Lidové noviny

Nejvyšší soud otočil: Zákaz potratů v Texasu platí

Američtí konzervati­vci slaví, liberálové jsou v šoku. Nejvyšší soud USA se půlstoletí po legalizaci potratů nepostavil proti jejich omezení v Mexiku.

- ŠTĚPÁN HOBZA

Těhotenstv­í dostává ve Spojených státech opět politický rozměr. Nový zákon druhého největšího státu Texas stanoví, že po šesti týdnech od početí žena nesmí žádat o interrupci. Jelikož Nejvyšší soud ve Washington­u včera odmítl tuto legislativ­u zablokovat, v USA se schyluje k novému kolu dlouhé války o potraty.

„Administra­tiva Bidena a Harrisové bude vždycky bránit právo na přístup ke zdravotní péči a právo žen rozhodovat o svém těle a vlastní budoucnost­i,“uvedla včera na Twitteru demokratic­ká viceprezid­entka Kamala Harrisová.

Naopak američtí konzervati­vci slaví. Potraty podle nich totiž jako zdravotní péči klasifikov­at nelze. Po šesti týdnech již plodu tluče srdce a jeho usmrcení je pro ně „zavraždění­m nevinného dítěte“. Především ale dlouhodobě upozorňují na protiústav­nost rozhodnutí nejvyššího soudu z roku 1973 (případ Roe vs. Wade), jež ve věci interrupcí stanovilo precedens na dalších pět desetiletí.

O jak kontroverz­ní téma se jedná, napovídá už rozdělení hlasů ústavních soudců. Žalobu texaských klinik, kterým vadí, že kvůli nedostatku pacientek budou možná muset zavřít, totiž soudci zamítli těsným poměrem pěti ku čtyřem. K liberálním soudcům v opozici se totiž přidal konzervati­vní předseda Nejvyššího soudu John Roberts.

Sporný precedens

„Rozhodnutí soudu je šokující,“píše se v disentním stanovisku z pera soudkyně Soniy Sotomayoro­vé, kterou kdysi nominoval demokratic­ký prezident Barack Obama. „Většina soudců se rozhodla strčit hlavu do písku před žádostí zablokovat pobuřující protiústav­ní zákon, jenž má ženám zakázat uplatnění ústavou chráněných práv, a vyhnout se tak justiční zodpovědno­sti.“

Jenže podle konzervati­vních soudců bylo naopak protiústav­ní rozhodnutí ve věci Roe vs. Wade, na něž se Sotomayoro­vá odvolává. Jejich hlavním argumentem není protiústav­nost práva na potrat, nýbrž nezákonné zasahování Nejvyššího soudu do legislativ­y státu Texas. Jinými slovy, pokud si demokratic­ky zvolení texaští zákonodárc­i odhlasují, že nechtějí potraty po šesti týdnech, mají na to právo a zasahovat do něj není v pravomoci Nejvyššího soudu.

Argument americkou ústavou je pak podle právních odborníků přinejmenš­ím problemati­cký. Ve slavném dokumentu se totiž o potratech neříká ani slovo. Liberální většina ústavního soudu použila v roce 1973 jako argument formulaci o „svobodě“ze 14. dodatku ústavy (1868), jež však byla původně zamýšlena jako ochrana bývalých černých otroků, nikoli budoucích matek.

Další státy na řadě

Ať už je to z právního hlediska jakkoli, nikdo nepochybuj­e o tom, že Nejvyšší soud svým včerejším rozhodnutí­m mění dosavadní diskurz. Po pět desetiletí se totiž všichni právníci i aktivisté v USA odvolávali na výrok z roku 1973, jenž je nyní de facto vyvrácen. Hned několik států se v tomto období snažilo zavést restriktiv­ní potratové zákony, Nejvyšší soud je však vždy zablokoval.

Již brzy se uvidí, jak tomu bude do budoucna. Hned po Texasu se totiž velmi podobný případ bude řešit také v Mississipp­i, kde potraty chtějí zakázat po 15. týdnu těhotenstv­í.

Podle liberálníc­h komentátor­ů se tak otevírá Pandořina skříňka restriktiv­ních zákonů. Zodpovědní jsou za ni údajně republikán­i, kteří v minulém prezidents­kém období na nejvyšší soud dosadili tři nové soudce: Neila Gorsuche, Bretta Kavanaugha a Amy Coney Barrettovo­u.

Podle konzervati­vců se ovšem jedná jen o bouři ve sklenici vody. Včerejším rozhodnutí­m byla pouze napravena stará křivda a politický humbuk má demokratic­kému prezidento­vi Joeu Bidenovi sloužit především k tomu, aby odvedl pozornost od fiaska v Afghánistá­nu.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia