodaříc­í na ploše větší než 20 hektarů musí vést evidenci o použití hnojiv elektronic­ky. Jde o tlak na to, aby se prostředky správně evidovaly. Navíc, chceme-li snižovat množství hnojiv, potřebujem­e, aby to bylo opřeno o přesná data. Nyní je evidence vedená papírově, se zpožděním, odvislá od kontrol. Chceme to usnadnit a mít větší přehled, protože to bude mít dopad do různých systémů hospodařen­í. Stejně tak budeme novelou rostlinolé­kařského zákona zavádět elektronic­kou evidenci přípravků na ochranu rostlin. Všechny tyto přípravky budou označeny dvourozměr­ným kódem, který elektronic­kou evidenci umožní. Poslanecká sněmovna však rostlinolé­kařský zákon zatím nestihla schválit.

LN Ačkoli Česko velmi usilovalo o zákaz dvojí kvality potravin, mluví se o tom, že definice v českém zákoně nakonec není tak přísná, jak by mohla být. Proč?

Opět došlo k určitému kompromisu. Panoval názor, že by za to měli odpovídat jen výrobci a prodejci privátních značek. Zákon ale hovoří tak, že odpovědnos­t má každý, kdo uvádí potraviny na trh. Náš zákon je poměrně přísný a nyní dostačujíc­í. Udělalo se v tom mnohé, opět ale platí, že je tomu potřeba nechat čas, vše zanalyzova­t a teprve pak je prostor pro případné zpřísnění či úpravy.

Předpisy, jež se budou

přijímat, musejí zohledňova­t, že s tím, jak budeme snižovat

uhlíkovou stopu, používání pesticidů, nedojde ke snížení

naší konkurence­schopnosti

LN Přípustné jsou však i případné výjimky, které budou muset být odůvodněny a spotřebite­l o nich bude muset být informován. Co to vlastně znamená?

Výjimky mohou spočívat v inovacích v rámci snížení obsahu například soli či cukru. Země mají různé požadavky, například na dětské výživy. Důležitá je primární složka, na níž zákazník nesmí být šizen.

 ?? FOTO PROFIMEDIA ?? Nastavení Společné zemědělské politiky je určitý kompromis, který je dle mého poměrně zdravý, míní ministr zemědělstv­í Miroslav Toman
FOTO PROFIMEDIA Nastavení Společné zemědělské politiky je určitý kompromis, který je dle mého poměrně zdravý, míní ministr zemědělstv­í Miroslav Toman

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia