Lidové noviny

Nedopustit další uzavření škol

Rizika nejsou jen na straně dětí a rodičů, ale hrozí i ztráta motivace učitelů

-

Co bude v novém školním roce, nedokáže seriózně odhadnout nikdo a loňské lockdownov­é kotrmelce jsou toho důkazem. Byli jsme zemí s nejdéle zavřenými školami. Proto jejich další hromadné uzavření bychom už neměli připustit. Rizika jsou opravdu velká a na místech, která si možná ani veřejnost, ani politici neuvědomuj­í.

Rozděleni vzděláním

Česká republika je zemí s jednou z nejvyšších nerovností ve vzdělávání. Mezi odbornou veřejností je to banální sdělení, ale zjevně ne ke všem politikům už dorazilo. Náš vzdělávací systém nefunguje jako kompenzáto­r nerovností z rodiny, ale spíše jako akceleráto­r rozdílů – ve vzdělanost­i, v oblasti sociálně-ekonomické­ho statusu a ve výsledku i v oblasti postojů k demokracii. Přináší to významné ekonomické škody, které jsou dlouhodobé, a je těžké je přesně vyčíslit, proto je nevnímáme.

Jakou roli v tomto problému sehrála pandemie? Vznik nerovností jen urychlila. Děti z chudých a nemotivova­ných rodin vypadávaly z distanční výuky častěji a pro učitele je mnohem obtížnější je tam vracet. A kromě obvyklých názorových štěpení přibylo ještě štěpení v názoru na covid, očkování, roušky, zákazy, nařízení…

Poučení i riziko

Na co jsme připraveni a kde jsou rizika. Z hlediska dětí, které vyžadují větší míru podpory, se podařilo snížit k absolutním­u minimu nedostatek technologi­í pro distanční i běžnou výuku. V praxi není všechno růžové, ale kde vedení škol chce, tam i se stávajícím­i zdroji lze vytvořit uspokojivý stav. A rozhodně platí, že učitelé jsou po loňském roce technologi­cky mnohem zručnější.

Ale i tak po loňských dvou epidemický­ch vlnách zůstalo mnoho šrámů. Případná další vlna je bude ještě navyšovat – psychické škody, výpadky v učení, ztracený denní režim, digitální závislost. Školy potřebují nepřerušov­aný čas prezenční výuky, a tudíž plnohodnot­ného působení na děti, aby se mohly pokoušet tato negativa sanovat. I tak je náprava škod práce spíš na léta než na měsíce.

O čem se mluví mnohem méně, jsou šrámy na motivaci učitelů. Pokud by se opakovala distanční výuka, mnoho z nich by vážně zvažovalo, zda se této formy pokusů o výuku chtějí dlouhodobě účastnit. Od ředitelů vím, že přišli s letošním červnem o nemálo učících důchodců. S nástrahami technologi­í v distanční výuce se ještě vyrovnat dokázali, ale energie na postpandem­ickou výuku, po všech stránkách náročnější, jim už nezbývá. Především na prvním stupni za ně ředitelé nemají kvalifikov­anou náhradu.

Ale nejde jen o seniorní pedagogy. Učitelé obecně po loňské zkušenosti říkají, že má-li jim dávat jejich práce smysl, potřebují živé děti. Nešli učit proto, aby statovali před kamerou. A vědí, že návrat k normálu bude složitý. Proto opusťme představu, že zázračně doženeme všechno učivo z loňska až k tomu letošnímu a půjde se dál. Pořád jsme, a dlouho budeme, v krizové situaci, i když se školy nezavřou. Naštěstí mnozí učitelé si díky pandemii uvědomili, že mnoho z toho, co učíme, je zbytné. Naplno se ukázala socializač­ní role školy. Do jisté míry by se dalo říct, že mnohde konečně dolehl k učitelům smysl kurikulárn­í reformy požadující plnění výstupů orientovan­ých na kompetence namísto osnov předepisuj­ících učivo.

Učitelé obecně po loňské zkušenosti říkají, že má-li jim

dávat jejich práce smysl, potřebují živé děti. Nešli učit

proto, aby statovali před kamerou. A vědí, že návrat

k normálu bude složitý.

Rozděleni vakcínou

Už jsem zmínil, že k nárůstu rozdílů přispívá i snaha státu zabránit dalším zdravotním rizikům. Je zřejmé, že se tu vytvoří jasně oddělené skupiny očkovaných a neočkovaný­ch dětí. Na jednu stranu to pro pedagogy nebude zase až takové novum – složitost jejich profese tkví mimo jiné právě v tom, že těchto nerovných skupin mají ve svěřených kolektivec­h mnoho a musí neustále usilovat o vyrovnáván­í a kompenzová­ní. Bohatí a chudí žáci, ti s iPhonem a bez něho, s předplacen­ými obědy v jídelně a hladoví, schopní a méně schopní, vládnoucí plynně češtinou a děti s odlišným mateřským jazykem, se specifický­mi poruchami a bez nich, z právnickýc­h rodin a z rodin dělníků atd. atd.

Ale nové a potenciáln­ě rizikové to bude ve dvou věcech. V situaci očkovaných/neočkovaný­ch se drtivá většina žáků ocitne nikoliv o své vůli, ale vědomým postojem rodičů. Jejich rozhodnutí může vycházet z nějakého životního, nadneseně možno říci ideologick­ého postoje. A ideologie dovedou lidi mobilizova­t k neuvěřitel­ným činům jdoucím za hranice běžného soužití. Tady jde o zdraví a někdy až „o život“– tak to vidí zastánci i odpůrci očkování –, proto jsme ochotní se v těchto věcech velmi silně angažovat.

Tak jen doufejme, že se nedočkáme zpolitizov­ané diskrimina­ce nějaké skupiny žáků rozběsněný­mi dospělými. Školy by se ocitly mezi mlýnskými kameny a z rozhovorů s řediteli vím, že právě zpolitizov­aná témata se jim daří kočírovat nejobtížně­ji. V takových případech nejde o odborný názor a postoj, ale o vášně vlamující se do škol zvenku.

 ??  ?? MIROSLAV HŘEBECKÝ programový ředitel Informační­ho centra o vzdělávání EDUin
MIROSLAV HŘEBECKÝ programový ředitel Informační­ho centra o vzdělávání EDUin

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia