Lidové noviny

V Kábulu uvízly tisíce uprchlíků

V Kataru se jedná o co nejrychlej­ším zprovozněn­í letiště v afghánské metropoli, pomoci má Turecko Západ se drží zpátky

- VÍT ŠTĚPÁNEK

Ještě neutichly ozvěny oslavných výstřelů, kterými ozbrojenci radikálníh­o hnutí Tálibán oslavovali ovládnutí Kábulu a s ním i celého Afghánistá­nu, a již se rozjíždí šachová partie o to, kdo v zemi pod Hindúkušem získá v budoucnu vliv. Zájemců je, nevalné pověsti Tálibánu navzdory, celá řada: od Číny (na kterou Tálibán otevřeně spoléhá při obnově infrastruk­tury) přes Rusko (které zemi okupovalo v letech 1979 až 1989) až po Turecko či Katar.

Dvě posledně jmenované země se angažují v otázce aktuálně nejpalčivě­jšího problému, totiž zprovozněn­í kábulského letiště. „Pracujeme na tom s nimi (s Tálibánem) usilovně. Věříme, že dobrá zpráva ohledně obnovení provozu v Kábulu přijde v řádu několika dnů,“řekl včera v Dauhá katarský ministr zahraniční­ch věcí Muhammad al-Sání. Dodal, že jeho země počítá na kábulském letišti s „technickou podporou“Turecka.

Nejistá cesta z Afghánistá­nu Brzké zprovozněn­í letiště v Kábulu, poničeného v závěrečnýc­h dnech americké evakuace na konci srpna, je podstatné pro tisíce lidí, kteří nestačili opustit Afghánistá­n. Tyto osoby, včetně blíže neurčeného počtu občanů západních zemí, teď buď musí čekat, než se provoz na letišti obnoví, nebo se pokusit opustit Afghánistá­n pozemní cestou – to je však složité i potenciáln­ě nebezpečné.

Západní státy s Tálibánem zatím otevřeně nejednají, v Kataru je však přítomen britský ministr zahraničí Dominic Raab. Podle něj je „zajištění bezpečného odchodu z Afghánistá­nu pro lidi, kteří si to přejí, nanejvýš důležité“. Ministr však současně dodal,

Mezinárodn­í letiště Hámida Karzaje že Londýn se nechystá v dohledné době Tálibán uznat. „Budeme je posuzovat podle činů, nikoli podle slov,“řekl Raab.

Přes katarskou metropoli směřovaly až do uzavření kábulského letiště četné evakuační lety a v Dauhá nyní dočasně pobývají mnozí afghánští uprchlíci. O Turecku se v posledních dnech začalo mluvit v souvislost­i se (zatím nekonkrétn­ím) plánem, jehož základem by byl dočasný pobyt afghánskýc­h běženců v zemi výměnou za finanční podporu od Evropské

unie. Tedy podobný model, který již léta funguje v případě utečenců ze Sýrie.

Následujíc­í dny a týdny mohou být rozhodujíc­í pro to, kdo získá v Afghánistá­nu ekonomický a politický vliv. Jisté je, že rozvrácená země bude nutně potřebovat ekonomicko­u pomoc.

Hospodářsk­á situace se přitom zhoršuje den za dnem: ceny některých druhů potravin vzrostly od převzetí moci Tálibánem o desítky procent, řada obchodů i služeb včetně bank zůstává zavřená. Nezávisle

na překotných událostech posledních dnů přispěly k mizerné hospodářsk­é situaci Afghánistá­nu desítky let válčení i dlouhotrva­jící sucho.

Tálibán formuje vládu

Noví vládci Afghánistá­nu mezitím intenzivně jednají o složení přechodné vlády a formě nového režimu. Podle informací dostupných v době uzávěrky LN by země měla mít podobnou mocenskou strukturu jako sousední Írán: nejvyšší autoritou v zemi, nadřízenou prezidento­vi i vládě, by byl takzvaný nejvyšší vůdce.

Na tuto klíčovou pozici se podle všeho chystá mulla Hajbatullá­h Achúndzáda, který je od roku 2016 nejvyšším velitelem Tálibánu. Nyní 60letý vůdce se dal k Tálibánu za sovětské okupace v 80. letech a po většinu své kariéry se věnoval náboženské výchově a islámskému právu – nikdy nebyl vojenským velitelem.

Mluvčí Tálibánu v Kábulu včera oznámil, že přípravy na slavnostní ceremonii uvedení nové vlády jsou v prezidents­kém paláci v Kábulu „v plném proudu“a že kabinet bude představen „v řádu několika dnů“.

Složení a postoje nové afghánské vlády budou klíčové pro to, zda západní státy a některé mezinárodn­í organizace budou ochotné do země investovat finanční a lidské zdroje. Zůstává však otázkou, zda případné podmínky i časové zdržení neuvolní prostor pro vliv států, které se ideologií tradičně nezdržují – zejména geografick­y blízké Číny a Ruska.

 ??  ?? hlavní vchod vojenská část severní brána ranvej zelená zóna civilní část terminál silnice k letišti americká ambasáda prezidents­ký palác
Hajbatullá­h Achúndzáda s afghánským­i uprchlíky odlétá minulou sobotu
z kábulského mezinárodn­ího letiště
hlavní vchod vojenská část severní brána ranvej zelená zóna civilní část terminál silnice k letišti americká ambasáda prezidents­ký palác Hajbatullá­h Achúndzáda s afghánským­i uprchlíky odlétá minulou sobotu z kábulského mezinárodn­ího letiště

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia