CSU se bojí výhry levice
Bez dobrého výsledku doma v Bavorsku bude celostátní role křesťanských sociálů menší
Pokud mohou silný vítr a déšť symbolizovat rozpoložení, v jakém se necelý měsíc před volbami nachází dosud nejsilnější německá strana, v severobavorském Bayreuthu to minulý týden platilo mírou vrchovatou.
Pokračující pokles preferencí před celostátními volbami jako by šel ruku v ruce s počasím, které mělo do závěru léta daleko. Bavorští křesťanští sociálové (CSU), kteří tvoří desítky let jeden blok s křesťanskými demokraty (CDU), svolali své příznivce do 75tisícového univerzitního města, známého především pro letní Wagnerovy hudební slavnosti. Na zdejší fotbalový stadion by se teoreticky vešlo přes 21 tisíc lidí. Nakonec ale bylo těch, kteří sem přišli v bundách a kabátech s vyhrnutými límci, asi okolo tří stovek.
I v tom byla určitá symbolika. CSU, jejíž politici prohlašují, že se cítí nejlépe ve velkých pivních stanech, musela vzít za vděk tím, že kvůli covidu mohla být v hledišti obsazena pouze každá třetí sedačka. Kdo chtěl přijít, musel se předem registrovat.
Ani folklorní kvinteto, které se před zahájením mítinku staralo o hudební doprovod, nedokázalo nikoho z návštěvníků příliš rozproudit. Jako by si mnozí z nich uvědomovali, že po skoro dvou dekádách, kdy volby vyhrávala aliance CDU a CSU, může být po letošním 26. září všechno jinak. I proto, že jejich tahounem už nebude kancléřka Angela Merkelová, která po 16 letech odejde z vysoké politiky.
A aby toho nebylo málo, dokázali sociální demokraté (SPD) nedávno vůbec poprvé za posledních patnáct let obě křesťanské strany předhonit v průzkumech veřejného mínění. Jejich lídr Olaf Scholz si udržuje výrazný náskok v popularitě před všemi ostatními adepty na úřad kancléře, včetně kandidáta CDU a CSU Armina Lascheta.
Vlastní kampaň na stadionech Hlavně CSU proto teď bije na poplach. Na poslední chvíli se snaží zabránit tomu, co je z jejího pohledu nejhorší: odchodu do opozice.
Proto rozjela vlastní kampaň. Křesťanští sociálové si totiž uvědomují, že jejich výsledek v domovském Bavorsku rozhodne, jaký budou mít po celostátních volbách vliv v Berlíně. Jejich podpora přitom klesá i tam. Podle výsledků šetření agentury Civey by jim dalo nyní hlas 34,5 procenta bavorských voličů, což je o osm procentních bodů méně než před měsícem. CSU proto bude až do voleb pořádat setkání s voliči na stadionech. Bayreuth je na tomto „turné“druhou zastávkou. Hned na úvod si bere slovo šéf zdejší stranické regionální buňky, Hans-Peter Friedrich. Politik, který byl v minulosti ministrem vnitra a zemědělství a nikdy nepatřil k příznivcům kancléřky Merkelové, hned nastaví mantinely předvolební akce: varuje před levicovou povolební koalicí sociálních demokratů, Zelených a postkomunistů. Takovéto spojenectví by prý zvýšilo daně podnikatelům, zároveň by přineslo komplikace pro životy lidí na venkově. „Jejich plány v oblasti dopravní politiky vyhovují akorát lidem, kteří bydlí v centru Berlína a mohou si dovolit jezdit do práce na kolech nebo S-Bahnem. Pro běžného člověka na venkově, který se bez auta neobejde, to není,“dodává.
Plakát s Laschetem na památku
V hledišti stadionu tím sklízí první potlesk. I od paní Petry Preisingerové. Odhadem čtyřicátnice je v CSU řadu let, vstoupila už do její mládežnické organizace. Náladu mezi straníky označí jako napjatou. „V noci na dnešek jsme byli vyvěšovat plakáty, naší poslankyně a pak ještě Södera. Laschetův mezi nimi nebyl ani jeden. Tak mám jeden schovaný doma, na památku,“dodává. Členka strany narážela na problém, s nímž se kampaň obou křesťanských stran potýká: nízkou podporu pro oficiálního lídra, předsedu CDU Armina Lascheta. Především šéf křesťanských sociálů, bavorský premiér Markus Söder, pravidelně vyjadřoval nespokojenost s tím, jak si Laschet stojí v průzkumech. Kdo ale z diváků v Bayreuthu čekal, že si Söder znovu přisadí, nedočkal se.
Hned po prvních pěti minutách ujišťuje: „Aby bylo jasno a nikdo nebyl na pochybách, plně podporuji Armina Lascheta. Tečka,“dodává. Jméno společného lídra už pak v jeho řeči vůbec nepadne.
I tak je jeho vystoupení daleko věcnější, než by se dalo na předvolební akci čekat. Söderův projev připomíná spíš jedno z jeho dalších vládních prohlášení ke covidové situaci v zemi.
A tak dochází k zajímavé souhře okolností. Zatímco bavorský premiér bod po bodu opakuje, co jeho kabinet ještě plánuje v rámci boje proti pandemii a že jeho kroky pomohly v minulých měsících zachránit 300 tisíc životů, sílí venku před bayreuthským stadionem pískání odpůrců pandemických opatření. Stejně tak jejich skandování „Söder musí pryč“.